Jump to content

cumparare BMW E91 Germania


alecs27

Recommended Posts

Salutare,

 

in perioada urmatoare ma gandesc sa merg in Germania pentru achizitia unui BMW E91, 2.0 benzina,143 caluti sau mai sus (nu fac multi km pe an), dotari decente spre in sus, km cat mai putini si an 2011 / 2012. Bugetul ar fi 15-16.000 euro. As vrea sa va intreb cum se comporta motoarele pe benzina si daca sunt fiabile, probleme aparute la diverse generatii .... daca problemele aparute la diesel la motorul N47 sunt prezente si la cel pe benzina ....

 

In principal, imi doresc ceva fiabil (benzina aspirat) si care sa ma tina multi km (achizitie pe cel putin 5 ani). Voi ce ziceti? E o alegere buna?

 

 

Un exemplu aleator de pe autoscout24 ar fi http://www.autoscout24.com/offers/bmw-318-i-touring-aut-gasoline-blue-283209635

Edited by alecs27
Link to comment
Share on other sites

Pana de curand am avut o masina asiatica diesel cu tot felul de probleme. Pe viitor incer sa evit diesel si sa ma orientez spre benzina aspirat cu speranta ca vor fi mai putine probleme. Deci sunt decis ca urmatoarea va fi benzina aspirata. Asadar motoarele BMW benzina la anul indicat sunt OK sau sama gandesc la alta marca?
Link to comment
Share on other sites

Nu poti generaliza, sunt multi care spun ca motorul 2500cmc de pe E60 a fost unul dintre cele mai fiabile, in cazul meu a fost cel mai nefiabil BMW ce l-am avut. Cel mai mult depinde de nr de kilometri si de starea tehnica a masinii. Cu un N47 la 150k km si cu distributia schimbata nu ar trebui sa ai probleme. Parerea mea ca la 15k euro gasesti ceva mai bun
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai de aia sunt pe forum ...sa cer pareri. Nu sunt chiar in tema cu BMW, insa iubesc marca si as vrea sa fiu viitor posesor de agregat. Din ceea ce am spus mai sus as vrea sa merg cam la sigur cu masina si cu banutii care ii dau pe ea. Adica vreau probleme cat mai putine spre zero..... Prefer sa dau mai mult dar s nu fie probleme
Link to comment
Share on other sites

masinile din ziua de astazi sunt cu probleme. cam toate.

un pret mai mare sau eu stiu, faptul ca iei bmw si nu iei hyundai (dau un exemplu aiurea) nu inseamna niciodata o garantie ca masina aia NU se va strica.

 

daca tot ai atatia bani eu cred ca si bugetul de intretinere este considerabil.

asadar eu as face alegerea in functie de ce imi place mai muult (intr-un fel se simte un benzinar fata de un diesel - chestie de preferinta a fiecaruia) si as avea grija sa imi iau si anumite dotari care sa ma faca sa indragesc f tare masina. habar nu am, o trapa, un xenon, un pachet m nu stiu fiecare dupa preferinte.

Link to comment
Share on other sites

OK, sunt deschis la propuneri. La banii astia ce as putea cumpara bun, mai dotat, fara multi km .... diesel 184HP?

 

 

poate ceva de genu http://www.autoscout24.com/offers/bmw-320-d-xdrive-touring-automatic-sportsitze-xenon-diesel-blue-276377394

cauti neaparat E91?daca nu am un prieten care are un E90 320xd 2011 daca nu ma insel,are ceva optiuni dar din pacate fara navi.carte service,distributia tocmai ce o schimba,e motorul de 184 cai.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu ti-as recomanda la bugetul tau sa iti iei F31.Deoarece o sa gasesti pe la 16000 de euro destul de multe touringuri f31.

Si parerea mea e ca nu conteaza km la o masina daca aceasta a fost intretinuta

Pai care o fi fraierul sa dea atata pe un E91? Normal ca F31 e alegerea potrivita.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce treaba au banii care ai dai cu masina?poti sa dai 15.000 eur si pe un E30 325ix touring.daca omului ai place E91 si cauta masina cu km putini,degeaba ai arati tu F31 cu numar dublu de km la acelasi pret,mai ales ca inteleg ca tine masina 5 ani.

on topic: motoarele benzina 4 cilindri BMW de pe E9X sunt destul de slabute ,ca si fiabilitate nu am auzit lucruri bune,in schimb N47 odata rezolvata problema distributiei pare sa nu aiba alte probleme majore.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana de curand am avut o masina asiatica diesel cu tot felul de probleme. Pe viitor incer sa evit diesel si sa ma orientez spre benzina aspirat cu speranta ca vor fi mai putine probleme. Deci sunt decis ca urmatoarea va fi benzina aspirata. Asadar motoarele BMW benzina la anul indicat sunt OK sau sama gandesc la alta marca?

 

 

eu am avut 2 asiatice 0 probleme 170k km parcursi cu ambele ... probleme are fiecare producator

 

am luat e91 de 1 luna : 200k km . racord flexibil , fulie , role , curele , posibil volant . jur ca nu mai iau km multi sau mai veche de 3 ani . n am bani de bmw mi au opel

Edited by lavi4175
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi totusi sa incerci o masina inainte sa cumperi, sa vezi daca iti place trecerea la un motor benzina.

 

Desi multi le critica, motorul de 143 cp ,are o curba de cuplu interesanta pentru un aspirat, este foarte economic fata de multe alte motoare pe benzina,si nu este asa mare diferenta la consum fata de un diesel, iar ca si parere personala, eu cred ca o uzura mai mica, adica un rulaj mic, este preferabila unei masini rulate mai mult, dar dotata.

 

De fapt, fiabilitatea legendara nu mai este apanajul unic unui producator, iar masinile, ca si telefoanele mobile sunt susceptibile unei uzuri morale si fizice mult mai rapide decat in trecut, de aceea poate trebuie sa te orientezi catre o masina cat mai noua, cat mai putin rulata. Iar daca rulezi putin, si intentionezi sa pastrezi masina 5 ani, nici nu are rost sa te gandesti la pierderi financiare la revanzare, deoarece acestea vor fi minime, facand comparatia cu achizitia unui diesel.

 

Daca vei folosi functia search, vei gasi numeroase topicuri cu sfaturi achizitie, benzina vs diesel, arunca si un ochi la sectiunea masina mea, cred ca vei gasi useri ce au acest motor si iti pot da pareri pertinente.

 

Iar daca masina o cumperi pentru tine, cumpara ce iti place tie. Cat despre comparatii si preturi, in Romania sunt masini foarte ieftine, care iti vor crea o imagine deformata asupra valorii unei masini, cand majoritatea reprezinta niste samsareli sinistre, sau istorii de recuperat tva ilegal.

Edited by Eugen B
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru linistea ta, parerea mea este sa cauti sa cumperi de la un DEALER BMW din Germania, pentru ca asa vei beneficia si de garantie. Garantia internationala este de 1 an (pentru masinile peste 100.000km) si de 2 ani (pentru cele sub 100.000km).

Eu cand am luat E90, am luat de la dealerul BMW din KASSEL. Foarte profi baietii de acolo.

Am avut si cateva clipe de neliniste la ei, cand asteptam numerele pentru ca ma grabeam sa ajung in Romania si tot intarziau. Dar in final totul ok, garantia nu am folosit-o pentru ca nu am avut probleme cu masina pana acum.

Mentionez ca masina in cauza este un E90 LCI, 2.0 efficient dynamics 164cp, manual. Avea 116.000km in 2014 cand am luat-o iar acum are 144.000km. In tot timpul asta am facut doar o revizie la Apan la Iasi si in rest, motorina si drum bun. Urmeaza acum sa fac revizia de 25.000km.

Link to comment
Share on other sites

@alex230ro - sunt interesat de E91 pentru ca e mai practica si la nevoie pot sa folosesc mai eficient spatiul din portbagaj.

 

F31nu vreau pentru ca exemplarele la care m-as incadra cu banii sunt destul de rulate. In plus, parca modelul asta a fost lansat in 2012 si nu as vrea sa experimentez eventuale probleme cauzate de "bolile copilariei".

Link to comment
Share on other sites

Am aproape 90000km facuti cu al meu N47, eu recunosc ca am creat acel topic in care s-a tot dezbatut problema distributiei. am 35000km de cand a fost inlocuita cu ultimele repere, niciun zgomot suspect pana in prezent. Inafara de distributie, ceva role pe la accesorii, placute, antigel si lichid de frana, masina nu a cerut nimic. Nu am ce-i reprosa (pana la urma sunt consumabile). Cauta-ti o masina ingrijita, cu putini km si ai grija de ea, te va rasplati negresit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.