Jump to content

Problema cutie automata E46


Alex266

Recommended Posts

Masina e un 320d an 2004,iar problema consta ca in treptele 1-2-3 de pe la 1200-2000 turometru are fluctuati care se simt(masina nu vibreaza si nici nu prinde viteza mai mare) dar se simte ca se tureaza cam 200 de turati si doar atunci cand incerc sa mentin masina la o viteza constanta(si pe D si pe S). Apoi dupa 60 numai am treaba,ceva soluti infar sa schimb cutia cum ar recomanda uni mecanici...
Link to comment
Share on other sites

Imi poti recomanda ce ulei sa cumpar? Daca ma duc la magazin o sa imi recomande ce vor ei si cati litri am nevoie?

 

Apoi daca totusi e convertizorul atunci cand il schimb se pierde si uleiul?

 

Iti recomand prima data sa mergi la un tester sa iti reseteze adaptarile asa cum e acum,e posibil sa isi revina,dar mergi la un service specializat in cutii automate.

Tipul de ulei este in functie de ce cutie ai pe masina ZF sau GM,5 trepte/6trepte.

De unde esti?

Edited by 9iuli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina e un 320d an 2004,iar problema consta ca in treptele 1-2-3 de pe la 1200-2000 turometru are fluctuati care se simt(masina nu vibreaza si nici nu prinde viteza mai mare) dar se simte ca se tureaza cam 200 de turati si doar atunci cand incerc sa mentin masina la o viteza constanta(si pe D si pe S). Apoi dupa 60 numai am treaba,ceva soluti infar sa schimb cutia cum ar recomanda uni mecanici...

 

 

Cum mama dracu ai permis si nu stii sa scrii romaneste?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca scapi cu un schimb de ulei, schimbul previne defectarea, nu vindeca nimic.

Din ce spui tu patineaza deja si probabil dusa. Mergi sa faci o diagnoza.

Daca e dusa, vestea buna e ca o cutie gm in stare buna sh gasesti si cu 300 de euro, sa faci rebuild la ea nu merita decat daca ai gand sa mai tii masina vreo 5 ani..

Link to comment
Share on other sites

nici ala nu merita schimbat la un e46.

convertizorul se manifesta altfel. Din ce spui tu pare ca patineaza in treapta 3, poate 4 gen.. poti incerca pe modul manual sa fii sigur.

Dar asta e alta poveste. Mergi direct la cineva care are interfata pentru BMW, nu universala, si sa fie in stare sa citeasca cutia(adica sa si interpreteze ce vede acolo, nu un baietas cu google la indemana..

. Repet, orice ar fi in afara de un simplu reset al adaptari ( ma indoiesc ca va face ceva ) nu merita reparata de loc, financiar nu are sens.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.