Jump to content

intrebare in legatura cu farurile de e90 facelift


bmwk

Recommended Posts

Buna, am un e90 din 2009 si am avut un mic incident neplacut... mi-a lovit cineva masina in partea dreapta din fata, mi-a spart farul si mi-a atins bara.

Vinovatul mi-a dat asigurarea (carpatica) ca sa nu-mi tin mult timp masina in service, cel de la asigurari mi-a recomandat un service colaborator de-a lor... OK... cel de la service m-a anuntat ca e posibil sa nu-mi accepte dosarul la bucuresti, deoarece sunt probleme cu aceasta firma(carpatica)... si ca sa vad eu ce "baiat bun" e el s-a oferit sa-mi faca masina pe banii lui din dezmembrari(de-afara... piese din germanica cica) si o sa se judece el cu carpatica si isi ia banii peste cateva luni, cine stie...

Masina mea are Bixenon + asistenta la faza lunga/scurta, cica farul care trebuie sa-l inlocuiasca costa pe original undeva la vreo 40 de mil, si daca nu vreau sa astept pana imi aproba dosarul imi cumpara el 2 faruri noi VALEO, doar cu xenon, nu bi-... Ce ziceti?? sunt okei farurile astea? o sa stea bine pe masina? sau sunt ceva "naspe"

Ajutati-ma varog cu un sfat, daca merita sa pun farurile astea pe masina...

Adevarul e ca am vazut si la tv ca e problema cu carpatica, multi arestati pt delapidare, spalare de bani... etc

Link to comment
Share on other sites

cere in regie proprie si o sa primesti bani , si vezi ca farul tau nu face 40 mil , ce-l de e46 cu xenon +Spalator e 5500 lei , deci al tau sigur va fi dublu (nu cunosc pretul),deaia sa si zbate baiatul ala si ca iti ia faruri ,sa-ti ia ochii :) ca sa primeasca el o suma frumoasa de la asigurari ... lupta-te cu ei ca sigur vei castiga :) Edited by Gaby Gby
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Valeo e ok ca firma, dar nu te sfatuiesc sa pui. Farurile tale cu bi-xenon adaptiv sunt de vis iar unele Valeo nu se vor ridica niciodata la nivelul farurilor tale originale. Btw, Carpatica e in prag de faliment...e belea cu ei, dar nu renunta usor, lupta-te putin si vei reusi! Un far ca al tau cu droser, calculator, becuri, etc ajunge usor la 1700 euro. Nu pune aftermarket-uri. Mai bine te zbati sa iei banii de la asigurari pe far si sa iti cumperi unul second de ebay si aia e. Le gasesti pe la 500 euro.
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca din ce m-am interesat pana acum aceasta firma de asigurari s-ar putea sa nu imi aprobe dosarul avand o dauna destul de mare si ei avand asemenea probleme... sunt multi care nu si-au primit banii de luni de zile... In felu asta il las pe mecanic sa se judece cu ei si mie imi face masina dupa care mi-o preda, fara ca el sa mai astepte dupa aprobare, bineinteles ca face o gramada de bani dar nah... Deci renunt la varianta cu valeo, am sa incerc sa imi caut far pe dreapta original...
Link to comment
Share on other sites

uite sa-ti spun din propria mea experienta ca de asta am si scris , am fost lovit de o masina de BG in urma cu 1 an de zile , masina nu a avut nimic grav bara,capota,far aripa spalator carenaj , toate fiind la locul lor fara cleme rupte etc etc,piese impecabile si cand am ajuns la constatare ca mi se chituie bara ca mi se baga negreasa in bara, (bara avand suportu rupt) ca faru mi se inlocuieste cu unu aftermarket si asa mai departe, am facut circ pe acolo si dupa 6 luni ca sa vezi am primit 9600 lei pe dauna, masina avand pachet m de fabrica, faruri cu xenon de fabrica si mi-am primit bani ,dar in alea 6 luni i-am terorizat cu telefoanele pe ce-i de la BAAR , sunam de 2 ori pe saptamana si de fiecare data sunam si ma certam cu ei ..da pana la urma mi-am facut dreptate ,pentru ca si noi platim taxe asigurari si asa mai departe si nu mi se pare normal sa nu ne primim bani sa ne reparam masina cum a fost :) , iti urez mult succes si rabdare
Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat exista asigurare nu accepta nimic mai jos de calitatea originala sau diferit. Daca ai bi-xenon adaptiv si o sa pui altceva e posibil sa te alegi si cu erori in bord pentru ca masina stie ca trebuie sa se intample anumite lucruri care nu se mai intampla si in consecinta daca pui altceva trebuie umblat si la programarea masinii ca sa rezolve problema asta. Stiu ca vrei masina repede inapoi dar daca acum accepti tot felul de tampenii o sa ramai cu ele pe masina ani de zile si o sa-ti faca probleme cand o sa vrei sa revinzi masina. Cel de la Service sa iti faca masina cum trebuie cu piese originale, indiferent de unde le ia, si sa se judece el sa ia banii de la Carpatica.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.