Jump to content

fisura sasiu


adriano2br

Recommended Posts

Am si eu o intrebare pentru posesorii mai vechi de e46. sunt pe cale sa achizitionez un coupe 318 de 118cp. Singura chestie de care imi e frica , este problema aia cu sasiul care se fisureaza/rupe (rear subframe). Problema asta e doar la coupe nfl? sau si la sedan nfl? As prefera coupe..dar daca as sti ca pe sedan nu exista problema asta..m-as orienta spre sedan.
Link to comment
Share on other sites

cred ca esti intr-o eroare. nu se fisureaza sasiul ci puntea spate sau in cazuri exceptionale, prinderile suruburilor care tin puntea, iar acestea, intr-adevar sunt sudate de sasiu (e o bara transversala). Acest lucru se intampla la masini cu putere si cuplu mare, in nici un caz la 318i. Du masina pe o rampa si debraiaza cu dreptul pe frana. daca e o problema la puntea spate, asa se va vedea si auzi.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

urca masina pe rampa si verifica.

problema se manifesta si la 318 ba chiar si 316, inclusiv alea de 1.9.

dar sansele sa iti apara nu sunt fff mari, si chiar daca apare se rezolva nu e o chestie care sa te dea inapoi din a lua e46.

 

nu stiu exact daca apare pe coupe, pe sedan sigur apare.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pe M3 apare..care este coupe. Dar adevarul e ca nu poti compara cuplul la m3 cu ce are asta cu motor de 1.9. Oricum, merci de raspunsuri. In maxim 2 saptamani sper sa intru in posesia lui. Mi s-a pus pata pe unul , dar momentan mai am nevoie de cativa bani.
Link to comment
Share on other sites

Stiu cum e cu taxa. Masina pe care o vreau eu este inscrisa anul trecut si o are platita, iar proprietarul(singurul) e plecat din tara si o vinde. nu vreau valvetronic , pentru ca sunt motoare mai complicate..si cum nu este o masina noua, dupa atatia ani e posibil sa mai pice cate ceva.

In schimb, motorul asta de 1.9 de 118 cai , si cel de 105 cai de pe sedan, au cate o singura axa cu came, 8 valve..sunt usor de reparat/intretinut.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca nu esti invatat cu o masina mai puternica, e ok motorul. Cat despre depasiri, eu de exeplu ( E36 102 cai ) retrogradez cand depasesc si nu mi se pare ca ar fi puturoasa, nu m-a lasat niciodata in depasiri. Chiar si cu masina plina ( 4 pers. + bagaje ) s-a descurcat foarte bine. Evident daca ai condus masini mai puternice o sa ti se para puturos M43-ul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.