Jump to content

Sfat achizitionare e90 LCI


alexs_

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Inainte de a va cere ajutorul tin sa mentionez ca am cautat pe forum raspunsuri la intrebarile mele, dar din pacate nu am gasit pentru toate.

 

Intentiile mele: Doresc sa achizitionez un E90LCI, 320d xdrive.

 

Am fost informat ca problema cu distributia a disparut la masinile fabricate incepand cu anul 2011 care au motorul 320d 184cp. Adevarat sau fals?

 

Care e diferenta intre 163, 177, 184? Ma intereseaza probleme,consum si ce mai considerati ca ar trebui sa stiu.

 

Astept raspunsul vostru sau link-uri utile.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Eu am un E91 din 2010 de 184CP automata fara X drive - am fost de doua ori cu el in service - verificare generala si pe urma revizie.

 

nu il am decat de 4 luni - masina se comperta bine - pana acum nu mi-ai spus minic de distributie - motorul este un pic zgomotos ( am inteles ca asunt N47 )

 

trage bine, numai ca in D cand calci pedala la podea, are un mic delay - normal pentru un automat, de Drive sport pleaca de sub tine, sta mai sus in turatii.

 

la drum intins le 139km/h cu pilot automat consum de 6 - 7 litri.

 

in oras depinde cat de aglomerat este si de cum conduci - in jur de 10 - 12 la suta.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

ulei 5w30 bmw twin power turno - 6 litri - si cu filtre mann iar cel de motorin BMW - 690 lei - luate de pe net

 

eu le-am pus la reprezentanta, am mai facut ceva suplimentar ( lichid de frana ) - din pacate aici este confidential.

 

cu respect.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

la x-drive sa fii sigur ca o sa ai un consum mai mare ( cam de 1l sau 1.5l la suta)

 

in ziua de astazi nu stii ce iti poate pica. suntem o societate de consum. nici o masina nu mai este ceea ce era pana in 2005

 

mai urmareste si ti topicurile din seria 3 si vezi ce mai spune lumea.

 

legat de probleme, acestea sunt variate, de exemplu, un e90 intretinut cum trebuie poate sa fie tipla, unul hartanit si batjocorit poate pica orice in orice moment - totul depinde de cel care a avut-o inainte.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am 184 cp xdrive 103k km, motor N47D20C. Masina merge excelent, motorul la fel. In afara de consumabile mai schimb maine kit accesorii si un oring + furtun la intercooler (problema generala, da vapori ulei).In rest nu am avut probleme cu ea. Transmisia integrala te ajuta mult iarna, iti ofera stabilitate mai buna la un condus sportiv.

Consum 5-7 drum intins, 9-11 oras

Sper ca te ajuta informatiile

Link to comment
Share on other sites

Informativ doar.....80% din cumparatorii de masini noi din Germania cumpara fara X DRIVE

80% din cumparatorii de masini noi din Romania cumpara cu X DRIVE

Ori s-a mutat Germania mai aproape de Ecuator ori nemtii sunt saraci ...sau prosti ...sau nu stiu ce este aia xdrive.

On topic...te ajuta in decizie .

Si ala de 184 e N47( cu distributia) ,iar ala de 177 e M 57 parca (fara problema de distributie).Eu am N47 si sunt foarte multumit....de distributie am intrebat la AB si mi s-a spus ca eu care sunt fabricat in iunie 2010 nu am probleme....doar cele fabricate in primavara si toamna lui 2010 ar avea( se referea doar la 2010).......poate te ajuta si asta .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma cred ca e in functie de noroc si atat... Probabil o sa merg pe o masina sa fie 320d LCI dotata cat sa-mi placa, poate chiar si cu xdrive daca am noroc si aia e. Verificare in service, ascultat distributia si ar trebui sa-ti dai seama cum e.

 

@dorubimotoru exista 177 pe LCI?

 

 

Acum am citit postul de mai sus si am vazut. Va multumesc frumos!

Edited by alexs_
Link to comment
Share on other sites

N47 sunt toate. Diferenta este ca cel de 184 de cai are 380 nm cuplu, cel de 163de cai este aceesi varianta cu 380nm cuplu si se gaseste doar manual, cu jante pe 16 si fara x drive. Asta de 163 cai are alt volant, cu treapta a 6-a etajata mai lung pentru un consum mai mic si suspensie coborata cu 3 cm. Cel de 177 de cai este versiunea mai veche cu 350 nm cuplu. Probabil de asta ti s-a parut mai slab decat cel de 163 de cai .

Orice masina ai lua, conteaza sa stii kilometri reali si daca a vazut serviceul la timp.

X drive din punctul meu de vedere este un bagaj in plus. Nu zic ca nu e bun, insa daca gasesti o masina ok, nu te crampona de x drive, ca merge foarte bine si fara el. Putina atentie la distributie, ca altfel e o masina foarte buna daca a fost servisata la timp.

Iti recomand sa cauti ceva cu scaune sport, pt ca cele standard sunt inconfortabile la drumuri lungi. Altfel, depinde de fiecare ce dotari vrea. Eu consider musai macar xenon, o navigatie, senzori si scaunele. Restul vin bonus.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Informativ doar.....80% din cumparatorii de masini noi din Germania cumpara fara X DRIVE

80% din cumparatorii de masini noi din Romania cumpara cu X DRIVE

Ori s-a mutat Germania mai aproape de Ecuator ori nemtii sunt saraci ...sau prosti ...sau nu stiu ce este aia xdrive.

On topic...te ajuta in decizie .

Si ala de 184 e N47( cu distributia) ,iar ala de 177 e M 57 parca (fara problema de distributie).Eu am N47 si sunt foarte multumit....de distributie am intrebat la AB si mi s-a spus ca eu care sunt fabricat in iunie 2010 nu am probleme....doar cele fabricate in primavara si toamna lui 2010 ar avea( se referea doar la 2010).......poate te ajuta si asta .

 

Si de ce esti prost ca preferi RWD? Eu sunt la al doilea BMW si poate voi mai avea in viata asta cateva si nu voi opta pt xdrive. Daca esti fan RWD nu o sa optezi pt xdrive.

Mai exista specimene care fug de RWD si vor BMW si zic aaaa pai imi iau xdrive pt ca nu te omoara.

Ma declar unu din prostii aia care nu "stie ce pierde"

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.