Jump to content

Sfat achizitionare e90 LCI


alexs_

Recommended Posts

1460193197[/url]' post='2340966']

Unde zice ca e M47, din moment ce masina e 2008 am dedus ca e vorba de un N47

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

pai si chiar si n47 voua nu vi se pare mult 3000 euro? probabil ca nu , judecand dupa minusuri. Majoritatea repara masinile din dezmembrari si cu piese aftermarket, insa se pare ca 3000 e ieftin pt un motor banal de 4 cilindri deja vechi. ;)

Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30, probabil m-am inselat eu, stiam ca toate motoarele din familia N47 au distributia in spatele motorului. M-ai facut curios, ai cumva M47 (daca da, asta are distributia in fata motorului?)? asta vad ca e singura alternativa la 320d din 2005

Da, era vorba de M47, am uitat sa mentionez; numai acela (mai) are lantul in fata. Si se prea poate sa fi fost pus numai pe non-LCI. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Bine nene, m-am saturat de placa asta " cunosc pe cineva care..". Si restul sutelor de mii de e90-uri carora nu li s-a stricat distributia?

 

Si eu am N47 si nu traiesc cu paranoia lantului insa ti-am relatat un caz real prin incercam sa te fac sa intelegi ca ruperea lantului nu are neaparat legatura cu frecventa revizilor.

Link to comment
Share on other sites

 

Ce puteti sa.mi spuneti de cutia automata?

 

salut! am eu cutie automata pe e90 320d 2005! e pentru prima data cand conduc o masina cu cutie automata si pot sa spun ca sunt foarte multumit! daca iei automata si se comporta bine in schimbat treptele in toate modurile, primul lucru care trebuie facut ar fi schimbul de ulei in cutie cu tot ce tine de el bineinteles asta daca nu stii cand a fost schimbat sau daca a fost schimbat vreodata si dupa eu zic ca nu o sa ai probleme parerea mea! zicea cineva intr-un post ca are un mic delay la apasarea pedalei la fund, in modul D zic eu(ceva normal la cutie automata) dar in modul DS e bijuterie: schimba treptele in turatii mai mari si iti da o senzatie precum ca conduci un BMW!!! (vb doar din experienta personala la prima masina cutie automata)sper ca am fost de ajutor! pareri o sa vina si de la colegi. bafta la achizitionare!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Ce interval de revizie are cutia automata?

Stiu ca la VW uleiul de la cutie se schimba mai dificil. Spun asta pentru ca nu toti stiu sa o faca. Pe scurt, trebuie dat tot uleiul afara, dupa pus 6-7l si dupa dat afara surplusul. Am vazut pe forumul lor, deoarece mai e o varianta PassatCC, ca nu toti mecanicii, chiar si la parteneri VW nu o fac ca la carte. La BMW e la fel ceva mai complicat sau.. ceva informatii in legatura cu aspectul asta, va rog.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.