Jump to content

Ajutor! HELP! alegere jante si cauciucuri


axs

Recommended Posts

Salutare,

M-am hoatarat sa schimb jantele de tabla si cauciucurile. Problema este ca nu inteleg cum se leaga dimensiunea jantei de cea a cauciucului. Masina este un E46 320td si acum am jante de tabla si cauciucuri pe dimensiunea 205/55/r16. As vrea sa pun cauciucuri mai late (225). In cazul acesta ce jante trebuie sa iau? De 17 sau de 16? Daca scade inaltimea balonului (de la 55 la 50) dimensiunea anvelopei ramane tot 16 si poti pune o janta de 17 sau trebuie sa creasca si dimensiunea cauciucului la 17?

Multumesc anticipat. :)

 

Ma gandesc sa iau de la calin325 jantele model M6 pt seria 3 (dar tre sa verific mai intai in photoshop cum arata) si niste anvelope bune pirelli sau goodyear sau... CE IMI RECOMANDATI ? (raport pret calitate bun)

 

PS: In talon mai sunt omologate anvelope 225/50 R16. Daca iau dimensiunile acestea ce jante imi trebuie? De 16 sau de 17? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

M-am hoatarat sa schimb jantele de tabla si cauciucurile. Problema este ca nu inteleg cum se leaga dimensiunea jantei de cea a cauciucului. Masina este un E46 320td si acum am jante de tabla si cauciucuri pe dimensiunea 205/55/r16. As vrea sa pun cauciucuri mai late (225). In cazul acesta ce jante trebuie sa iau? De 17 sau de 16? Daca scade inaltimea balonului (de la 55 la 50) dimensiunea anvelopei ramane tot 16 si poti pune o janta de 17 sau trebuie sa creasca si dimensiunea cauciucului la 17? 

Multumesc anticipat. :)

 

Ma gandesc sa iau de la calin325 jantele model M6 pt seria 3 (dar tre sa verific mai intai in photoshop cum arata) si niste anvelope bune pirelli sau goodyear sau... CE IMI RECOMANDATI ? (raport pret calitate bun)

 

PS: In talon mai sunt omologate anvelope 225/50 R16. Daca iau dimensiunile acestea ce jante imi trebuie? De 16 sau de 17?  :blink:

236963[/snapback]

 

 

R inseamna dimensiunea jantei ...deci R16 inseamna janta de 16 ,,, :)

 

pe stalpul din stanga de la sofer ai toate dimensiunile pe care le permite masina !...

Link to comment
Share on other sites

R  inseamna dimensiunea jantei ...deci  R16  inseamna janta de 16 ,,, :blink:

 

pe stalpul din stanga de la sofer  ai toate dimensiunile pe care le permite masina !...

236967[/snapback]

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum o incercare in photoshop si subscriu. Cred ca modelul pe care il are si Brandex la vanzare merge fain :blink:

237057[/snapback]

 

Din punctul meu de vedere merg cel mai bine pe E46 acest model de jante (cele pe care le am eu de vanzare).

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

nu m-ar mira in scurt timp sa  le puneti la taranisme ... :)

237164[/snapback]

 

 

 

:blink: :) eu mi-as pune, de fapt mi-am si pus unele care ar fi fost din fabrica pe modelul meu, de multe ori e cea mai buna optiune , si ca si dimensiuni 225/50/16, eu mi-am pus asa si nu tiganie, arata numai bine masina.

Link to comment
Share on other sites

jantele chiar sunt reusite..cel putin la E46..

237171[/snapback]

Da...jantele scoase pentru E46 sunt frumoase...spre deosebire de ce au scos acum pentru E90....e jale...dar mai au timp cei de la BMW sa-si revina...

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc foarte mult, inca nu m-am hotarat... :blink: Clar ceva clasic cu mai multe spite. Nu am reusit inca sa dau de calin325. Stiti pe cineva care sa vanda replici in bucuresti sau in apropiere la preturi asemanatoare?

A incercat cineva anvelope TOYO? Cum sunt?

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc foarte mult, inca nu m-am hotarat...  :blink: Clar ceva clasic cu mai multe spite. Nu am reusit inca sa dau de calin325. Stiti pe cineva care sa vanda replici in bucuresti sau in apropiere la preturi asemanatoare?

A incercat cineva anvelope TOYO? Cum sunt?

237410[/snapback]

 

Ce model de jante vrei? Poate iti fac eu rost.

Link to comment
Share on other sites

Ce model de jante vrei? Poate iti fac eu rost.

237444[/snapback]

Pai imi plac mult ale tale :blink:. Dar anvelopele sunt prea late pentru masina mea. Pot pune anvelope mai inguste pe jantele tale (adica 225 (atat e la mine maxim) )? :)

Link to comment
Share on other sites

Pai imi plac mult ale tale :blink:. Dar anvelopele sunt prea late pentru masina mea. Pot pune anvelope mai inguste pe jantele tale (adica 225 (atat e la mine maxim) )?  :)

ai aceeasi masina ca a lui brandex...deci poti pune cauciucuri la fel de late...daca vrei bineinteles... :)

Link to comment
Share on other sites

ai aceeasi masina ca a lui brandex...deci poti pune cauciucuri la fel de late...daca vrei bineinteles... :)

237544[/snapback]

A mea e model compact (e46 320td) iar pe stalpul stanga scrie ca maxim pot pune 225 ca latime. As vrea sa ma incadrez in ce recomanda fabricantul. Mai ales ca masina e mai scurta decat a lui Brandex. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.