Jump to content

Ajutor! HELP! alegere jante si cauciucuri


axs

Recommended Posts

Pai imi plac mult ale tale :blink:. Dar anvelopele sunt prea late pentru masina mea. Pot pune anvelope mai inguste pe jantele tale (adica 225 (atat e la mine maxim) )?  :)

237543[/snapback]

 

 

noi noute la acelasi pret ca la Calin325 - 650 euro. Poti sa pui si 225 poti sa pui si ce am eu 245, nu are nicio problema, uita-te pe stalpul din stanga si vezi ce scrie, ce dimensiuni poti sa pui.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

225 maxim ? Esti sigur ? Si eu si brandex avem 245 pe spate si nu atinge absolut deloc niciodata !

237551[/snapback]

Eu am COMPACT (in 2 usi) si are spatele mai mic decat ale voastre :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va tin la curent... Dupa multe cautari pe net si nu numai, m-am hotarat sa raman la 16 si 205/55, ca parca sunt prea multe gropi/transee/santiere in bucuresti pentru 17 inch :) . Pentru jante o sa comand (ca nu sunt pe stoc) Borbet CA (vin in 3-4 saptamani :blink: ) iar pentru anvelope am gasit la pret bun goodyear eagle f1 gsd3 (205/55/r16 w): 3mil. Maine ma duc sa le iau si sa le incalt :) .

 

Multumes tuturor pentru sugestii. :)

post-5132-1181030053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Luat si montat anvelope goodyear eagle f1 gsd3 205/55 zr 16 91w. Acum astept si jantele. Facut drum pana la constanta pe autostrada. Masinuta a stat foarte bine pe sosea la 160-180 croaziera si super ok la 200 (pe distante scurte) :) dar era cam aglomerat pentru viteza asta. Anvelopele foarte silentioase.

Daca intereseaza pe cineva la compact e46 320td consumul mediu in plaja asta de viteza a fost de 7,2 :) . Sunt foarte foarte foarte multumit de masina. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Salutare,

M-am hoatarat sa schimb jantele de tabla si cauciucurile. Problema este ca nu inteleg cum se leaga dimensiunea jantei de cea a cauciucului. Masina este un E46 320td si acum am jante de tabla si cauciucuri pe dimensiunea 205/55/r16. As vrea sa pun cauciucuri mai late (225). In cazul acesta ce jante trebuie sa iau? De 17 sau de 16? Daca scade inaltimea balonului (de la 55 la 50) dimensiunea anvelopei ramane tot 16 si poti pune o janta de 17 sau trebuie sa creasca si dimensiunea cauciucului la 17? 

Multumesc anticipat. :)

 

Ma gandesc sa iau de la calin325 jantele model M6 pt seria 3 (dar tre sa verific mai intai in photoshop cum arata) si niste anvelope bune pirelli sau goodyear sau... CE IMI RECOMANDATI ? (raport pret calitate bun)

 

PS: In talon mai sunt omologate anvelope 225/50 R16. Daca iau dimensiunile acestea ce jante imi trebuie? De 16 sau de 17?  :blink:

236963[/snapback]

 

 

 

cele mai mari roti pe care le poti pune pe seria 3,fara sa-ti dea abatere in vitezometru sunt 225/45/17. exista pe site si un calculator de roti.este o informatie sigura si verificata.Sper sa-ti ajute.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

cele mai mari roti pe care le poti pune pe seria 3,fara sa-ti dea abatere in vitezometru sunt 225/45/17. exista pe site si un calculator de roti.este o informatie sigura si verificata.Sper sa-ti ajute.Bafta.

247348[/snapback]

Multumesc. Aflasem si eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gata. In sfarsit au venit si jantele. :blink:

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii. Mi-au fost de mare ajutor :) .

 

Poze (sorry de calitate - telefonul...):

post-5132-1183149077_thumb.jpg

post-5132-1183149126_thumb.jpg

Edited by axs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.