Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

@costinlogin Da, m-am convins cu samsarii. O sa investighez, dar pana acum toatĂŁ lumea da rĂŁspunsuri vagi, inclusiv pe forumurile din America am citit ca primeau aceeași eroare la masina de 7 km la bord, 7! ĂnsĂŁ ei simțeau si la putere ceva. La urmĂŁtorul BMW, o sa fiu un pic mai calculat, acum am fost prins de vraja mĂŁrcii si...na, se ĂŽntâmpla. Dar sunt mulțumit. O sa țin minte invitația ta si poate o sa trec cândva pe acolo si te sun. 😀 DeocamdatĂŁ sĂŁrbĂŁtori alea alea. SĂŁrbĂŁtori fericite sa ai tu si restul bĂŁieților care m-au ajutat aici!

 

P.S: ĂŽncĂŁ nu gĂŁsesc joja de ulei...😬

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce nu inchideti topicul asta.

 

Omul a fost mintit de niste baietasi care nici sa vorbeasca nu prea erau in stare, asta dupa spusele lui. A fost impresionat ca era motorul impecabil, adica spalat... lol

Dupa toate astea el a luat masina, asta este, sunt banii lui, poate s-a grabit poate nu, fiecare face ce vrea cu banii/timpul lui.

 

@Mircea - deschide topic cu masina, poti continua acolo discutiile despre ce nu stii, ce vei face pe viitor etc.

 

Bafta cu masina!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Akon, ce ti se pare ca mint? DupĂŁ cum vezi am scris absolut tot ce am facut si tu ma faci mincinos. In primul rând am scris ca e primul BMW, si câțiva mi-au zis ca nu are joja, pt ca verifici electronic. Iar cand am fost la Bimmer Constanta in timp ce ii faceam testdrive sa vad daca se mai aude ce auzeam eu, l-am ĂŽntrebat de joja si a zis ca e undeva in stânga ĂŽnsĂŁ cand m-am dat jos din masina sa ma duc sa vorbesc de schimbat tripla spate, am uitat sa il pun sa imi arate. CARE E PROBLEMA TA?

 

la Bimmer am fost doar pt sunetul de la motor, ca mi se pĂŁrea mie nu stiu ce!!!! Nu am facut diagnoza. Diagnoza am fĂŁcut-o in Cluj ĂŽnainte de cumpĂŁrare!

Edited by Mircea04
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SUNT INVIDIOS!

Pai cand aud ce impecabile sunt masinile cu 300k aduse de afara..fara zgarieturi,fara zgomote sau uzuri ma ia greata.Zici ca e forum de femei ce consoleaza una pe alta.

 

Sa fim seriosi,aia afara le fac un service basic si schimba doar daca crapa ceva.

 

Este posibil sa iei o masina dotata si intretinuta cu 300k de la un proprietar,nu masini de firma!

Statistic la 8 din 10 masini mai noi cand ma uit la semafor in linie sunt burdusite de chit,de fete mari ce sunt!

Si ma deranjeaza ca astia care ia masini rulate exagerat sunt cei care dau km INAPOI pentru ca dupa 2-3ani cand masina ajunge la 400-500mii o mai ia tata.

Edited by akon
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit pe aici ce probleme au avut unii altii pe aici la km foarte putini.Mentenanta la reprezentanta nu se face basic.Se face inspectia 1 inspectia 2 si se schimba totul la timp conform normativelor.

Prefer o masina cu 250 k km din DE decat una cu 100 facuti in Bucuresti.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Unii mor de grija altuia. Mai rar asa oameni buni ca el. :))) 8 din 10 masini sunt chituite, el fiind norocosul ce are 1 din alea 2 nechituite.

Sunt pline forumurile de experti din astia inchipuiti. Pe aici daca iti iei o masina sh, trebuie sa primesti aprobarea acestor experti, altfel nu merge masina. De aici afli ca a fost rasturnata, ca ai dat mult pe ea sau ca ai fost pacalit. Dar cand e de vanzare pe aici cate o masina obosita pe drumurile din Ro cum sunt majoritatea, pai aia e mega intretinuta, cu ulei schimbat in fata blocului si mega poliÂşatĂŁ aka "masina de pasionat". Luata cu 150 mii km "reali sa moarĂŁ cichicean" si care a facut inca 30 mii in 4 ani ca cica la noi in Ro nu ai pe unde sa mergi mult.

Ca fapt divers, varul meu a facut in 13 luni 60 mii km cu Tesla S doar si doar prin Romania.

Mircea,fa nene topic de prezentare si baga poze.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu ma intereseaza de el!Ma intereseaza ca actualul cumparator 'X' de masina cu multi km este viitorul tepar!

Tu nu ai facut altceva decat sa confirmi ce am scris mai sus,o cumperi azi cu 300mii si peste 2 ani poate are 500mii.Crezi ca la vanzare o va pune 500k in bord?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

A luat-o randeaua topicul asta! Lasati omul sa se bucure de masina si sa-si faca cumparaturile de Paste linistit. Inteleg daca-i oferiti sfaturi utile/ practice despre masina , este ok. Dar sa continuati la nesfarsit subiectul achizitionari masinii la -xx- Km si la -xx- bani... nu-si mai are rostul.
Link to comment
Share on other sites

FelicitĂŁri pentru achiziție, sa te bucuri de ea, fara probleme!

Asteptam poze cu masinuta si doar vesti bune legate de ea :).

p.s. eu din august am facut cam 3000 km cu masinuta, am avut inainte un Golf 6 cumparat de nou din reprezentanta si l-am vandut dupa 4 ani cu vreo 30000 km.

Link to comment
Share on other sites

@dan.l multumesc frumos! Km fara probleme si tie! Astept sa se facĂŁ frumos afara ca sa imi prezint masina "samsareste"(spĂŁlatĂŁ frumooos) 😀😀.

 

Update: mi-am comandat tĂŁvițĂŁ pt protecție portbagaj. Ma mai gândesc pe viitor sa ii fac retrofit camera backup, ca pe Nissan aveam si pe BMW nu?! Nu se poate... . Știți cumva unde pot sa fac si cam la ce pret sa ma astept? O seara buna

Edited by Mircea04
Link to comment
Share on other sites

Am avut e36 de 370k de km, un singur propietar in 17 ani, revizii doar la reprezentanta si masina mergea impecabil.

Intretinerea conteaza mult mai mult decat nr de KM, mai ales KM facuti pe autostrada.

 

Tot ce inteleg eu din topic-ul asta este ca si un F facut de Americani in generatia consumerism poate duce linistit 300k, nu trebuie aruncat la 200k.

Legat de pret, nu-i treaba noastra si evident intodeauna se gaseste cineva care o ia mai ieftin si care sa-ti spuna ca uleiul pus in ea nu este bun :).

 

@Mircea04, sa te bucuri de ea si daca o duci la peste 300k fara probleme poate imi schimb parerea despre ce se fabrica dupa 2006

 

PS. De curiozitate, cati km ti-au mai lasat pe bord?

Edited by serjul
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa fim seriosi, una este sa cumperi un e46 cu 2000e si sa spui ca rulajul nu conteaza si alata o masina de 10 ori mai scumpa. Niciodata o masina cu 300k km nu va fi la fel ca una cu 150k km iar una cu 150k km la fel ca una cu 20k km.

 

 

Am o curiozitate, ti-a zis samsarul (ti-a aratat cu acte) ca are 265k km cand a vazut ca verifici istoricul sau ai aflat ca avea 265k km la ultima intrare, adica cu cateva luni inainte sa fie adusa in Ro ?

 

Asta cu viitorul tepar pare umpic prea mult spus...ideea e ca daca el a fost dispus sa dea 19k eur pt 270k km is convins ca o sa fie cineva care sa dea 13-15keur peste 2-3 ani vand masina o sa aibe 350-370k km...

 

Am avut un X3 E83 in familie, 2.0d, 2010.10, 160k km reali, chiar dotat, fara piese revopsite, unic proprietar in Ro, taxa nerecuperata, cu greu s-a dat cu 13600e. Cred ca a stat mai bine de doua luni pe site-urile de specialitate, nu cred ca am primit mai mult de 5-6 telefoane.

Edited by ionut_marius
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ionut_marius Eu zic ca pretul pietei cat de cat reale se poate observa pe mobile.de. Daca acolo o masina cu peste 250.000 km se vinde intre 17-21k eur inseamna ca pe acolo is preturile la masinile astea cu kilometrii astia, acuma totul depinde de dotari...cu cat vindem sau nu masina personala e un caz mai mult sau nu particular...si eu am dat un Iphone 6S Plus 64Gb sigilat la 2800ron asta nu inseamna ca asta e pretul pietei sau valoarea lui...e pretul care l-am acceptat eu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.