Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

la ultimul Audi A5 sportback ,luat de nou, configurat dupa cerintele mele, am fost in service la reparatii de prea multe ori desi masina este foarte frumoasa ca si finisaje si materiale , ca de altfel toate masinile Audi. Este inacceptabil ,de exemplu, sa schimbi cutia de viteze la 60.000 km iar cea noua (7.000 euro) sa mearga o perioada bine dupa care sa smuceasca ca un Logan, la fel ca cea dinaintea ei. Neplacerile au fost mai multe dar ma opresc aici. Asa am ajuns la concluzia ca intr-adevar sunt unele loturi de masini fabricate pt. Europa de est. Am dat numai unul dintre motivele temenice care m-au facut sa trec la BMW.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la ultimul Audi A5 sportback ,luat de nou, configurat dupa cerintele mele, am fost in service la reparatii de prea multe ori desi masina este foarte frumoasa ca si finisaje si materiale , ca de altfel toate masinile Audi. Este inacceptabil ,de exemplu, sa schimbi cutia de viteze la 60.000 km iar cea noua (7.000 euro) sa mearga o perioada bine dupa care sa smuceasca ca un Logan, la fel ca cea dinaintea ei. Neplacerile au fost mai multe dar ma opresc aici. Asa am ajuns la concluzia ca intr-adevar sunt unele loturi de masini fabricate pt. Europa de est. Am dat numai unul dintre motivele temenice care m-au facut sa trec la BMW.

Cutiile de viteze de la Audi, BMW, Jaguar, Mercedes sunt facute toate de ZF...:)

Link to comment
Share on other sites

la ultimul Audi A5 sportback ,luat de nou, configurat dupa cerintele mele, am fost in service la reparatii de prea multe ori desi masina este foarte frumoasa ca si finisaje si materiale , ca de altfel toate masinile Audi. Este inacceptabil ,de exemplu, sa schimbi cutia de viteze la 60.000 km iar cea noua (7.000 euro) sa mearga o perioada bine dupa care sa smuceasca ca un Logan, la fel ca cea dinaintea ei. Neplacerile au fost mai multe dar ma opresc aici. Asa am ajuns la concluzia ca intr-adevar sunt unele loturi de masini fabricate pt. Europa de est. Am dat numai unul dintre motivele temenice care m-au facut sa trec la BMW.

 

Are cineva ceva real de spus despre asta sau sunt doar vorbe?

Am de gand peste 1 an sa imi iau un Porsche (nou) si chiar ma gandeam de unde sa il achizitionez...pentru ca cei din Roamnia imi ofera un discount ceva mai mare;

Daca stie cineva ceva concret...chair as vrea sa aud! vorbe aud de 10 ani

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Asa am ajuns la concluzia ca intr-adevar sunt unele loturi de masini fabricate pt. Europa de est. Am dat numai unul dintre motivele temenice care m-au facut sa trec la BMW.

 

Ai spus o prostie si este mare, mai ales ca vine din partea unui inginer. In linia de productie nu ai cum sa faci diferente nici daca ai vrea. Crezi ca operatorii de pe linie stau sa identifice tara in care pleaca masina ca sa stranga surubul la alt cuplu decat trebuie ? (nici nu ar putea de alfel pentru ca asta se verifica). Nici la piese nu ai putea gestiona diferit stocurile.

 

Singura chestie pe care am vazut-o (lucrez la JaguarLandRover) este sa fie protejate cu o husa masinile care pleaca in tarile din Asia (Corea, Japonia), pentru ca cei de acolo sunt extrem de sensibili la zgarieturi, urme pe vopsea insa asta e tot.

 

"Sunt roman deci sunt furat de toti" a ajuns sloganul tuturor in tara asta.

Edited by costel78
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ai spus o prostie si este mare, mai ales ca vine din partea unui inginer. In linia de productie nu ai cum sa faci diferente nici daca ai vrea.

 

Ai sa fi uimit de cat de perversa este matematica si teoria probabilitatilor :-)

Nici nu trebuie sa faci "diferente" pe linia de productie - aceste apar singure in mod natural (presupun ca ai auzit de distributii Gauss/Poisson). Tot ce trebuie sa faci este sa redirectezi preferential produsele rezultate catre o piata sau alta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

parerea mea de agent imobiliar & inginer & fost posesor de Audi( am avut 5 )

01. intotdeauna cand cumperi ceva ti se pare scump.

02. intotdeauna cand vinzi ceva ti se pare ieftin.

03. sa nu-ti para rau dupa Audi pt. ca este ca nevasta frumoasa care-ti face multi prieteni.

04. masina este foarte frumoasa si la interior este identica cu a mea (X4)

05. Bafta! sa o stapanesti sanatos si nu pune la suflet rautatile oamenilor.

 

Multumesc! Sa o stapanesti sanatos si tu.

 

Rog un moderator sa stearga postarile cu pozele masinii, din motive personale.

Link to comment
Share on other sites

Ai spus o prostie si este mare, mai ales ca vine din partea unui inginer. In linia de productie nu ai cum sa faci diferente nici daca ai vrea. Crezi ca operatorii de pe linie stau sa identifice tara in care pleaca masina ca sa stranga surubul la alt cuplu decat trebuie ? (nici nu ar putea de alfel pentru ca asta se verifica). Nici la piese nu ai putea gestiona diferit stocurile.

 

Singura chestie pe care am vazut-o (lucrez la JaguarLandRover) este sa fie protejate cu o husa masinile care pleaca in tarile din Asia (Corea, Japonia), pentru ca cei de acolo sunt extrem de sensibili la zgarieturi, urme pe vopsea insa asta e tot.

 

"Sunt roman deci sunt furat de toti" a ajuns sloganul tuturor in tara asta.

Asta am considerat si eu; Joi am fost la BMW si am vazut stadiul actual al productiei masinii ce trebuie sa imi vina si arata ca este la Bodyshop; eu chiar nu cred ca fac ei diferente, ca doar nu au linii de productie diferite in aceeasi fabrica cu piese de calitati diferite...

Totusi...cum se face ca la Porsche Roamania am negociat 8-9% discout iar in Germania mai mult de 3-4% nu imi dau?

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde repar si eu stopul dreapta haion? Am ledurile de pozitie arse si caut de o saptamana. Am gasit tocmai in Timisoara pe cineva care le repara. La bimmer mi-au zis sa il schimb, 1200 lei. 😃

 

L-as trimite in Timisoara dar ce fac, imi intra pasari si fac cuib in caroserie 😯

Edited by Mircea04
Link to comment
Share on other sites

Ai sa fi uimit de cat de perversa este matematica si teoria probabilitatilor :-)

Nici nu trebuie sa faci "diferente" pe linia de productie - aceste apar singure in mod natural (presupun ca ai auzit de distributii Gauss/Poisson). Tot ce trebuie sa faci este sa redirectezi preferential produsele rezultate catre o piata sau alta.

 

Pe unde am lucrat eu nu statea nimeni sa directioneza stocurile in functie de piata. Ii costa mai mult sa gestioneze stocuri diferite decat un eventual castig iluzoriu cu calitati diferite in functie de piata. Pentru ei costul de productie al unei masini nu reprezinta nici 50% din pretul de vanzare.

Diferente la calitate pot aparea doar cand avem masini produse in tari, implicit fabrici diferite.

 

Frumoasa masina Mircea. Culoarea mai ales imi place mult. Sa o stapanesti sanatos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta am considerat si eu; Joi am fost la BMW si am vazut stadiul actual al productiei masinii ce trebuie sa imi vina si arata ca este la Bodyshop; eu chiar nu cred ca fac ei diferente, ca doar nu au linii de productie diferite in aceeasi fabrica cu piese de calitati diferite...

Totusi...cum se face ca la Porsche Roamania am negociat 8-9% discout iar in Germania mai mult de 3-4% nu imi dau?

Eu te sfatuiesc sa iei o masina de cateva luni dar din Germania .Cunosc un amic care blesteama marca Porsche ca la balamuc.A stat foarte mult cu masina in service si inca nu au gasit rezolvare , scartaie haionul.De noua a facut asa dar nu au reusit sa o rezolve.

Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa iei o masina de cateva luni dar din Germania .Cunosc un amic care blesteama marca Porsche ca la balamuc.A stat foarte mult cu masina in service si inca nu au gasit rezolvare , scartaie haionul.De noua a facut asa dar nu au reusit sa o rezolve.

doar ca la banii la care ii platesc doresc sa fie exact cum vreau eu...si nu gasesc asa ceva in Germania;

Adica doresc anumite optiuni ce nu se prea pun pe masini in general;

si cand platesti 70+ euro....cam vrei sa aiba ce vrei tu pe masina; asta e problema

Ma voi decide

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde repar si eu stopul dreapta haion? Am ledurile de pozitie arse si caut de o saptamana. Am gasit tocmai in Timisoara pe cineva care le repara. La bimmer mi-au zis sa il schimb, 1200 lei. 😃

 

L-as trimite in Timisoara dar ce fac, imi intra pasari si fac cuib in caroserie 😯

 

Si eu am aceeasi problema doar ca este de pe partea stanga. Am gasit cu 355 lei dar nu sunt sigur ca sunt leduri. Mi-a desfacut cineva stopul si nu avea leduri ci 2 becuri !?! Si de la reprezentanta mi-au spus ca sunt leduri dar eu am vazut becurile cu ochii mei.

Daca ma poate lamuri cineva mai mult decat am vazut, raman dator :) . Am pus si o poza ca sa arat despre ce este vorba.

post-75485-0-16512100-1462998983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde repar si eu stopul dreapta haion? Am ledurile de pozitie arse si caut de o saptamana. Am gasit tocmai in Timisoara pe cineva care le repara. La bimmer mi-au zis sa il schimb, 1200 lei.

 

L-as trimite in Timisoara dar ce fac, imi intra pasari si fac cuib in caroserie

 

Uite aici rezolvarea. Este foarte simpla si foarte ieftina. Nu va apucati de cumparat stopuri. http://www.bmwclub.ro/forums/topic/167457-pozitiile-nu-merg-la-x3-f25/

Edited by costinlogin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

acum sa sau mai linistit spiritele va spun :

01.credeati ca VW este in stare de porcaria care ca facut-o?

02.si eu ca inginer am refuzat categoric sa cred ca se imparte productia masinilor pe "rase" si pt. aceasta va spun ca mi sa defectat cutia de viteze exact la 2 saptamani dupa iesirea din garantie.

03.nu raspund la atacuri "la pesoana' si ca sa va dovedesc aceasta va spun ca am nemultumiri si fata de primul meu BMW (X4) cu care am deja 7000 km .

Va multumesc pt. atentie!

Edited by Moldovan dan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare ! Vreau sa achizitionez un X3 2.0 diesel 184 cp fabricatie incepand cu 2011.Ma intereseaza pareri pertinente pro si contra ptr aceasta masina.As dori sa stiu ce tip de motor are aceasta masina, daca se repeat problema cu distributia,consum,confort, etc.Va multumesc si sper sa ma ajutati sa I-au o decizie corecta!
Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Vreau sa achizitionez un X3 2.0 diesel 184 cp fabricatie incepand cu 2011.Ma intereseaza pareri pertinente pro si contra ptr aceasta masina.As dori sa stiu ce tip de motor are aceasta masina, daca se repeat problema cu distributia,consum,confort, etc.Va multumesc si sper sa ma ajutati sa I-au o decizie corecta!

 

motorul este identic cu cel de pe seria3, seria 5 ,seria1 deci implicit are problema cu distributia.

Altfel, mie mi s-a parut cam lesinata masina la viteze peste 120, ceea ce e normal avand in vedere aerodinamica sa si greutatea in plus fata de un seria 3, seria 5. Ca si consum, la viteze de autostrada, asteapta-te la minim 8,5 litri. Probabil daca o alergi cu 160 se duce in 10 11. In oras probabil un 11-12 ar fi plauzibil. Vorbim de cifre reale, nu de povestile pescaresti de pe forum.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

motorul este identic cu cel de pe seria3, seria 5 ,seria1 deci implicit are problema cu distributia.

Altfel, mie mi s-a parut cam lesinata masina la viteze peste 120, ceea ce e normal avand in vedere aerodinamica sa si greutatea in plus fata de un seria 3, seria 5. Ca si consum, la viteze de autostrada, asteapta-te la minim 8,5 litri. Probabil daca o alergi cu 160 se duce in 10 11. In oras probabil un 11-12 ar fi plauzibil. Vorbim de cifre reale, nu de povestile pescaresti de pe forum.

Multumesc ptr promtitudine.Asa mare consumul fata de cel dat de producator?

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut de ales între X3, X1 și F30 și în final am rămas pe F30, în mare parte datorită celor de mai sus + fapul că nu aveam nevoie cu adevărat de un SUV (X3), iar X1 era prea mic, era un fel de căruță, iar F30 oferă un preț mai mic, un consum mai mic, e sprintenă și, venind de la un Passat, mi se pare și mai confortabilă și spațioasă. (ce să mai zicem de un F10 atunci). În rest, posibila problemă la distribuție rămâne. Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.