Jump to content

BMW E90 320dA LCI - CKH


ckh

Recommended Posts

Super masina si modificarile ce se anunta sunt de bun gust! :goodjob: Evacuarea la e92 mi-am facut-o si eu la topgear si sunt foarte multumit.

 

Mersi, ti-am urmarit thread-ul si imi place foarte mult masina ta :)

 

Foarte multa lume invidioasa! Nu stiu cum sa-ti explic sau sa ma exprim, poate si eu sunt invidios pe cei 219cp si 485 nm,dar asta nu inseamna sa te injur sau sa iti doresc raul sau altceva,altii crapa in ei si dau un minus acolo,eu iti dau + si ma bucur pentru ce ai facut si ce o sa faci cu masina,am avut si eu un golf 5 resoftat cu 30-35 cp care tragea mai tare ca un 525d de 177cp...imi e dor oarecum de puterea respectiva,dar am zis ca E60 il tin "limuzina",chiar daca i pun M-paket si etc,nu o sa-i dau mai multa putere pentru ca o sa ma forteze sa merg si in alt fel si nu vreau! :mellow: Ai spus ca nu-i dai tare sub 40 km/h,la 485 nm pe caroseria aia cu 219 cp cred si eu ca exista riscul sa te duci intr-o parte cu ea,cand rezolvi cu evacuarea poate reusesti sa te duci pe un drum mai lat si ok pentru niste reprize de 0-100 km/h ,chiar mi-ai captat atentia cu acest soft.Acesta ar fi fost singurul lucru pentru care as fi luat E90 de 184 cp ,pentru ce potential are motorul.Multi o sa creada ca ai 335d in caz ca se iau cu tine daca nu cumva ai "eticheta" pe spate care te da de gol :laugh: .Iti urmaresc topicul,succes in continuare!

 

Mersi si apreciez foarte mult entuziasmul.

 

Nu are legatura ca derapeaza daca plec tare de pe loc sau chestii de genu dar nu sunt genu sa imi bat joc de masina, atata tot...nu i-am facut soft pentru liniute :)

 

Trebuie sa imi ajunga si garniturile pe care trebuie sa le schimb + piesele pentru revizie :D

Edited by ckh
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Este deja comandat, diffuser performance cu loc pentru evacuare dubla 335d si bineinteles vopsit negru lucios + splittere pe fata tot negru lucios.

 

 

Daco tot suntem la capitolul ce as face eu cu bani tai ;) ;) :) :) as zice si finalurile diametrul 90 taiate in forma de salam nu drepte acoperite cu un pic de carbon pe acolo :) imi pare rau pentru "difuzor" in loc de diffuser nu prea sunt practic cu termeni folositi :( daca stiam de unde se pune fata care arata ca sunt rusinat o pune-am si pe aceea ;) ;)

Edited by Daniel86
  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg unde ai vazut invidia, ai primit o informatie si atat. Daca nu vrei sa primesti sfaturi/critici mentioneaza la inceputul topicului: "Atentie! Primesc doar cuvinte de lauda". As recomanda un mic upgrade si pe partea de franare, daca tot vrei sa arate ca un 335d ar fi super sa si franeze ca un 335d.
  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg unde ai vazut invidia, ai primit o informatie si atat. Daca nu vrei sa primesti sfaturi/critici mentioneaza la inceputul topicului: "Atentie! Primesc doar cuvinte de lauda". As recomanda un mic upgrade si pe partea de franare, daca tot vrei sa arate ca un 335d ar fi super sa si franeze ca un 335d.

 

Nu vreau sa arate ca un 335d sa creada lumea ca pot sa alerg pe oricine sau din scopuri de genu, pur si simplu imi place mult diffuser-ul acela (implicit si evacuarea) si ca sa va fac fericiti o sa montez si badge-ul cu 320d (glumesc)

 

Au mai fost masini si inca sunt cu evacuare tip 335d si nu cred ca a aruncat nimeni cu noroi in stilul asta

 

Franele sunt pe lista oricum, stai linistit!

 

Si nu am spus ca vreau cuvinte de lauda dar sunt masini care merg de 30,000-40,000 km cu apraope 500 nm cu cutie automata si nu au nici pe dracu...oricum vorbim inutil pe subiectu asta, traiti pe internet in continuare. "Inainte sa postezi o afirmatie treubia sa spui ca nu accepti sa fii contrazis sau sa ti se aduca argumente sau exemple la ce ai scris tu" - daca tot o dam in stilul asta...

 

Eu am exemple printre prieteni, masini masurate, nu aberatii sau chestii citite pe net.

 

Si apropo, nu imi baga cuvinte in gura inutil pentru ca eu nu am facut pe nimeni invidios..uita-te mai atent cine ce posteaza pe viitor.

Edited by ckh
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu are nici un stres cutia, nu te mai lega la cap daca nu te doare.

 

Cunosc multe masini automate softate, printre care e60 530d cu 680nm , e46 330d manual (producatorul specifica maxim 530nm) cu 968NM iar proprietarul se da la draguri cu diferential de M3 sudat pe masina si nu are nici un stres cutia, e90 335d cu 800NM+ , etc...

 

 

@CKH ignora commenturile pe care nu le consideri importante si continua-ti proiectul cum doresti tu ;)

 

 

PS: Nu sunt asa slabe cutiile automate nu va mai panicati aiurea.

Edited by Kenbobo
  • Like 3
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

E logic sa iti dea rated mai mic la cutie dar trebuie sa credem tot ce scrie pe internet ca asa se poarta pe forum.

 

Intre timp mi-au ajuns si piesele pentru revizie

 

Ulei BMW 5w30 si filtre mann

Edited by ckh
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Invidia apare cand dai un minus la topicuri fara sa argumentezi,iti postezi masina ce ai cumparato o prezinti pe forum ca toata lumea si vezi ca trebuie sa apara un -1 fara ca acel cineva sa-ti comenteze,am dat un exemplu!

 

Alt exemplu, iti resoftezi masina,i pui evacuare 335d vine cineva sa o vada si iti zice "da dar acuma mai trebuie sa-i faci si nu stiu ce"...cine nu intelege se face ca nu intelege ce vreau sa spun! Invidiosi nu sunt aia care zic direct "aa nu-mi place e urata"sau zic prostii despre masina ta direct in fata (aia sunt mai rau),invidia o scoti la suprafata de cele mai multe ori fara sa-ti dai seama sau "oftica" pe romaneste,la romani e pe sistemul "ma uit in curte la vecinu sa vad cum i merge,daca i merge prost ma bucur". Nu va ganditi la chestii copilaresti,aaa invidie nu stiu ce,e vorba ca cineva spune si face ceva cu masina lui,baga niste bani in ea sa o faca mai frumoasa pentru el si pentru unii si mai rasar cativa sa faca ceva pe entuziasmul lui,aia e cel mai urat.

 

Cred ca mi s-a sters topicul anterior,in care doar am spus ca razvan a dat minus,nu inteleg ce am gresit,dar in fine...Urata treaba cu "+" si "-",ce frumos ar fi ca la fiecare minus si plus sa fi obligat sa scrii un comentariu.

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ce invidie tot visezi, omule? Crezi ca i-am spus sa faca un upgrade la frane din invidie? Legat de cuplu, eu am intrebat la Bavaria si mi s-a spus ca pentru cutiile automate se schimba si convertizor in cadrul pachetului performance pentru 2.0d automat, iar pretul e sensibil mai mare fata de cutia manuala. Nu am dat nici un minus, nu am vrut sa demonstrez nimic. Muta discutia cu invidia in alta parte!

@ckh: scuze, am citit prost! Bafta cu masina si sa o stapanesti sanatos!

Edited by B-490-RZV
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa ne calmam si sa nu mai ne "certam" intre noi ca nu e frumos.

 

Sunt constient ca nu LYM (doar a pus o intrebare) sau Razvan au dat minus, sunt altii care doar citesc si dau minus de frustrati, nici nu conteaza pana la urma.

Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pff, ce discutii pe-aici :rolleyes:

@RZV - da, eu am power kit-ul original pus pe masina si mi-au schimbat si convertizorul, insa cel tin minte ca cel de PPK e identic cu cel de pe motorul de 184CP (eu aveam 177cp) si cred ca tine 450Nm, din ce citisem mai demult. "Cutia" tine atat cat tine cea mai slaba componenta a ei, adica convertizorul. Internele cutiei probabil tin mult mai mult.

 

@chk - scuze ca am deschis cutia pandorei, intrebam doar fiindca si eu am fost intr-o situatie similara - remap vs. power kit si, din ce-am citit la momentul respectiv pe net, am gasit destul de multi care facusera remap si incepuse sa le vibreze convertizorul, asa ca au revenit la stock. Eu am mers cu PPK - puterea e mai mica (196CP/400Nm pe dyno) si pretul mai mare, dar mi-au pastrat garantia la momentul respectiv si nu am stat cu stres.

Dat fiind ca mai am inca ECU-ul vechi, uneori ma mai incearca gandul sa-l remapez pe ala si sa am 2 ECU-uri: PPK & remap, sa pot sa le schimb intre ele in caz de ceva :)

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pff, ce discutii pe-aici :rolleyes: @RZV - da, eu am power kit-ul original pus pe masina si mi-au schimbat si convertizorul, insa cel tin minte ca cel de PPK e identic cu cel de pe motorul de 184CP (eu aveam 177cp) si cred ca tine 450Nm, din ce citisem mai demult. "Cutia" tine atat cat tine cea mai slaba componenta a ei, adica convertizorul. Internele cutiei probabil tin mult mai mult.@chk - scuze ca am deschis cutia pandorei, intrebam doar fiindca si eu am fost intr-o situatie similara - remap vs. power kit si, din ce-am citit la momentul respectiv pe net, am gasit destul de multi care facusera remap si incepuse sa le vibreze convertizorul, asa ca au revenit la stock. Eu am mers cu PPK - puterea e mai mica (196CP/400Nm pe dyno) si pretul mai mare, dar mi-au pastrat garantia la momentul respectiv si nu am stat cu stres.Dat fiind ca mai am inca ECU-ul vechi, uneori ma mai incearca gandul sa-l remapez pe ala si sa am 2 ECU-uri: PPK & remap, sa pot sa le schimb intre ele in caz de ceva :)

 

Stai linistit, am fost din prima constient si mi-am dat seama ca intrebi de curiozitate, dupa cum am mai spus am prieteni care merg cu soft la powertech (si nu numai) de foarte mult timp cu masini de 177 si 184 cp si nu au nici o problema, acum mai tine si de noroc si cum intretii masina sau cum iti bati joc sau nu de ea daca tot ti-ai facut soft. Din cate am vorbit cu mai multi oameni care se pricep mi-au spus ca rezista cutiile de la bmw destul peste cuplul rated si daca ii faci revizia poti sa dormi linistit si sa o accelerezi si mai linistit :) nu e nimic, era inevitabil sa nu se provoace discutii de genul la un moment dat dar cel mai bine lasam timpul sa vorbeasca.

 

 

legat de cuplu pe M550D este pusa cutia ZF8HP70z ( 700nm ) si masina are stock 740nm

 

Inca un exemplu bun, la fel cum a dat si Kenbobo si asa cum am si eu exemple dar lumea prefera sa arunce cu minusuri pentru ca pe internet scrie ceva sau producatorul spune altceva (aici nu vorbesc de Razvan sau LYM)

 

Oricum cred ca cel mai ok inchidem subiectul si vorbim de orice altceva :)))))

Edited by ckh
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ulterior mi-au ajuns si mie ledurile T15 pentru masalier, sunt foarte multimit dar pentru ca le-am montat singur nu am avut cum sa fac poze dar sunt pe thread la Myx din cate imi aduc aminte, le-am comandat din acelasi loc.

 

http://i.imgur.com/HSyTlSX.jpg

 

Mi-au ajuns si inelele de M3 pentru ceasurile mari de 30d

 

http://i.imgur.com/yq8Rdwy.jpg

 

Urmeaza sa vad ce fac cu eeprom-ul si cum le montez pe masina mea.

 

Cand umblu la ceasuri o sa imi montez si pilotul automat

 

http://i.imgur.com/ZGvfzqi.jpg

Edited by ckh
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.