Jump to content

Faruri ZKW E46


kpa

Recommended Posts

Salut,

 

Am un BMW 320d FL din 2004 (volan pe stanga).

Credeti ca sunt in regula farurile din anuntul http://www.ebay.de/itm/401124599790?

 

ZKW Scheinwerfer rechts fĂźr BMW E46

Wir verkaufen hier diesen neuen ZKW Scheinwerfer.

Er stammt aus einer LagerauflĂśsung.

Hersteller: ZKW

Teilenummer: 583.01.000.03

Passend fĂźr BMW E46 ab Baujahr 2001.

Mit Leuchtstoffmittel und Motor fĂźr Leuchtweitenregulierung!

Aufgrund der Einlagerung sind eventuell an der Verpackung leichte Lagerspuren entstanden.

Der Inhalt ist natĂźrlich neu.

 

Vanzatorul mi-a spus ca sunt pentru masina cu volan pe stanga. (Exista si o imagine in care este specificat "LL", nu stiu ce inseamna dar ma gandesc ca e ceva "Left L...".)

Ce nu inteleg, codul specificat de el este "583.01.000.03" iar pentru masina mea ar fi trebuit sa fie 63127165770.

 

Alternativa ar fi Depo. OEM sunt destul de scumpe si ma gandesc ca ar fi la fel cu cele din anunt.

 

O.T.

Este vreo problema la ITP daca am parbrizul crapat? 20-25cm in partea dreapta jos.

 

multumesc,

Silviu

Link to comment
Share on other sites

Da, doar ca nu as fi vrut faruri pentru masini cu volan pe dreapta (RHD).

Sunt faruri diferite in felul in care proiecteaza lumina cu toate ca se potrivesc pe masina.

 

Este sau nu o problema faptul ca au coduri diferite?

Edited by kpa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Farurile au treaba cu pozitia soferului!! La volan pe stanga, mergand pe dreapta a carosabilului, farurile au sticla in asa fel incat lumina sa se indrepte putin spre partea dreapta, pentru a nu-i deranja pe ceilalti participanti la trafic, deci ca sa montezi faruri care provin de la masini din UK spre exemplu este o mare prostie!

Asigura-te ca farurile sunt pt. masini cu volanul pe stanga!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Confirm ce zice Wizzardx, farurile facute pt masinile cu volan pe stanga difera de cum proiecteaza lumina pe sosea. Ele dpdv fizic arata la fel ca cele pentru masini cu volan pe dreapta, insa felul in care proiecteaza lumina difera. Daca pui faruri RHD pe masina cu LL ( links lenker = volan stanga) ai sa vezi ca nu iti bat bine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, e clar ca nu sunt in regula farurile de pe masini cu volan pe dreapta, de altfel cred ca mai tot ce se vinde sh in Romania sunt de pe astfel de masini.

 

revenind...

"links lenker = volan stanga" = LHD

multumesc C.H.

LL este specificat si pe farurile din anunt.

 

Inseamna ca farurile sunt in regula, dar tot nu-mi da pace diferenta de coduri.

 

Deci, merita sa le cumpar sau nu? ... versiunea scurta la ceea ce am intrebat

Edited by kpa
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam la asta dar... la modelul meu scrie ca ar fi din 2004 farurile pe cand cele din anunt sunt din 2003.

Nu as vrea sa le iau si apoi sa descopar ca sunt cine stie ce diferente.

Pretul este in regula?

Link to comment
Share on other sites

583.01.000.03 e codul de producator ZKW, nu e codul OEM

 

+1

 

Spre deosebire de BOSCH, ZKW sunt mai secretosi legat de codurile lor si nu am gasit nimic oficial unde sa fie echivalate, doar asta:

https://translate.google.com/translate?sl=fi&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.alustasarja.fi%2Fajovalo%2F2814976-ajovalo-oikea-h7-h7-autoihin--joissa-ajovalo-korkeudens%25C3%25A4%25C3%25A4t%25C3%25B6-valokorkeuss%25C3%25A4%25C3%25A4timen-moottorilla-bmw----1215.html&edit-text=

Edited by serjul
Link to comment
Share on other sites

ZKW e producatorul OE pt BMW. Mai exact, daca vei cumpara faruri originale in cutie BMW, acestea vor avea cel mai probabil codul pe care tu stii ca trebuie sa-l aibe. Si in acest caz farurile au fost produse tot de ZKW, doar ca le-au ambalat intr-o cutie BMW impreuna cu toate marcajele si inscriptiile. Aceste produse se numesc Original Equipment sau OE. Pe de alta parte, ZKW poate sa vanda separat aceleasi lampi, dar fara codurile si cutia BMW. Evident ca vor folosi o cutie proprie, impreuna cu alte coduri. In acest caz, produsul se va numi: Original Equipment Manufacturer sau OEM. A treia categorie este cea aftermarket, gen Depo sau Bosch, Hella, etc Din aceste trei categorii, preferate for fi primele, OE sau OEM. Aftermarket doar daca-i un producator European cu traditie in automotive. Nu chinezi, taiwanezi, etc. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Din cate se pare nimeni nu spune ca ar fi in neregula asa ca, cel mai probabil, am sa le comand.

Mai astept un raspuns din partea vanzatorului si apoi am sa-i fac o oferta.

 

multumesc tuturor,

Silviu

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre farurile de UK si cele de Europa este reprezentat de cut-off, adica de tablita din fata becului. In rest farurile sunt identice.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.