Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Salutare

 

 

Am fost la bavaria.. am bagat masina la test si am dat si 400 de lei.. si miau zis ca nu are nimica si este ft normal consumu.. cica au verificat parametri la injectoare tes electronic si etc si nu a fost nimica..

 

miau resoftat masina si atat..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1.4 tsi pe seat leon 2015, varianta aia mai slaba de 120 sau 140 de cai nu stiu exact cat are , consuma si 14 in Bucuresti daca mai scapi talpa in el. Iar 1.2 ala cu consum 8.5, iar depinde de conditii. Ce naiba ma frate consuma in oras 7 8 pana si hdi urile 1.4 de pe masini de 1100 de kile respectiv cele de pe yaris tot 1.4, care sunt cele mai economice motoare ever.

 

De ce nu intri pe forumurile dedicate sa te uiti.

 

Intr-adevar daca ne referim doar si doar la varfur, probabil consuma si peste 14%.

 

Ca idee, de pe spritmonitor, ca tot ai vb despre Leon:

 

leon 1 1.6 16v- consum mediu 8.12%

Leon 2 1.6 16v -consum mediu 7.92%

Leon 2 1.4tsi - consum mediu 7.46%

Leon 3 1.4tsi - consum mediu 6.67%

 

1.4tsi este racheta pe langa 1.6 aspirat.

 

Bmw 316i e46 fl - 8.33%.

Bmw 318i e46 fl -8.62%

Bmw 328i F30 -8.89% si are 245cp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

 

Am fost la bavaria.. am bagat masina la test si am dat si 400 de lei.. si miau zis ca nu are nimica si este ft normal consumu.. cica au verificat parametri la injectoare tes electronic si etc si nu a fost nimica..

 

miau resoftat masina si atat..

Oops.

Imi pare rau sa aud asta ... din pacate ai dat banii degeaba.

Oricum ... daca iti consuma intre 16-20%, mers decent ... e noarmal...cam asta e masina.

Sincer iti zic...esti norocos ca au fost sinceri cu tine si nu te-au pus sa schimbi toate prostiile si toti senzorii ... ai scapat ok.

Colegii ? Cat trebuia sa consume ? 10,11 ?

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

:)) pai si nu i-ai intrebat ce e cu consumul ala oficial declarat pt modelul tau?

Ps: ionut, eu chiar nu stiu ce sa mai zic cand voi postati de pe spritmonitor.

328i in aglomeratie pe aici pe la noi consuma 13 14.

V-ati uitat pe linkurile alea de la autobild? Au testat masini de adevaratelea si cu benzina 99 si e cam diferit de spritzmonitor.

In fine, pe forum vad ca daca zici ca masinile cu 300 de cai fie si cu 10 turbine consuma 15 17, iti sar unii in cap ca strugurii sunt acri, ei avand impresia ca bmw foloseste tehnologie din viitor si noi astia carora un amarat de 2 litri diesel le consuma 10 prin oras, suntem invidiosi pe asa consumuri mici :)))

Na ce pot sa zic, eu consum 60 la suta intr-o tura de offroad, deci nu pot sa zic ca fabulez cand spun ca deocamdata cai multi cu caroserie grea, nu are cum sa nu consume multi litri in plus.

Totusi hai sa vedem ce e cu masina colegului, ca Bmw zice ca e un consum normal. Se pare ca voi nu. Aici toata lumea face estimari se pare.

Si mai sunt si cei care merg 5 km pe zi si se vad foarte in masura sa zica ca masina lor cu 300 si ceva de cai consuma 12 in oras, nu-i asa?

Daca circuli 50 km prin oras zilnic si te frige buzunarul, atunci sigur ar sari lumea cu niste consumuri reale. Ca altfel e cand iesi cu masina seara la plimbare si ii zici "consum urban".

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alta prostie, sper sa nu te superi.

Ok, ok ... despre parerea celor de la bavaria nimic de zis ? :goodjob:

Singura prostie de pe topic-ul asta ... asteptarile unora la consum de 11 de pe un motor de 3.0i. PUNCT

 

@cavaliere

Se pare ca au cam disparut colegii cu contrele ... oricum, ma astept sa zica toti ca "bavaria e praf" si ca stiu ei mai bine ... doar suntem romani ce naiba.

Edited by hf_now
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ok, ok ... despre parerea celor de la bavaria nimic de zis ? :goodjob:

Singura prostie de pe topic-ul asta ... asteptarile unora la consum de 11 de pe un motor de 3.0i. PUNCT

 

Nu se astepta nimeni la 11, 15-16, cam aia este o medie in Buc. Aum daca ne raportam doar varfuri, pana mea. Initiatorul a scris in titlu 20-25, ceea ce este urias.

 

La X6 40d cel mai mult am vazut 22 si ceva, pe cod portocaliu de zapada, in Buc. Cel mai putin 8.9, intr-o noapte de vara, tot in Buc.

 

Asta nu inseamna ca are consum de 22 dar nici de 9.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu se astepta nimeni la 11, 15-16, cam aia este o medie in Buc. Aum daca ne raportam doar varfuri, pana mea. Initiatorul a scris in titlu 20-25, ceea ce este urias.

 

La X6 40d cel mai mult am vazut 22 si ceva, pe cod portocaliu de zapada, in Buc. Cel mai putin 8.9, intr-o noapte de vara, tot in Buc.

 

Asta nu inseamna ca are consum de 22 dar nici de 9.

OMU-LE !

Nu mai compara diesel cu benzina TE ROG !

O da-i la intors ... au fost unii pe aici care sustineau tare si cu forta ca 640i lor consuma 11.7 - 12 maxim.

Da-o in mama ei de treaba ca deja e penibil.

 

Si inca ceva OFF:

1.Cum scoti tu 90CP dintr-un motor de 0.9 ?

2.DE ce pica motoarele de genul asta extrem de repede ? (fata de unul cu capacitate noarmala) - iti zic eu. PENTRU CA SUNT PREA SOLICITATE.

3.Colegu a zis ca ia 20-25 in ritm noarmal, nu varfuri. Iar o intorci ?

Edited by hf_now
  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Stiu cum se scrie Ferrari stai linistit.

 

Nu am sarit ca ars ... ai scris niste consumuri exagerate la unele masini SF pentru oamenii de rand si mi-am permis sa iti scriu consumul corect din punctul meu de vedere(la Ferrari-ul din exemplu chiar de la sursa).(sau cel putin, mai aproape de adevar)

 

Sunt sigur.

 

Cred ca esti singurul care nu si-a dat seama ca postul meu a fost unul ironic. Atat de ironic incat ma mir ca trebuie sa explic ca am fost ironic.

 

Eu ma retrag din discutie, se pare ca pentru unii consum mixt inseamna mers bara la bara prin Bucuresti, vineri, la ora 16. (P.S. usor ironic. P.S.2 Partea asta nu e pentru tine.)

 

 

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur.

 

Cred ca esti singurul care nu si-a dat seama ca postul meu a fost unul ironic. Atat de ironic incat ma mir ca trebuie sa explic ca am fost ironic.

 

Eu ma retrag din discutie, se pare ca pentru unii consum mixt inseamna mers bara la bara prin Bucuresti, vineri, la ora 16. (P.S. usor ironic. P.S.2 Partea asta nu e pentru tine.)

Stiu exact pentru cine a fost ironia ta.

Totusi ... o parere ? bavaria minte sau omu e nebun si nu stie sa citeasca/calculeze consumu ?

 

Da-ti cu minus ... frustrati oameni, jur, rar mi-a fost dat sa vad asa ceva.

Edited by hf_now
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce consum mixt mai colegilor? Polemica era despre cat consuma in oras? Ce mixt ma nene? Acum dupa ce a spus ca la verificare a iesit masina ok, parca ati mai inceput sa ajungeti usor usor aproape de 15 16 17. Cand incepuse topicul, era vorba de 11 12.

Avum vad ca mai sus scrie ca stai dom'le ca de fapt noi vorbim de consum mixt nu de vineri la ora 16. Stai asa ca nu-i asa. :))) hai totusi niste pareri, e stricata masina omului si sunt praf aia de i-au verifixat-o sau masina e in regula si de fapt nu vorbim de traficul de la ore nasoale ci de trafic prin periferie noaptea tarziu?

 

Ps: Consum mediu mixt este acel consum care combina urban cu extraurban.

Aici se discuta de 4 pagini de consum urban.

Edited by cavaliere
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este, 640i consuma 20-25%, iar 0.9tce este un motor ultra turat, sper sa fii multumit.

Vai ... noroc cu voi ca mi-ati facut ziua sa treaca mai repede, serios, fara ironie.

Nu am zis ca 25 e noarmal. Am zis ca 17-20 e OK. (URBAN), nu 12 (eventual exterior la 130 pe pilot automat).

 

Referitor la tce ... toata lumea cred ca e de acord ca aceste motoare sunt facute doar cu scopul ca romanul naiv sa le cumpere pt falsa idee ca ar consuma putin si ca dupa aprox. 3-4-5 ani de exploatare tip familie, masina trebuie schimbata , pentru ca nu mai merge, e praf. (cifra de afaceri renault/dacia creste enorm cu acest tip de masini)

 

De ce motorizarea 0.9tce crezi ca se vinde cu 6-7000 si un 1.4i cu 9000 (ca sa nu mai vb de 1,5 dci care e 12000).???

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Consumul este enorm..am un prieten cu un 640i, il are de 2 ani, nu a resetat BC-ul de cand a cumparat masina si are un consum de 11.3l/100km, iar masina este folosita urban+cateva iesiri mare/munte pe an.

11.3 =))

o fii pe gaz ?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De unde ai aparut, bai concetane? Pai tu ai 316i si vorbesti despre consumuri corecte la AMG si Lambo. Cica 73% la o liniuta ca ai vazut tu pe Youtube. Sau esti prieten cu Darius si te-a dat el? "satul de cocalarii ce nu se-ajung din salarii, dar poa` sa-ti dee detalii tehnice despre Ferrari"....
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De unde ai aparut, bai concetane? Pai tu ai 316i si vorbesti despre consumuri corecte la AMG si Lambo. Cica 73% la o liniuta ca ai vazut tu pe Youtube. Sau esti prieten cu Darius si te-a dat el? "satul de cocalarii ce nu se-ajung din salarii, dar poa` sa-ti dee detalii tehnice despre Ferrari"....

Vai steaua ta concetatene.

Du-te si vezi-ti de viata ta bogatanu' natiunii, becali jr ce esti tu, paul walker al romaniei...

Rupe usa.

Daca esti din Tm iti arat consumu ala live cand se poate, desi nu meriti atentie la cum acuzi tu.

Edited by hf_now
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Din pacate sunt multi care habar nu au pe ce planeta traiesc. De asta imaginea marcii e cum e...

Care isi cumpara 5.0i si spera ca o aa mearga cu 50 lei 1 saptamana zi de zi.

Asa e...vaisamar de ea marca.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu din ce reiese ca m-am dat vreun bogat, comparatia cu Paul Walker nu are sens nici atat. Pur si simplu nu e logic si normal sa vorbesti de consumuri ale unor masini cu care nu ai avut de a face in viata ta. La fel de bine putem sa discutam si despre Alba ca Zapada, adica povesti. Ce sens are sa vorbesti de consum instant la liniuta? Pana si la 1.7 cdti aveam consum 39 pe instant cand acceleram si media era de aprox 5%. asa ai ajuns tu la concluzia ca ala pe lambo consuma 40%, ca avea pe instant 70, o secunda.

Tot pe a ta o tii si nu vrei sa intelegi ca gresesti.

Pur si simplu unii au ochelari de cal, aia e, invatam sa convietuim cu ei :)

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu din ce reiese ca m-am dat vreun bogat, comparatia cu Paul Walker nu are sens nici atat. Pur si simplu nu e logic si normal sa vorbesti de consumuri ale unor masini cu care nu ai avut de a face in viata ta. La fel de bine putem sa discutam si despre Alba ca Zapada, adica povesti. Ce sens are sa vorbesti de consum instant la liniuta? Pana si la 1.7 cdti aveam consum 39 pe instant cand acceleram si media era de aprox 5%. asa ai ajuns tu la concluzia ca ala pe lambo consuma 40%, ca avea pe instant 70, o secunda.

Tot pe a ta o tii si nu vrei sa intelegi ca gresesti.

Pur si simplu unii au ochelari de cal, aia e, invatam sa convietuim cu ei :)

Vaisamar...ma refeream la 63amg la instantu ala.

De unde stii tu ma ca nu ma deacurc cu salaru ?:))

De unde stii tu cu ce masini am umblat?

Te astept in Timisoara si ne plimbam cu masinile enumerate oricand...pe banii tai ca oricum consuma putin..

Eu o tin pe a mea a ? Si bavaria la fel si restul colegilor la fel...numa voi aveti dreptate...consuma 5 ca asa vreti si visati voi.

Edited by hf_now
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate, te refereai la 63amg. Greseala mea, inlocuieste-l in context si imi mentin ideea. Lasa-mi un numar de telefon pe privat si vino dupa mine cu Ferrari ala 599 gbt, in 15 minute daca ai zis oricand. Bag eu gaz, nicio problema :)
Link to comment
Share on other sites

 

 

.... sunt facute doar cu scopul ca romanul naiv sa le cumpere pt falsa idee ca ar consuma putin si ca ....

 

De ce motorizarea 0.9tce crezi ca se vinde cu 6-7000 si un 1.4i cu 9000 (ca sa nu mai vb de 1,5 dci care e 12000).???

 

 

Fara pic de suparare, din pacate inca traiesti in epoca lui 2.5 aspirat si 6 in linie. Toti producatorii au adoptat acest trend, fie ei japonezi, nemti (inclusiv bmw), italieni, francezi, toti.

 

1.4mpi nu mai este in oferta si cand era costa 8000e, adica cu 800e mai putin decat 0.9.

 

0.9tce, 1.0 tsi, 1.0 ecoB etc nu au nevoie de turatii mari, fiind turbo, cuplul este oferit de la ture joase. (te poti uita pe niste grafice dyno reale)

 

Ca idee, la 120km/h:

Logan2 0.9tce 3000rpm

Logan1 1.6 16v 3450rpm

Logan2 1.2 16v 3650rpm

 

 

Golf 1.2 105cp 2650rpm (tr6)

Golf 1.6fsi 115cp 3250rpm (tr6)

Golf 1.6 102cp 3700rpm (tr5)

Golf 1.2 85cp 2700rpm (tr5)

 

116i 1.6L 122cp - 2950rpm (tr6)

116i 1.6L 115cp -3250rpm (tr6)

116i 109cp 3cil - 2400rpm (t6)

 

Singurele motoare turate sunt aspiratele.

Edited by ionut_marius
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate, te refereai la 63amg. Greseala mea, inlocuieste-l in context si imi mentin ideea. Lasa-mi un numar de telefon pe privat si vino dupa mine cu Ferrari ala 599 gbt, in 15 minute daca ai zis oricand. Bag eu gaz, nicio problema :)

Omu-le...ce Ferrari ? ce 15 minute ? crezi ca am reprezentanta ?

1 la mana info despre ferrari sunt de la producator.(am precizat)

2 avem de ales asa cayenne 3.6i, 63amg, m5 si seria 3 2.0i ... despre astea era vb in mare.(despre lambo am zis ca "nu stiu" daca verifici mai bine) + bonus te duc si cu skoda de firma 1.2 Tsi...sa vezi acolo senzatii.(tot pe banii tai ca nu stiu cat consuma, nu arata)

3 Esti din tm macar ?

 

Fara pic de suparare, din pacate inca traiesti in epoca lui 2.5 aspirat si 6 in linie. Toti producatorii au adoptat acest trend, fie ei japonezi, nemti (inclusiv bmw), italieni, francezi, toti.

 

1.4mpi nu mai este in oferta si cand era costa 8000e, adica cu 800e mai putin decat 0.9.

 

0.9tce, 1.0 tsi, 1.0 ecoB etc nu au nevoie de turatii mari, fiind turbo, cuplul este oferit de la ture joase. (te poti uita pe niste grafice dyno reale)

 

Ca idee, la 120km/h:

Logan2 0.9tce 3000rpm

Logan1 1.6 16v 3450rpm

Logan2 1.2 16v 3650rpm

 

 

Golf 1.2 105cp 2650rpm (tr6)

Golf 1.6fsi 115cp 3250rpm (tr6)

Golf 1.6 102cp 3700rpm (tr5)

Golf 1.2 85cp 2700rpm (tr5)

 

116i 1.6L 122cp - 2950rpm (tr6)

116i 1.6L 115cp -3250rpm (tr6)

116i 109cp 3cil - 2400rpm (t6)

 

Singurele motoare turate sunt aspiratele.

Tu du-te vb cu bavaria, cearta-te cu ei.

O arzi off topic..da-i si tu un raspuns colegului cu problema si dupa mai vb.(eu i-am spus parerea mea)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.