Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Nu 11, 12, da nici 25

Am pe Charger 3.6 vvt, cutie in 8 viteze, inca nu are 3 ani vechime, nu am atins inca, consum de 15%, e adevarat ca il am numai de o luna si nu pot trage o concluzie clara, am inteles ca si el are aceiasi cutie in 8 rapoarte, ca si greutate sunt aproximativ egale, Chargerul nu cred ca o depaseste ca si greutate, ca si putere nu cred ca e mare diferenta, am 292hp pe Charger

Edited by arabu09
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3.6 este turbo ????

 

Nu a zis nimeni ca 640i trebuie sa consume 11-12 in Buc dar nici de la 20 in sus.

 

NU, merge pe carbuni ca mocanita.

Turbo,aspirat,supt,tras,impins, e BENZINAR, benzina ARDE, nu recircula ca paiele in stomacul unei vaci. + caroserii GRELE = CONSUM MARE. :hyper:

 

Nu consuma 11-12 nici in desert, nu vb de Buc.

 

Gata, ajunge ... ma plictisesc la lucru si stau aici sa ma contrazic cu niste oameni care-si dau cu parerea ... mai bine fac ceva constructiv.

 

App de cayenne care merge dupa seminte ... hai sa nu aberam(cei care isi cumpara ferari si il parcheaza in fata blocului sunt putini, nu vb despre ei)

 

Prietene ionut, plimba tu ursu' pana una alta. Si app de e46 ... e de 12 ani nu de 20. (12,20 tot aia...la fel ca si consumu)

 

 

Va doresc o zi minunata si sa va consume masinile cat mai putin posibil ! (asta ne dorim cu toti la urma urmei)

 

@arabu

Am zis 17-20, nu 25.

Edited by hf_now
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Turbo,aspirat,supt,tras,impins, e BENZINAR, benzina ARDE, nu recircula ca paiele in stomacul unei vaci. + caroserii GRELE = CONSUM MARE

 

Mai urca-ti fundul intr-o masina noua si nu ne mai impartasi din experienta ta acumulata doar pe masini cu tehnologie de acum 20 de ani.

 

Cand a aaprut 1.2tsi, nici eu nu credeam ca trage mai bine ca un 1.6 aspirat si nici ca are consum de 8.5-9 in oras vs 11-11.5, dar asta este s-au dus vremurile cu 2.5 si 6 in linie.

Edited by ionut_marius
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ionut

Imi pare rau ca nu am facut poze la consumul masinilor cu care am avut ocazia sa merg si care chiar nu erau epave.(faptul ca am e46, rezulta ca doar atat imi permit sa intretin...asta nu inseamna ca nu stiu ce inseamna noua tehnologie) ... din pacate de aia avem reputatie de 2 lei astia cu bmw ... facem acuze, ne luam de om fara sa-l cunoastem, il trimitem la plimbare ca nu are seria 6,etc. (iti dai seama daca aveam golf 4 sau altceva ...)

App de 1,2 TSI ... asa e, sunt geniale motoarele(trag, consuma putin,taxe mici, tot ce vrei) ... totusi, am o skoda rapid cu motorizarea asta la lucru cu care merg des ... sunt curios cati km mai merge cum trebe :getlost:

 

@arabu

asa se pare :))

e bine ca avem timp de povesti oricum :rolleyes:

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mai urca-ti fundul intr-o masina noua si nu ne mai impartasi din experienta ta acumulata doar pe masini cu tehnologie de acum 20 de ani.

 

Cand a aaprut 1.2tsi, nici eu nu credeam ca trage mai bine ca un 1.6 aspirat si nici ca are consum de 8.5-9 in oras vs 11-11.5, dar asta este s-au dus vremurile cu 2.5 si 6 in linie.

 

Tin sa te contrazic :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Stai sa ne intelegem, nu te-am injurat pe tine personal si gluma nu era adresata unei persoane.

Ma refeream la faza cu motoarele economice care se vor pe bmw.

OK ?

 

Sunt cel mai pacifist om posibil.( nu am mai fost asa agitat de la bac )

 

Scuza-ma daca ai inteles altceva :drinks:

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1.4 tsi pe seat leon 2015, varianta aia mai slaba de 120 sau 140 de cai nu stiu exact cat are , consuma si 14 in Bucuresti daca mai scapi talpa in el. Iar 1.2 ala cu consum 8.5, iar depinde de conditii. Ce naiba ma frate consuma in oras 7 8 pana si hdi urile 1.4 de pe masini de 1100 de kile respectiv cele de pe yaris tot 1.4, care sunt cele mai economice motoare ever.

 

Uite aici despre consum real, chiar pt cei care sunt certati cu germana

http://www.autobild.de/artikel/verbrauchstest-e10-vw-golf-1.4-tsi-1559216.html

Si aici, chiar daca nu e vorba de motorul de 3 litri benzina actual, asa ca idee. Cayenne turbo S le-a dat consum de 67% pe 270km parcursi cu gonetĂŁ cat incape. Cred ca astia nu sunt partinitori, asa-i?

http://www.autobild.de/bilder/was-kostet-vollgas--28601.html#bild26

Derulati ca sunt 50 de modele de masini comparativ benzina/motorina.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat ceva suspect ieri pe skoda de care pomeneam mai sus ... 1.2 TSI.

Ma crede-ti ca exista o masina cu BC din 2014 care nu arata consumul instant ?

E ceva dubios aici sau ? :rolleyes:

 

@Colombian

Si ne mai plangem ca e rau in RO ... :drinks:

Edited by hf_now
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut BMW-uri diesel si benzina nu stiu cate...Un singur lucru va pot spune: nu exista comparatie intre diesel si benzina la consum in oras. Dieselul va consuma mereu mai putin si nu ai cum sa le compari. La drum lung sa zicem ca poate se apropie una de cealalta dar tot dieselul iese in avantaj. Cea mai recenta masina (in 2008) cu motor de 3000 benzina a fost un E90 335i care imi lua lejer 17% sau 20% consum real nu mediu pe bord in BUcuresti in functie de mers. Am avut si 530D de 2011 si lua 14-15% la mers ok. Cine imi spune ca 3000 benzina pe 6-ar in 2 usi la 10% consum real in Bucuresti, eu ii dau masina mea F30 330xd cadou si bani de cheltuiala.

 

Am observat ceva suspect ieri pe skoda de care pomeneam mai sus ... 1.2 TSI.

Ma crede-ti ca exista o masina cu BC din 2014 care nu arata consumul instant ?

E ceva dubios aici sau ? :rolleyes:

 

@Colombian

Si ne mai plangem ca e rau in RO ... :drinks:

 

 

Nu e suspect deloc, Skoda e posibil sa nu aiba optiunea asta in BC. Nu te ingrijora atata timp cat merge bine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu incepe iar cu consumu de 20 la 640i ca ti se urca lumea in cap si te trimit pe topicu de e46 :frantics:

 

E dubios totusi ca am avut o fabia din 2008 1,4i si imi arata si instantu' ... (consuma cam cat un 640i, varianta dintre realitate si sf) :hyper:

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vinde-o si ia-ti Prius Hibrid...consuma 2% in oras :D

Nu e a mea, e de la firma.(o folosesc mai multti)

Nu mi-am batut niciodata capu de consum pana sa vad topicu' asta :)) ... de mers merge ok ... mai ales ca o iei totimpul cu benzina peste jumate in rezervor :))

 

App de Prius ... sefu are una ... nu stiu ce an e dar de mers ... e racheta si cred ca si consumul e ok :rolleyes:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vorbiti despre lambo si ferari si nici nu stiti cum arata in realitate si ce tip de moroare au.

 

Dar macar stiu cum se scrie corect Ferrari thumbsup.png.

P.S. : Comentariul de mai devreme nu era pentru tine, nu stiu de ce ai sarit ca ars hyper.gif.

 

 

 

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut BMW-uri diesel si benzina nu stiu cate...Un singur lucru va pot spune: nu exista comparatie intre diesel si benzina la consum in oras. Dieselul va consuma mereu mai putin si nu ai cum sa le compari. La drum lung sa zicem ca poate se apropie una de cealalta dar tot dieselul iese in avantaj. Cea mai recenta masina (in 2008) cu motor de 3000 benzina a fost un E90 335i care imi lua lejer 17% sau 20% consum real nu mediu pe bord in BUcuresti in functie de mers. Am avut si 530D de 2011 si lua 14-15% la mers ok. Cine imi spune ca 3000 benzina pe 6-ar in 2 usi la 10% consum real in Bucuresti, eu ii dau masina mea F30 330xd cadou si bani de cheltuiala.

 

BTW 330xD cat consuma? (Bucuresti, DN, autostrada)

 

LE: sunt in pauza de masa si nu ma plictisesc :)

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

@hf_now eu mi-am permis sa spun ca Porsche Cayenne din 2012 are motor de generatie veche. Ii un motor de 3600 VR6 ASPIRAT NATURAL(FARA TURBO) care are cuplul maxim de la 3000RPM intelegi? De ce te deranjeaza ca un 640i are consum ca si un 316i? Asta e, timpul trece apar tot mai multe tehnologii(le-am enumerat intr-un post anterior). De exemplu 120i(motor N46) ul meu de oras papa in Cluj-Napoca 14.5% si 330d(N57) ul imi ia in jur de 10%.

Ca sa vezi ca nu vorbesc prostii am avut pe mana un 435i cabrio care cantareste aprox ca un 640i si la mers normal lua 12si ceva % pe Eco Pro. La un condus mai entuziasmat pe Sport+ am ajuns si la 18%.

Edited by sone
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar macar stiu cum se scrie corect Ferrari thumbsup.png.

P.S. : Comentariul de mai devreme nu era pentru tine, nu stiu de ce ai sarit ca ars hyper.gif.

Stiu cum se scrie Ferrari stai linistit.

Nu am sarit ca ars ... ai scris niste consumuri exagerate la unele masini SF pentru oamenii de rand si mi-am permis sa iti scriu consumul corect din punctul meu de vedere(la Ferrari-ul din exemplu chiar de la sursa).(sau cel putin, mai aproape de adevar)

De ce luati totul atat de personal ?

"Forum" = discutii prin care oamenii se ajuta intre ei cu sfaturi, pareri, diy-uri, etc. GRATIS. ... daca nu ar exista astfel de forum-uri cel mai probabil multi dintre noi am cheltuii o groaza de bani total aiurea.

Nu ar fii cazul sa nu ne mai jignim aiurea ?

 

On:

Colegul care ne-a cerut parerea, a luat decizie de a duce masina la "control" in urma parerilor de peste 50%, care ii dadeau dreptate.(sau poate oricum mergea, cine stie).

Ideea e ca nu conteaza cine a avut dreptate, conteaza ca omul sa-si rezolve problema si sa fie multumit de masina lui.

Daca omul considera ca l-am ajutat intr-un fel sau altul, inseamna ca forum'ul a fost foarte util in luarea unei decizii. (asta e singurul lucru important)

@sone

Ok. Ai avut dreptate cu Cayenne'ul. E vechi, si consuma mult ca e vechi. E bine ?

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e bine. Porsche Cayenne ca si masina nu ii vechi ci motorul are o tehnologie mai veche. Asta am vrut sa iti arat ca sa poti face diferenta. De ce crezi ca mai nou toti producatorii au pus turbo pe motoare?
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hop si eu: Cand vorbim de consum urban, sunt relevante:

- viteza medie de deplasare

- s-a folosit sau nu start/stop

- consumul bc/pompa si preferabil pe 2-300km mers numai urban.

- stilul de condus (nu intram in detalii, dar e o mare diferenta intre a merge talpa si frana pana la urmatorul semafor, sau a merge eco incercand sa te folosesti de inertia masinii).

Masina sotiei (f20, 116i, 2012) are medie peste 11 pe ultimii 3000 km (80% oras) dar ea merge oras doar distante scurte 2-3km. Cu start stop noaptea eu am scos min 6.5 la vit medie de vreo 27km/h, sau 10 la viteza medie de 20km/h.

Dincolo de fizica, o masina consuma mai mult cu cat este mai puternica atunci cand foloseste puterea pe care o are. Remember, la mersul in oras beneficiem de cuplu, nu de putere. Puterea se utilizeaza cu cat te apropii de viteza maxima. Cand se taraste prin oras nu foloseste niciodata toata puterea, ci cuplul.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De ce crezi ca mai nou toti producatorii au pus turbo pe motoare?

 

Simplu.

Motor mic, ultra turat, taxe mici, tot ce trebe.(stii ca Logan'ul din zilele noastre se vinde in draci cu echiparea 0.9cmc + turbo?) - despre consum nu mai povestim...crede-ma nu scade sub 10.

Pacat ca pica imediat dupa cei 4-5 ani de garantie ;)

 

Bun, masina e noua dar au pus motor de ca.., pe ea. OK. TU AI DREPTATE.

Acuma e bine ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.