Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Din punctul meu de vedere, daca consumurile afisate aici, pentru motoare asa mari sunt reale, e extraordinar - orice e sub 20% in oras, mai ales București, e foarte bine la acea cilindree.

Eu, cand aveam 728ul din 77, am ajuns in faza in care imi venea sa ii dau foc, din cauza consumului - 20 l vara si 30 iarna, in oras de provincie, iar afara 10 pe linie.Acum am un 116i, motor de 1.6, cu eficient dinamic si in oras imi ia 10 %.

Asa ca, nu mi se pare anormal ca un motor de la 3l in sus, pe benzina sa consume catre 20 l in oras, mai ales la greutatea masinii si puterea pe care o dezvolta...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, daca consumurile afisate aici, pentru motoare asa mari sunt reale, e extraordinar - orice e sub 20% in oras, mai ales București, e foarte bine la acea cilindree.

Eu, cand aveam 728ul din 77, am ajuns in faza in care imi venea sa ii dau foc, din cauza consumului - 20 l vara si 30 iarna, in oras de provincie, iar afara 10 pe linie.Acum am un 116i, motor de 1.6, cu eficient dinamic si in oras imi ia 10 %.

Asa ca, nu mi se pare anormal ca un motor de la 3l in sus, pe benzina sa consume catre 20 l in oras, mai ales la greutatea masinii si puterea pe care o dezvolta...

Apar acum expertii care o sa zica ca 116 i ul tau este perimat, pe cand motorul de 3 litri cu putere tripla este crema tehnologiei si consuma 11 12 pe o caroserie cu 500 kile mai grea.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Categoria de oameni care nu ies cu masina ziua ca nu au nevoie, este irelevanta si nu despre ei e vorba.

Consum urban este pt celelalte sute de mii de soferi care umplu strazile zilnic si stau in aglomeratie de la ora 7 la 20.

Ca tu daca te plimbi de la victoriei pana in herastrau nu reprezinti un esantion relevant pt a conta cand vorbim despre consum urban.

Si topicul nu este despre cat de bogati suntem unii si altii in functie de ce masini conducem, asa cum unii cam neam prost au batut apropouri.

Mai pe intelesul unora, strugurii nu-s acri , ci e vorba doar despre sustenabilitatea unor afirmatii fanteziste.

Eu nu am facut misto de cei care au un 3-ar pe benzina si se cred buricul pamantului si vorbesc de sus, cand poate ei stau undeva prin berceni. Acesta este doar un exemplu, a nu se intelege ca am ceva cu acel cartier.

IDeea e ca pot sa conduc si un matiz si sa stau in primaverii, nu reflecta veniturile si nici patura sociala. Dar probabil ca inca persista la romani mentalitatea conform careia daca ai masina scumpa esti bastan, nabab, mare Âşerif stelar.

Salut!

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca impresia asta am dat-o unora...chiar mi-e sila de tara in care traiesc cateodata.

Ca fapt divers, nu ca m-as simtii nevoit sa dau explicatii cuiva...nu meritati multi dintre voi explicatii.

Deci...traiesc,ma intretin si ma descurc singur de la 14 ani din pacate(acum am 23).Am un post bine vazut si destul de bine platit, am un apartament in centrul Timisorii, care nu e cumparat in rate si un obosit de 316 din 2003 luna 10.

Astea fiind spuse, doresc din suflet ca macar unul din 5 milioane de "saracii cu bmw" sa fie in situatia mea actuala si tara asta ar arata altfel, garantez.

 

Aa si...am omis ceva...la anu am nunta si peste 2 luni urmeaza sa demarez constructile la casa de la sat.(ca na...toti tragem catre liniste) - asta fiind mostenire aparuta de nicaieri, recunosc.

Respect tururor!

O seara de vis si mult succes in aflarea adevaratului consum.

Edited by hf_now
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Uite asa se calculeaza consumul urban, oficial:

"Ciclul de testare se efectueaza la o temperatura ambianta intre 20 – 30 C (de obicei 25 C), cu motorul rece, pe un drum plat si in absenta vantului. Pentru a obtine rezultate cat mai fidele testele sunt repetat pe standuri cu role speciale care simuleaza rezistentele la inaintare pe care le intampina un automobil in timpul rularii ( rezistenta aerodinamica, inertia automobilului etc.). De asemenea procedura de testare este efectuata cu toate accesoriile autovehiculului oprite (aerul conditionat, lumini, dezaburire geamuri ).

Ciclul urban (UDC): Dureaza 195 s, se desfasoare pe o distanta teoretica de 1017 m si se repeta de 4 ori. Rezulta asadar un timp total de 780 s (13 minute) pe o distanta teoretica de 4067 m cu o viteza medie de 18,77 km/h. Dupa cum se poate observa mai sus ciclul de testare cuprinde perioade de stationare, de accelerare, de rulare constanta si decelerare incercand pe cat posibil sa simuleze circulatia unui automobil in traficul urban."

 

Daca esti angajat cu program fix si iti permiti un Bmw 640i, fie el si sh, felicitari! Eu tind sa cred ca astfel de masini apartin angajatorilor, oamenilor de afaceri samd.

Tu refuzi sa pricepi ca urban nu inseamna doar Bucuresti si ca in Bucuresti ai zona de nord, ai centura samd. Tu poate stai in trafic bara la bara zilnic, dar crede-ma ca nu toti facem asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai despre ce vorbim? Asa si 2.0 diesel consuma 7 in oras seara. Dar ala nu e consum de oras. Sau poate asa intelegeti voi urbanul. Eu nu folosesc masinile doar seara dupa 9 pe bulevarde libere. De regula merg ca mai toti oamenii la ore aglomerate si prin artere adiacente centrului.

Sau bara la bara nu il mai includem in urban ca e anormal?

 

Daca tu mergi 3-4km si apoi o opresti nu este o referinta.

 

Cand am spus ca imi consuma 10-11 in Buc era o medie adica si liber si aglomerat si weekend, stii care este faza tare, nu folosesc modul de eco si nici strat/stop.

Link to comment
Share on other sites

Blue BMW , 5LT, 378kw (507HP) 500nm: Highway @ smooth 130km/h 12L/100km, hard driving sport mode 45lt/100km

 

Smaller blue bmw, 3L, 225kw, 400nm: highway between 9 and 11l/100km, bumper to bumper traffic and hard driving 18-25l/100km.

 

http://carbonite.co.za/archive/index.php/t-101037.html

 

 

 

 

consumurile obtinute de proprietari pe mai multe modele de masini, inclusiv BMW, mai noi sau mai vechi.

Este unul care zice ca sotia lui scoate consum de 8l si el de 14l cu aceeasi masina.

P.s. nu pun la îndoială consumurile date de colegii nostri de forum, pentru că nu am condus o astfel de mașină (desi mi-as dori), dar asa cum am spus si mai sus, consum de pana in 20l la o masina pe benzina, cu motor si caroserie mare mi se pare normal in oras. Si F650 "funduro" pe care l-am avut, in oras imi lua 6 l.

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

 

Aa si...am omis ceva...la anu am nunta si peste 2 luni urmeaza sa demarez constructile la casa de la sat.(ca na...toti tragem catre liniste) - asta fiind mostenire aparuta de nicaieri, recunosc.

Respect tururor!

 

 

 

casa de piatra amice :drinks:

 

care sat?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ms ;)

Izvin...18 km de Tm.

App..anu viitor cand vii in concediu poate ma plimbi o tura cu "racheta" ... sunt drumuri faine prin zona :D

 

Numa bine confirmam si filmam sa vada colegii consum ... asta ca sa fim pe subiect :))

 

Stima.

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ms ;)

Izvin...18 km de Tm.

App..anu viitor cand vii in concediu poate ma plimbi o tura cu "racheta" ... sunt drumuri faine prin zona :D

 

Numa bine confirmam si filmam sa vada colegii consum ... asta ca sa fim pe subiect :))

 

Stima.

zona viticola, stiu ca nu sunt drumuri rele in vest, in fiecare concediu vizitez aradul, uneori mai fug si pana in tm

"racheta" ramane aici, folosesc avionul sa traversez zonele de conflict siria, irak si ce mai e pe acolo, cand vin in ro ii fur e90-ul fiului meu :rolleyes:

 

 

nu are rost

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

zona viticola, stiu ca nu sunt drumuri rele in vest, in fiecare concediu vizitez aradul, uneori mai fug si pana in tm

"racheta" ramane aici, folosesc avionul sa traversez zonele de conflict siria, irak si ce mai e pe acolo, cand vin in ro ii fur e90-ul fiului meu :rolleyes:

La asta nu m-am gandit...e nebunie pe acolo prin jur.

Da ... sunt zone frumoase cu drumuri bune...tot ce vrei pe aici.

E ok si e90...poate ma faci sa-mi schimb parerea...nu de alta dar sunt chitit momentan pe e60(in viitorul apropiat), tot benzina ca imi permit :))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci tie iti consuma 13 pe eco pro, iar un seria 6 mai greu si cu mai multi cai consuma 11 12. Ai masina defecta, intreaba expertii forumului.

 

 

Chiar nu cred ca masina mea e defecta indiferent de ce zice oricine :p Daca mi-as permite sa intretin 3000 benzina sau v8 sau v10 as face-o maine fara sa stau pe ganduri. 3000 diesel raspunde nevoilor mele si imi place masina asta, insa nimic nu se compara cu un benzinar rau. Chiar ma gandeam sa o vand pe asta si sa iau un F30 328i xdrive combi (s-ar putea sa apara un CH mic pe lume ;) ) si as avea nevoie de spatiu. Imi place cum fuge benzina, ador benzinarele...am avut 2-3 Biamveuri pe benzina iar 335i mi-a ramas in suflet. Am zis ca dau masina mea + bani de vacanta oricui imi arata ca 640i scoate consum de 11% real in bucuresti la ore normale in conditii de mers normal si trafic normal. Ce dracu 10% lua fostul meu E90 de 163 de caluti si 640i ia 12% consum real? Sa fim seriosi! Stiu ca tehnologia a avansat mult si motorele sunt mai performante, dar legile fizicii raman acolo si nu le invinge nimeni niciodata.

 

Eu cand am raportat consumul, l-am mentionat pe cel real si nu pe ala taiat putin cu 2-3 litri sau ala din carti care e o aberatie oricum.

 

Drumuri bune s-aveti, fara incidente indiferent de ce motoare aveti ;)

 

CH

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Uite asa se calculeaza consumul urban, oficial:

"Ciclul de testare se efectueaza la o temperatura ambianta intre 20 – 30 C (de obicei 25 C), cu motorul rece, pe un drum plat si in absenta vantului. Pentru a obtine rezultate cat mai fidele testele sunt repetat pe standuri cu role speciale care simuleaza rezistentele la inaintare pe care le intampina un automobil in timpul rularii ( rezistenta aerodinamica, inertia automobilului etc.). De asemenea procedura de testare este efectuata cu toate accesoriile autovehiculului oprite (aerul conditionat, lumini, dezaburire geamuri ).

Ciclul urban (UDC): Dureaza 195 s, se desfasoare pe o distanta teoretica de 1017 m si se repeta de 4 ori. Rezulta asadar un timp total de 780 s (13 minute) pe o distanta teoretica de 4067 m cu o viteza medie de 18,77 km/h. Dupa cum se poate observa mai sus ciclul de testare cuprinde perioade de stationare, de accelerare, de rulare constanta si decelerare incercand pe cat posibil sa simuleze circulatia unui automobil in traficul urban."

 

Daca esti angajat cu program fix si iti permiti un Bmw 640i, fie el si sh, felicitari! Eu tind sa cred ca astfel de masini apartin angajatorilor, oamenilor de afaceri samd.

Tu refuzi sa pricepi ca urban nu inseamna doar Bucuresti si ca in Bucuresti ai zona de nord, ai centura samd. Tu poate stai in trafic bara la bara zilnic, dar crede-ma ca nu toti facem asta.

Eu stau pe sos nordului, nu sunt angajat si totusi circul prin Bucuresti la ore cu trafic normal/ sau anormal.

Dupa cum ai citat si tu mai sus, consumul urban oficial, este doar simulare ( pe.cat posibil neposibil este doar simulare) si teoretic. Practica ne omoara.

In fine, ca si concluzie, ce are masina colegului? E stricata?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Photoshop...se stie ca Bentley consuma din fabrica minim 30. :))

Sau nu a mers in Bucuresti in conditii normale de aglomeratie, haos, razboi..

 

http://www.automarket.ro/test-drive/test-drive-bmw-seria-6-cabrio-71309.html

rubrica consum: medie 9,8l/100km in ultimii 1500km, masina de test drive ;)

http://www.automarket.ro/test-drive/bmw-seria-6-gran-coupe-2011-2015-46581.html

rubrica consum: medie 11l/100km in oras, dar : "În afară, fără a abuza pedala de acceleraţie, rulând cu viteza maximă permisă pe Autostrada Soarelui, şi cu climatizarea în funcţiune, am scos un incredibil 6.7 litri/100 de km/h. M-am şters la ochi, am repetat experimentul, aceeaşi valoare."

 

Ce-i drept, vorbim de masini diesel, dar vorbim de masini diesel la vreo 1.8-2T, peste 300cp..

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce va bateti capul cu consumurile alea medii. N-au nici o relevanta intr-o discutie. Doar va furati caciula astia cu consumurile de 3l benzina la acelasi consum cu un 2l diesel. Comparati strict urban cu urban si extra urban cu extra, aduca mere cu mere si pere cu pere. Nu mere cu pere. Ia resetati voi consumul intr-o dimineata la ora 8, dati cateva ture, trafic, semafoare, mergeti 5-6km. Opriti. Repetati scenariul inapoi spre casa dupa masa la ora 17. Pe urma veniti si aratati ne valorile. Ok, puteti face acest lucru timp de o sapt, dar doar in oras. Nu bagati intre timp un drum extra la cruising de vreo 500km. Altfel nu mai are relevanta. Eventual puteti face un consum si de exterior. Va apropiati de 5-6?!?! Altfel sunt discutii fara sens ca vine unu si-mi arata consumul mediu de 12, consum facut in 3000km, cu nu stiu cat la suta facut in afara si poate 5% urban.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Daca vreau, pot sa dau turele in oras pe la 10.00, apoi spre casa pe la 15.00 si sa mai ies putin seara pe la 20.00? Daca merg in Bucuresti intra la categoria consum urban? Sau fiindca nu merg la 8 si 17 intra in categoria extraurban? :blink:

P.s. masinile astea noi au start-stop, daca nu esti pe graba si temperatura iti permite, sistemul face minuni.

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ml ul tau consuma 10 in oras cam cat c ul meu. Fix aceleasi motoare, acelasi start stop. Explicatia care e ? Ca urbanul tau e de ora 21 sau ca e defecta masina mea?

Si totusi, masina din topic 640 ce are e defect? Ca nu ati ajuns la concluzie ca sa stim care e de fapt consumul ei adevarat?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am un program zilnic fix, prin urmare intr-o zi pot prinde un trafic foarte lejer, in urmatoarea nu. De cand cu Waze mai fentez putin aglomeratia, dar sunt cazuri in care nu ai ce face. Nu stiu de ce consuma atat de putin ML-ul sau atat de mult C-ul, tind sa cred ca ML-ul avand 2ani/50.000km (mare parte facuti in afara tarii) e inca in stare f buna si poate scoate consumuri apropiate de cele oficiale. Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca masina are o problema sau consuma exact cat zice in bord, cred ca trebuie facut o corectie in meniul ascus din bord , sectiunea Correct Factor.

 

Proprietarul cu problema trebuie sa isi calculeze consumul cu pompa, sau mai usor , in meniul secret din bord poate sa afle exact cati litri are in rezervor, sa parcurga 100km prin oras si sa vada dupa exact cati litri a consuma si dupa sa compare consumul din bord cu ce consum a calculate el, iar daca este o diferenta mai mare de 1L +/- trebuie sa intre tot in meniul secret din bord si sa faca corectia de la ''Correct Factor'' in mod normal valoare este de 1000, daca masina consuma mai putin de cat iti arata in bord trebuie sa mai adaugi 10 la fiecare 1 l de conbustibil peste valoara de 1000 si daca consuma mai mult , trebuie sa scazi 10 din 1000.

 

I-am trimis un PM dar nu a raspuns, cred ca este supicios si putin paranoic ca I-am cerut sa imi zica valorile ce ii apar in Correct Factor, de parca pot sa fac ceva cu ele :laugh: :laugh:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

http://www.automarket.ro/test-drive/bmw-seria-6-gran-coupe-2011-2015-46581.html

rubrica consum: medie 11l/100km in oras, dar : "Ăn afarĂŁ, fĂŁrĂŁ a abuza pedala de acceleraĂžie, rulând cu viteza maximĂŁ permisĂŁ pe Autostrada Soarelui, Âşi cu climatizarea ĂŽn funcĂžiune, am scos un incredibil 6.7 litri/100 de km/h. M-am Âşters la ochi, am repetat experimentul, aceeaÂşi valoare."

 

Ce-i drept, vorbim de masini diesel, dar vorbim de masini diesel la vreo 1.8-2T, peste 300cp..

 

Cand le-am spsus ca 640d consuma 10-11% in Buc au zis toti ca este imposibil, ca atat consuma si 320d de acum 15ani.

 

Bentley-ul cred ca s-a stricat, Corbeanca-Nordului-Corbeanca (unde se face stanga din Dn1)

 

Vit medie 43km/h, consum 14%. (sa zicem 70% ex.urban si 30% urban)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.