Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu nevoie de ajutor sau indicatii la cine sa apelez pentru un 520d / 2011 / F10 cu umratoarea problema :

 

Porierele sunt cu senzor pentru inchiderea usilor prin atingere si pe partea stanga nu-mi mai functioneaza.

Cand apas pentru inchidera usilor se aude un "clic" dar usile nu se inchid, iar uneori masina se deschide singura imediat ce simte cheia aproape.

Pe langa asta la portiera sofer, nu se mai inchide usa din inchiderea centralizata si trebuie sa folosesc cheia in butuc.

 

Exista vreo solutie de reparatie ? sau doar inlocuirea completa a manerelor, care nu sunt deloc ieftine.

 

Merci mult,

Link to comment
Share on other sites

Manerele pt portierele spate nu au senzori

E posibil sa fie o problema și de soft, la ce simptome sunt. Ia legătura cu neo_Anderson, cred ca te poate ajuta. Oricum trebuie pus un tester și văzut despre ce este vb

Un mâner costa aprox 1100 RON în reprezentantă, vopsire și montaj incluse

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu fie senzori si in manerele de la portierele spate?

Pe diagnoza nu o sa-ti apara nicio eroare legata de senzorii din manere.

Rezolvarea este una singura: inlocuirea manerelor cu unele functionale (noi sau sh).

Link to comment
Share on other sites

La mine nu exista senzori și nici nu am vazut pana acum. Însă nu te contrazic

La mine s-a stricat senzorul de la șofer. La reprezentanta, pe tester, au văzut imediat defectul respectiv. Cauze pot fi multiple, inclusiv antenele se strica

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Au toate 4 senzori pe manere pentru inchidere.

 

Am pus masina pe tester si nici o eroare.

Atunci daca solutia e sa fie inlocute complet, fara sa poata sa fie desfacute si reparat ceva, trebuie sa ma conformez.

Si da, costa 1100 bucata :(

 

Confirm si eu, merg doar inlocuite...le gasiti si pe la 900lei pe forum din ce imi aduc aminte

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu faptul ca ele nu se pot repara, sunt capsulate, la mine s-a ars unul si a iesit fum din el, l-am cumparat si schimbat singur fara nici o problema, nu trebuie inregistrat nimic, exista doar un surub lateral usi printr-o gaurica pe care il demontezi.

Nota: nu se pot invera intre ele, cele de pe dreapta pe stanga clar nu sunt la fel, iar cel pe partea soferului nu poate fi schimbat cu cel din spate deoarece senzorul acela mic de cauciuc e pozitionat diferit

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Atunci imi ramane doar varianta de a fi inlocuite si sa vad daca gasesc pe undeva un pret mia bun decat 1100 ( asta l-am gasit si la BMW si la un service )

 

Multumesc mult pentru parerile voastre si imparasirea experientei avute.

 

Daca cineva stie de unde as putea sa le iau la un pret mai bun, va rog sa-mi dati detalii.

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

Manerele pt portierele spate nu au senzori

E posibil sa fie o problema și de soft, la ce simptome sunt. Ia legĂŁtura cu neo_Anderson, cred ca te poate ajuta. Oricum trebuie pus un tester și vĂŁzut despre ce este vb

Un mâner costa aprox 1100 RON ĂŽn reprezentantĂŁ, vopsire și montaj incluse

 

 

Doar Seria 3 ai 4 nu au senzori la manerele spate, de la 5 in sus au toate.

Manerele nu se pot vospsi, se comanda la culoare, daca se vopsesc sansele sa nu functioneze sunt foarte mari, grosimea stratului de vopsea afecteza sensibilitatea senzorului din maner.

Link to comment
Share on other sites

daca as si sti cum sa desfac mufele de la manere !!!

 

In laterarul usi drept cu manerul este un dop de cauciuc negru, il scoti si la o distanta de vreo 5cm este un surub torx de 15 il desfaci si iasa manerul, dupa care ii scoti mufa, daca ai si lumini ambientale vei avea 2 mufe, deci o scoti doar ceea de la senzor(ceea mare), bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.