Jump to content

Eleron furat de pe E60,mastic ramas intact pe portbagaj


Cloud92

Recommended Posts

De cand am luat masina am sperat sa nu fie nevoie sa ajung sa fac un topic ca asta si uite ca n-am scapat..acum 2 zile mi-a fost furat eleronul de pe E60 in plina zi,mai exact la ora 1,pe langa faptul ca m-am saturat de jegul asta de tara si de toti hotii astia am o problema si mai mare,lasand la o parte faptul ca o saracie are un E60 dar nu isi permite un eleron de 3mil cu vopsit+ montaj inclus toata treaba asta mi-a creat o problema si mai mare mie,masticul a ramas intact pe portbagaj si din cate vad imi este imposibil de scos,nici sa trag de el nu prea pot,am incercat sa curat partea groasa cu o lama de cutter,a durat cam 2 ore si am reusit sa las doar un strat subtire fara sa zgarii portbagajul si mai mult,problema acum este ca stratul subtire nu pot sa il scot,oricat am incercat e lipit prea bine,nu ca m-ar deranja prea tare din moment ce urmatorul eleron o sa vina tot peste el,dar nu o sa pot sa il lipesc cum trebuie,ceva idei,a mai scos cineva mastic? Ma gandeam sa la o masina de polish sa incerc sa slefuiesc.

 

Am sa las o poza si cu lucrarea facuta de baietii astia de treaba. Sincer nu imi doresc sa gasesc eleronul,as vrea sa il gasesc pe baiatul ala in schimb :)

 

http://imgur.com/dhyFIYd

Link to comment
Share on other sites

Niciodata cel care fura nu o face pt masina lui...posibil sa ti-l fi luat un muritor sa-l vanda mai departe. Treaba este ca masticul este cel de proasta calitate...asta insemnand ca eleronul se fura usor, eu l-am lipit cu kit basipac, masticul care se puna la lipirea parbrizelor, prima oara mi sa dezlipit ca guma de pe masina pentru ca nu am aplicat primerul din kit care era cel mai important, acum mai poate fi desfacut eleronul doar rupt...Treaba este ca prima oara cand mi sa dezlipit masticul respectiv a ramas lipit de portbagaj ca la tine... l-am taiat la fel cu un cater pana cand a mai ramas un strat foarte subtire aproape de vopsea (posibil sa fi zgariat si vopseaua) si dupa am aplicat primerul peste dunga cea veche + adaugat peste primer masticul cel nou de parbriz, asa iti recomand sa faci si tu.

 

Masticul folosit de mine este negru, chiar si negru se vede daca te uiti atent pe sub eleron, dar am zis ca la revopsire o sa vorbesc cu baietii sa vedem cum facem sa umplem golul dintre portbagaj si eleron cu chit sa se vada ca si cum ar face parte din el si nu adaugat ulterior si dupa revopsit cu totul.

Daca nu se lipea a 3-a oara cu mastic de parbriz (prima oara am incercat cu banda dubla adeziva) am zis ca folosesc silicon sanitar de baie de acela alb, a trebuit sa dau o data chiuveta jos din perete si sa rupt cu tot cu faianta, se poate sa fie bun si ala desi iti recomand mastic negru de lipire a parbrizului obligatoriu sa aiba primer in KIT.

 

 

 

Desigur spun eu ca nu se dezlipeste, dar pana la urma cu un cablu-sarma din titan de aia cu care se rupe masticul vechi pt inlocuirea parbrizului frecat dintro parte in alta pe sub eleron se scoate in maxim 5 minute.

Link to comment
Share on other sites

Du-te la un service auto,vb. cu un vopsitor,este o masina cu un disc de cauciuc(moale)cu care se curata banda adeziva ce ramane pe usi in urma demontarii bandourilor,am facut la mai multemasini si a iesit ok,fara sa afecteze lacul,depinde de capota,daca a mai fost revopsita,ai mari sanse sa deteriorezi lacul.Bafta.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Du-te la un service auto,vb. cu un vopsitor,este o masina cu un disc de cauciuc(moale)cu care se curata banda adeziva ce ramane pe usi in urma demontarii bandourilor,am facut la mai multemasini si a iesit ok,fara sa afecteze lacul,depinde de capota,daca a mai fost revopsita,ai mari sanse sa deteriorezi lacul.Bafta.

da, poate incerca si cu ce zici tu, dar mi.e greu sa cred ca va iesi cu peria aia de cauciuc (e un fel de guma de sters ca sa zic asa chestia aia)

merita sa incerce doar ca masticul ala e mult mai rezistent si mai dur si decat banda adeziva.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pai de unde l-ai luat? numai tin minte de pe ce site l-am luat, dar avea de toate pentru Bmw-uri:grile aripi,pachet M,lumini,eleroane,etc. Avea foarte multe review-uri si nota maxima aproape la calitate. era 250 lei eleronul portbagaj si 250 lei eleronul luneta, i-am propus 450 lei pe ambele si a acceptat.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.