Jump to content

Vibratie far la ralanti


Recommended Posts

salut

 

de 3 saptamani am facut retrofit la faruri adaptive noi OE. De vreo saptamana, farul stang a inceput sa aiba un tremurat f enervant la ralanti. dupa ~5 minute de mers cu masina, isi revine cat de cat dar tot se observa clar cum tremura pe masina din fata mea. daca o accelerez ff putin, dispare tremuratul.

 

Am pus un deget pe ambele faruri pe exterior si farul din stanga vibreaza mai tare decat cel din dreapta - de unde si vibratia luminii cu siguranta.

Oricum se observa si cu ochiul libera ca farul stanga tremura mai mult decat celalalt.

 

ce am testat pana acum fara success:

 

1. scos becul de tot si pus la loc strangand clema ce il tine destul de bine.

2. slabit cele 2 suruburi exterioare de deasupra farului cel il tin de caroserie si miscat un pic dar degeaba.

3. tinut apasat pe far cu mana, vibratia tot e acolo.

4. tinut cu mana becul in interiorul farului la fel - m-am gandit ca ar fi ceva din interiorul farului.

 

Ce ma gandesc sa mai incerc este sa dau bara jos si dupa farul si sa il strang la loc. poate la montaj atinge farul cumva...

sau sa maresc rpm-ul la ralanti cu 50 :-) -> glumesc..oricum nu se poate pt n47..

 

Mai aveti alte idei de incercat? ca eu le-am consumat pe toate :)

Link to comment
Share on other sites

alin pai tu nu ai aceeasi problema pentru ca unul din farurile tale are clemele rupte, solutia este decat inlocuire.

 

Dany problema este dintre bara si far, acolo trebuie sa mai faci niste reglaje 100% o sa fie in regula, bara ar trebui fixata mai bine de el. Dute la un tinichigiu bun, ar trebui sa vada problema intr-un minut.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am dat bara jos pana la urma si se pare ca la montaj, dealerul nu a strans bine suportul ce tine farul de caroserie.

ca urmare, strangand acel brat de jos al suportului de far si punand bara la loc, totul e ok.

 

desi la gropi mai serioase, se observa cum tremura lumina un pic...ceea ce cred ca e normal...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vazut sa tremure lumina la gropi..dar na, poate ti-a ramas tie intiparit ca tremura si acuma il vezi ca tremura la orice.

 

la asta m am gandit si eu :-)...ca mi-a ramas pe creier acel tremurat..si sunt mult prea atent la cum bat farurile pe masina din fata sa vad daca mai tremura la gropi...

o sa vina iarna si se va intuneca mai repede..si voi avea mai mult timp de studiu...gropi avem, nu-i problema :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.