Jump to content

Inlocuire volan 525 f10


denis paraschivu

Recommended Posts

Salutare ! Nu de mult am achizitionat un 525 f10 (2013) . Vreau sa fac cateva schimbari de exemplu as dorii sa schimb volanul . Masina este automata si vreau sa imi pun un volan de M5 cu padele . Problema este ca la volanul actual nu am padele . Cand o sa il schimb trebuie doar sa montez volanul cel nou si atat sau trebuie facuta resoftare sau eu stiu alte chestii ? Multumesc frumos!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Salut

Detin un bmw 525d f11 2015...si tocmai ce am schimbat volanul cu unul cu padele si padele nu merg (ma gandesc ca trebuie codat)dar imi da eroare precum ca ”wrong variant code 030411”volanul fiind de f 10 si nu de f30 x nustiu care etc. Intrebare de ce da eroare ?

Edited by rrexhunt
Link to comment
Share on other sites

Salut

Detin un bmw 525d f11 2015...si tocmai ce am schimbat volanul cu unul cu padele si padele nu merg (ma gandesc ca trebuie codat)dar imi da eroare precum ca ”wrong variant code 030411”volanul fiind de f 10 si nu de f30 x nustiu care etc. Intrebare de ce da eroare ?

Pe langa codare mai trebuie tras si un fir.

 

Cum ai reusit sa pui volan de f30pe f10? Eu stiam ca nu se poate!

Link to comment
Share on other sites

Si apropo TAVICU..nu se trage nici un fir..doar se codeaza.

Pentru padele trebuie tras un fir nou daca nu este deja tras! Posibil masina ta avand unele dotari sa fie deja tras firul :)

 

Dar la majoritatea care nu au deja incalzire, vibratii, etc sa trebuiasca

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 6/5/2018 at 9:45 AM, Tavicu said:

Pentru padele trebuie tras un fir nou daca nu este deja tras! Posibil masina ta avand unele dotari sa fie deja tras firul :)

 

Dar la majoritatea care nu au deja incalzire, vibratii, etc sa trebuiasca

Salut și eu am aceas problema.

Dețin un bmw f10 530d xdrive An 2011 nici eu nu am avut padele la un volan.Dar am cumparat un bmw f11 530d xdrive an 2013 era fata lovita la el și mai multe..Am luat volanul și spira după el și le-am Adaptat la mine și am fost și sa codez padele dar tot nu fuctioneza...trebuie sa mai adaptez ceva fire?Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu știu, io m as duce la cineva care știe ce face, plătesc și plec de acolo cu volanul funcțional, nu ma apuc sa ma joc cu volanul daca nu sunt stăpân pe situație chiar dacă nu e greu de schimbat. Sau ma documentez bine și apoi ma apuc de treaba.Zic și io, fără supărare. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.