Jump to content

BMW F30 EfficientDynamics


Andreianu

Recommended Posts

Pai 4-5 e aceeasi piesa, doar ca difera de la stock la M , cred... daca te uiti piesa 6 intra in piesa 5, iar la tine nu vad sa fie piesa 6, deci a ta este numarul 4...dar de ce te chinui? du-te dai bara jos si vezi direct codul de pe ea daca nu esti sigur, ori
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am incercat si nu am rezolvat nimic. Cel mai probabil a intrat apa la unul dintre cei doi de pe lateral, sunt singurii aproape de "oala" rotii...Sa astept sa se usuce sau sa ii curat eu ? Cu ce anume trebuie ? Se poate sa se fii stricat ?? Sunt cumva legati in serie, iar daca unul are probleme nu mai functioneaza nimic ?
Link to comment
Share on other sites

imaginea care iti este redata pe dispaly e posibila decat daca lucreaza toti, daca unul nu merge tot sistemul intra in limp mode si nu mai fuctioneaza. Testul babesc, ca sa vezi care nu functioneaza, este sa activezi PDC-ul, te duci la fiecare in parte si pui degetul foarte aproape de fiecare senzor, la cei care merg vei simti o usoara furnicatura, asa vei stii care merg si pe care sa-l/sa-i verifici.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema, tocmai cand am plecat sa cumpar un spray de contact, am zis sa mai incerc o data senzorii, si surpriza, mergeau perfect. Am cam insistat la ultima spalare in jurul rotilor, dar e normal sa patesc asta ??? Sa incerc sa ii izolez cumva ? Multumesc oricum tuturor pentru sfaturi.

O alta intrebare, ce se intampla mai exact in modul Sport ? Realizez ca se intareste directia, insa de fiecare data primesc si un zvac de la motor, de parca se trezeste ceva sub capota.

Link to comment
Share on other sites

@WIN60 las-o asa...

 

 

ontopic: printre altele, modifica timpii de raspuns la acceleratie. adica tu apesi pedala sa zicem la 20% in confort/normal si motorul primeste o comanda de 15% (sa zicem) ca sa ai un nivel de confort crescut. in acelasi timp dai pe sport, cu pedala la fel apasata 20%, acum motorul primeste o comanda de reala de 20%. in procesul asta tu simti diferenta aia prin "zvacul" descris de tine...practic aproape ca se renunta la acel delay conceput pt confort. e mai complex, dar mi-e lene sa scriu mai mult (oricum sunt sigur ca ai inteles principiul).

Link to comment
Share on other sites

@WIN60 las-o asa...

 

 

ontopic: printre altele, modifica timpii de raspuns la acceleratie. adica tu apesi pedala sa zicem la 20% in confort/normal si motorul primeste o comanda de 15% (sa zicem) ca sa ai un nivel de confort crescut. in acelasi timp dai pe sport, cu pedala la fel apasata 20%, acum motorul primeste o comanda de reala de 20%. in procesul asta tu simti diferenta aia prin "zvacul" descris de tine...practic aproape ca se renunta la acel delay conceput pt confort. e mai complex, dar mi-e lene sa scriu mai mult (oricum sunt sigur ca ai inteles principiul).

 

 

Aia am zis si eu in principiu :)).

 

 

Boaska...nu ai mai multi CP sau NM cand schimbi pe sport. Ca se intareste directia sau suspensia e altceva, eu vorbesc de puterea motorului cand schimbi modurile.Chestia cu "am vrut sa-i dau tare si am dat pe sport" sau " am dat pe sport si am facut o liniuta" sau " l-am facut pe unu si nici nu era data pe sport"...povesti pentru copii mici.

 

Butonul sport de pe M5 ala iti da mai multi cai si cp, dar cutia pe mod sport nu face asa ceva.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@WIN60 deci tu tot a ta o tii?

adica dupa spusele tale omul tocmai a pus o cutie manuala pe SPORT?

noi incercam sa explicam de sensibilitatea si raspunsul pedalei de aceleratie si in consecinta a motorului si tu ne spui ca o cutie MANUALA pusa pe mod SPORT...da cu cine ma contrazic eu aici...da man,ai dreptate, e placebo thumbsup.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci doar raspunsul acceleratiei se schimba. Dupa mintea mea, am crezut ca turbina lucreaza mai devreme...daca nu ma insel, am mai multe turatii la aceiasi viteza fata de modul Confort. Ce anume se intampla cu suspensia ?? Edited by Andreianu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.