Jump to content

CIC - semnal video din Iphone


Recommended Posts

Salut

 

de curand am facut un retrofit la camera video pt marchariere. Ma gandeam sa schimb semnalul cu cel al unuia de la telefon(cu ACEST ADAPTOR) plus inca unul hdmi->RCA care va intra in emulatorul VIDEO si sa scot camera spate.

 

Intrebarea mea este: Este posibil sa selectez din CIC sursa aceasta sa fie permanenta si nu doar cand este in marchariere? Conetica sigur o sa mearga, dar nu stiu la CIC cum il fac sa selectez ca sursa semnalul video la mers cu fata.

 

Propuneri/pareri... :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

revin cu update....dupa lungi cercetari, am reusit sa proiectez telefonul pe navigatie. calitatea imaginii este destul de buna, se vad clar waze/poze/youtube etc.

 

Singurul "incovenient" ar fi ca nu este wide pe tot ecranul cum este naviagatia de exemplu. Poate o fi vreo setare ceva din CIC.

 

Ce am folosit:

 

1. Iphone to VGA Adapter

2. Convertor semnal digital in analog - alimentarea am luat o din USB-ul din torpedou care vine din CIC - pe unde se face updateul d eharti via USB.

3. Prelungitor cablu date Iphone

 

In total: ~320 RON

 

Merge in tandem si cu retrofitul de camera spate marcharrier fara probleme.

Eu am folosit VGA adapter pt ca am facut rost de el gratuit. La fel de bine merge si hdmi->RCA. este si mai ieftin convertorul.

 

De codat, se codeaza usor - trebuie doar de stiut pe ce FBAS s-a mufat si se selecteaza in CIC.

Edited by Danyro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat sunetul dar ar trebui sa il ia din portul aux teoretic. Ce am facut eu mai sus e strict video.

 

Intre timp, am gasit o varianta mai buna fara cablaraie ai cred ca merge f bine si audio.

 

Vorbesc de

http://s.aliexpress.com/Jzya2INr

 

Pt cei care vor sa faca, nu trebuie decat dat jos cic ai mufat in spate o mufa Rca pe unul din fbasuri libere.

Dupa, activat TV in cic si setat fbasul aferent.

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160926/f234634ccca61be3fcde6deea8f2b80b.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160926/da838d54df513b4d4994fdaf8350f45c.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

florin - nu e bun adaptorul acela. trebuie mufa rca mama cu pini MQS care se mufeaza pe quadlock.

 

in quadlock(mufa mare din spatele cic-ului), ai 3 intrari fbas (video in sa zicem). fbas 1 pe pini 18 si 28; fbas2 pe 21 si 24. fbas 3 nu stiu ca nu am avut nevoie inca.

POZA QUADLOCK CIC

 

pe fbas 1 conectezi o mufa rca mama cu 2 conectori MQS ca in poza ASTA

 

la boxul acesta, firul galben e video out si celelalte 2 sunt pt audio(left+right) care pot fi conectate pe aux probabil.

Edited by Danyro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am facut enable la optiunea tv din modulul de cic unde am selctat pe ce fbas am firul de la convetorul VGA

 

in CIC:

TV

wert_23(sau wert_21) in functie de cum ai mufat in cic, pe care fbas (fbas1 wert 21 si 2 wert 23).

TVM_VARIANTEN

vm_l4_most_fkat

TVC_WIDTH_0C

wert_02

 

si din ce am mai vazut, AUX1 ar trebui codat pe wert_21 pt sunet. e de testat dupa ce vine box-ul airplay.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta voi face un DIY.deocamdata doar am adaugat 601 in FA si codare cic pentru functia tv dar mi-a disparut asistenta la faza lunga,am reactivat-o din codari dar curios lucru nu mai functioneaza ca si pana acum,ma refer la actionarea in stanga pe auto a butonului de lumini,acum merge cand dau in dreapta pe a doua pozitie{faza scurta} si se aprinde semnul verde cu auto.cum sa-l fac sa mearga pe auto? Edited by florincosta
Link to comment
Share on other sites

eu nu am pus in VO $601. am codat direct in cic ce trebuie.

sterge l din vo si rescrie vo in cas+nfrm. dupa modifica liniile pe care ti le am dat eu mai sus fara sa mai fie nevoie de 601 in vo.

 

primul link cu conectorii aceia sunt ok. tu nu ai deja quadlockul acela din linkul al doilea?

la mine aux-ul are 3 fire legate - CA AICI - left;right;ground

 

si eu am FLA retrofit si nu am avut nicio problema cu el..merge, apare sigla pe bord cand il activez etc..

Edited by Danyro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

azi a ajuns jucaria si am instalat-o.

E ok overall doar ca nu ii dau de cap cu imaginea care apare o data si un sfert pe ecranul navigatiei.

 

audio merge daca selectez ca sursa audio aux in manual - ceea ce nu i un capat de tara.

automat ar merge sa mufez aux2 in mufa cicului din spate si cu siguranta o sa faca automat trecerea pe aux2 cand selectez tv, dar e de dat jos iar cicul etc..

 

pana una alta, merita banii dar trebuie rezolvata problema cu imaginea semi dubla.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161013/f8fac068e903069c88fb84b615f5de47.jpg

Edited by Danyro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.