Jump to content

Frana stanga spate anulata 318i


Recommended Posts

Salut , Ma adresez voua pentru o posibila rezolvare , Curand am cumparat un e46 318i, 99 ,probabil prin neatentie sau prin entuziasm nu m-am uitat atent la toate posibilele defectiuni cu atat mai mult la frana.... Azi am dat janta jos sa vad ce are , (discut era ruginit, fara oglinda) si am constatat ca , conducta de lichid de frana este taiata aproape de brat si rasucita cu patentu , iar cablubl franei de mana este absent la etrier....

 

Ce este de facut ? , inainte de a ma duce la un mecanic sa se apuce sa imi insire o gramada de posibile piese si reparatii care oricum nu sunt necesare...

 

Vreau sa zic ca nu imi apare nici o eroare de abs in bord sau alt ceva... cablurile si senzorul sunt pe pozitia lor....

 

 

14407627_1769634416641109_1248041281_n.jpg

 

14408902_1769634426641108_1291962575_n.jpg

 

14408994_1769634439974440_561082330_n.jpg

 

14409284_1769634443307773_1099675349_n.jpg

Edited by Sceptic
Link to comment
Share on other sites

La modelul asta deseori conducta de frâna ruginește si la un momentdat se sparge. Trebuie sa mergi la un atelier care iti va reface traseul de frâna si il va pune in funcțiune. Ideea e sa nu se fi gripat etrierele din cauza ca nu au fost utilizate. Bafta. Nu ar trebui sa fie o Operațiune prea scumpa in condițiile in care etrierele, discurile si plĂŁcuțele sunt in regula.

Totuși puteai verifica frâna de mâna la cumpĂŁrare. Nu e bai toate se rezolva.

Edited by MariusKpM
Link to comment
Share on other sites

La modelul asta deseori conducta de frâna ruginește si la un momentdat se sparge. Trebuie sa mergi la un atelier care iti va reface traseul de frâna si il va pune in funcțiune. Ideea e sa nu se fi gripat etrierele din cauza ca nu au fost utilizate. Bafta. Nu ar trebui sa fie o Operațiune prea scumpa in condițiile in care etrierele, discurile si plĂŁcuțele sunt in regula.

Totuși puteai verifica frâna de mâna la cumpĂŁrare. Nu e bai toate se rezolva.

 

frana de mana tine , pe o roata ce-i drept dar tine... intrebarea mea este , traseul trebuie refacut de unde ? din pompa de servo frana sau din locul unde este intrerupta ?

 

si in jur de cat sa ma ajunga toata reparatia...

Link to comment
Share on other sites

Pentru mai multa siguranta ai nevoie de un etrier nou, de acea bucatica de teava e in jur de 26cm, si de un furtun flexibil. Nu cred ca se mai poate repara vechiul etrier. Teava a fost taiata fie ca a ruginit , ori etrierul ramane blocat, si roata intepenita, Cauta pe epiesa.ro sau autokarma.ro furtun Bosch= 40 lei, teava o poti face pe loc la orice magazin ce vinde piese pentru camioane, e in jur de 20 lei, etrierul de care vrei sa cumperi, adica de cat te tine buzunarul. Daca ai unde si ceva scule si un pic de indemanare, le poti schimba chiar tu,Apoi trebuie sa faci aerisirea.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca poti sa-l suni si pe vechiul proprietar si sa-l anunti ca-l dai in judecata pentru punerea in pericol a vietii. E criminal sa vinzi asa o masina.

 

Vina a fost a mea in totalitate... nu am fost atent, entuziasmat... am mai zis.( nu asta este ideea topicului)

 

 

Pentru mai multa siguranta ai nevoie de un etrier nou, de acea bucatica de teava e in jur de 26cm, si de un furtun flexibil. Nu cred ca se mai poate repara vechiul etrier. Teava a fost taiata fie ca a ruginit , ori etrierul ramane blocat, si roata intepenita, Cauta pe epiesa.ro sau autokarma.ro furtun Bosch= 40 lei, teava o poti face pe loc la orice magazin ce vinde piese pentru camioane, e in jur de 20 lei, etrierul de care vrei sa cumperi, adica de cat te tine buzunarul. Daca ai unde si ceva scule si un pic de indemanare, le poti schimba chiar tu,Apoi trebuie sa faci aerisirea.

 

Mi-a zis un mecanic care lucreaza in reprezentanta vw.. ca ,conducta este de metal , se poate bercuii si se pune un "nod" si dupa sa pleci cu conducta de cupru , pana la etrier...

este posibila aceasta operatie ?

 

etrierul(pistonasul) este posibil sa nu fie blocat , intai sa vad daca se poate reface conducta si apoi dupa sa incerc etrierul .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.