Jump to content

320d sfaturi


Taviiii

Recommended Posts

Salutare!

Sunt un mare fan al marcii bmw si doresc sa achizitionez unul second.Beneficiez de un buget de 14.000.Modelele pe care vreau sa le achizitionez sunt 5er,3er e90 sau 3er 2012(din pura pasiune pentru dinamist si noile specificatii)

Am inteles ca aceste modele au motorul n47 care ar avea probleme la distributie.

As dori sa va cer parerea depare 320d 2012 si care model este mai convenabil din punct de vedere al intretinerii consumului...etc

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca vrei putin dinamisc, atunci alegi seria 3. Daca vrei confort si nu te intereseaza neaparat ca va fi o idee mai lenesa, alegi 5. Probleme cu distributia au teoretic toate. Depinde de noroc si cum a fost exploatata si servisata masina. In rest, consumul este o idee mai mic la seria 3, fiind mai usor.

Ca si intretinere, costa la fel reviziile. Ulei si filtre originale sunt circa 850 lei. Daca vrei filtre mann, iese mai ieftin cu 250 300 lei probabil. La reprezentanta costa 1700 lei o revizie.

In rest, placute oe incepand cu 350 de lei spate si 580 fata. Discurile sunt cam 4 5 milioane bucata pe original.

Cam astea sunt costurile.

Daca poti ia motorul de 184 de cai, adica 320d sau 520d. 318d este tot cu motor n47 doar ca are 143 de cai si se simte acea diferenta de putere. In rest, atentie la nr real de km si bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cavaliere, nu speria omul aiurea. Ai dat niste preturi foarte mari pentru piese si nu cred ca se justifica sa puna doar piese Bmw. De exemplu discurile si placutele mi se par stupid de scumpe. Ma indoiesc sa isi merite banii un disc OEM fata la 580 lei, in conditiile in care Brembo sunt 250 lei bucata si Zimmerman perforate sunt 300 lei bucata. Cu placutele aceeasi poveste. Ce as pune 100% original din ce ai enumerat tu ar fi uleiul. Ma indoiesc ca sunt asa magice filtrele Bmw in comparatie cu Mann de exemplu, iar diferenta de pret este foarte mare.
Link to comment
Share on other sites

Cavaliere, nu speria omul aiurea. Ai dat niste preturi foarte mari pentru piese si nu cred ca se justifica sa puna doar piese Bmw. De exemplu discurile si placutele mi se par stupid de scumpe. Ma indoiesc sa isi merite banii un disc OEM fata la 580 lei, in conditiile in care Brembo sunt 250 lei bucata si Zimmerman perforate sunt 300 lei bucata. Cu placutele aceeasi poveste. Ce as pune 100% original din ce ai enumerat tu ar fi uleiul. Ma indoiesc ca sunt asa magice filtrele Bmw in comparatie cu Mann de exemplu, iar diferenta de pret este foarte mare.

 

Cum? Cum adica nu il speria? I-am scris cat costa consumabilele. Pe cine sperie preturile inseamna ca are o problema. Diferenta mare nu o fi intre filtre, insa 200 de lei per total intre filtre oe si mann nu e asa o paguba dupa parerea mea, incat sa nu pui originale. Si discurile l afel ca si placutele, cred ca nu le schimbi la fiecare revizie ca sa nu pui oe, pentru cateva sute de lei in plus. Ma rog, ideea era ca i-am dat preturi si punct. Normal ca se gaseste mai ieftin aftermarket.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e diferenta destul de mare, ca sunt duble preturile pentru piese Bmw vs aftermarket de la firme de top(in cazul asta, nu generalizez). Eu simt ca imi bat joc de bani sa cumpar piese identice la preturi duble doar pentru ca scrie BMW pe ele. Sunt sigur ca nu bubuie masina cu filtre Mann si discuri/placute Brembo :))).

Revenind:

-pentru sportivitate alege seria 3

-pentru confort (sacrificand putin din agilitatea masinii si crescand putin cheltuielile de intretinere) clar seria 5

Un F10 nu se incadreaza in buget, deci daca vrei generatie noua singura varianta ar fi F30-ul. Daca ramai la seria 3 chiar ar fi pacat sa iti iei e90.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.