Jump to content

Mochete umede BMW 318i e46


Damian Alex

Recommended Posts

Bună ziua, am o problemă cu mochetele din față ,acum câteva zile a plouat torențial când mam dus la mașină am găsit mochetele umede . Vreau să menționez că mașină a stat pe loc intr-un loc drept , am mai citit pe forum că poate fi izolația de la față de ușă.Am desfăcut fețele de ușă întradevăr erau dezlipite izolațiile le-am lipit la loc , dar tot stau în dubii.Am verificat si orificiile de la chedere care nu sunt infundate sau ceva de genul.Pe la stalpi sau plafon nu este umed .Am mai auzit si scurgerea AC am fost la un mecanic si mi a spus ca daca nu am folosit AC-ul nu este de acolo si chiar nu l -am folosit.atașez două poze una cu grilă de la parbriz care nu mi se pare deloc ok și o poză cu zonă doar unde este umed ...

 

IMG_1109.jpg

 

IMG_1111.jpg

Edited by Damian Alex
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ ziua, am o problemĂŁ cu mochetele din fațĂŁ ,acum câteva zile a plouat torențial când mam dus la mașinĂŁ am gĂŁsit mochetele umede . Vreau sĂŁ menționez cĂŁ mașinĂŁ a stat pe loc intr-un loc drept , am mai citit pe forum cĂŁ poate fi izolația de la fațĂŁ de ușĂŁ.Am desfĂŁcut fețele de ușĂŁ ĂŽntradevĂŁr erau dezlipite izolațiile le-am lipit la loc , dar tot stau ĂŽn dubii.Am verificat si orificiile de la chedere care nu sunt infundate sau ceva de genul.Pe la stalpi sau plafon nu este umed .Am mai auzit si scurgerea AC am fost la un mecanic si mi a spus ca daca nu am folosit AC-ul nu este de acolo si chiar nu l -am folosit.atașez douĂŁ poze una cu grilĂŁ de la parbriz care nu mi se pare deloc ok și o pozĂŁ cu zonĂŁ doar unde este umed ...

 

IMG_1109.jpg

 

IMG_1111.jpg

Daca ai lipit la loc izolatiile de pe usa nu ar trebui sa mai curga apa in masina.Fa o proba,da cu furtunul apa pe geamul de la usa din partea unde ai gasit apa pe mocheta.Si asa aflii daca ai rezolvat problema,nu mai astepti sa vina ploaia.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai lipit la loc izolatiile de pe usa nu ar trebui sa mai curga apa in masina.Fa o proba,da cu furtunul apa pe geamul de la usa din partea unde ai gasit apa pe mocheta.Si asa aflii daca ai rezolvat problema,nu mai astepti sa vina ploaia.

Am inchis usa si am turnat 0.7L de apa si nu am vazut apa pe izolatie sau pe usa.. toata se scurgea prin orificiu chederului ceea ce cred ca e ok !! dar eu cred sa fie grila de sub parbriz care nu este bine prinsa in cleme e coapta de soare etc...

 

As dori sa o remediez in cel mai scurt timp pentru ca nu vreau sa fie masina lu Flinstone !!

Edited by Damian Alex
Link to comment
Share on other sites

Eu am grila de sub parbriz intr-o stare jalnica(lipsesc bucati din ea) si am tot amanat sa o schimb intrucat nu pare sa aiba prea mare functionalitate pe partea de etansare.Arata urat intr-adevar daca te uiti atent la masina dar adevaratele probleme cu apa pe care le-am avut erau de la folia izolatoare de pe fetele usilor.
Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu la e46 le-am lipit cu silicon normal a tinut un an cel mult si iara baga apa ,am pus pe cineva sa dea cu apa cu furtunul pe o usa si eu am stat in masina ,apa intra tot pe sub fata de usa,siliconul ala se dezlipise de pe usa,am dat cu dala negru de se da la termopane si nu am mai avut treaba,verifica si tu asa ca trebuie sa se vada pe unde intra,ar mai putea intra pe la filtru de polen daca ai ceva plastice crapate pe acolo dar mai greu cred.suportul ala de filtru polen parca avea doua scurgeri de apa pe sub el,vezi sa nu fie infundate.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.