Jump to content

Cutia de transfer BMW x3 f25


Dani Negru

Recommended Posts

Eu am schimbat-o la cel din Domnesti. De fapt nu o repara pe a ta de pe masina ci iti da alta gata reparata iar cutia ta ramane la el. Un fel de schimb. Nu am avut nicio problema dupa, il recomand cu placere.

 

PS Sper sa nu ai vre-un soc cand o sa vezi unde iti schimba cutia (locatia). Daca esti obisnuit cu reprezentante mai bine ia un xanax inainte. Cu toate acestea cei doi baieti care fac schimbul sunt chiar meseriasi.

 

PPS Poate am avut eu noroc si nu am probleme cu cutia ? Who know !!!

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat-o la cel din Domnesti. De fapt nu o repara pe a ta de pe masina ci iti da alta gata reparata iar cutia ta ramane la el. Un fel de schimb. Nu am avut nicio problema dupa, il recomand cu placere.

 

PS Sper sa nu ai vre-un soc cand o sa vezi unde iti schimba cutia (locatia). Daca esti obisnuit cu reprezentante mai bine ia un xanax inainte. Cu toate acestea cei doi baieti care fac schimbul sunt chiar meseriasi.

 

PPS Poate am avut eu noroc si nu am probleme cu cutia ? Who know !!!

 

poti sa ne spui un pret si cand ai schimbat cutia la ei ?

Eventual ce garantie ti-au oferit si in baza la ce ?

mersi,

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut o problema similara la X3. Problema a fost rotita din servomotor. Pe Realoem e si kit de reparatie, nu e scump deloc (vezi aici). Daca s-a stricat ceva si in cutia de transfer, atunci nu va pot sfatui.

 

Eu am rezolvat problema la Contempo Brasov. Am schimbat si uleiul in cutie. Nu circulati asa pt ca aveti doar tractiune spate si nu aveti DSC activ. Pe mine m-a lasat iarna asa ca a fost distractiv sa raman blocat intr-o bucata de zapada pe trotuar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare, nu am citit toate comentariile, raspund stric la ce ai scris. Aceiasi problema am avut-o si eu cand mi-am luat x3-ul meu in vara. Am fost la mai multe service-uri, si nu au stiut sa imi zica exact ce are, toti spuneau cutia de transfer schimbata.

Ce am facut eu? Am fost la niste baieti care mi-au schimbat uleiul din cutia de transfer (era negru si ars), iar dupa 5km masina si-a revenit si pana azi nu am mai avut nicio problema. Eu zic sa incerci asa, fiind solutia cea mai ieftina si daca nu rezolvi nimic, atunci reconditioneaz-o.

P.S: NU te duce la bimmer service sunt excroci. Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Alaltaieri, eu impreuna cu alti 3 participanti la trafic, am ramas cu cauciucurile taiate pe centura Ploiestiului. (o cheie franceza facuta bucati era pe asfalt dupa ce am inspectat). Daca a fost pusa intentionat, n-avem de unde sa stim, politia nu a putut sa ne ajute cu ceva.

Neavand roata de rezerva la X3-ul meu F25, am apelat la un prieten care a venit dupa mine cu o alta roata de X3, de la modelul precedent, dar nu s-a potrivit din cauza suportului de la etrier. Am reusit sa o misc asa de acolo cativa km pana in cea mai apropiata benzinarie, ca sa n-o las abandonata pe centura noaptea. Inca am setul de iarna pe masina, Dunlop 225/60R17, dar acelasi prieten (mecanicul meu) a avut un cauciuc 235/55/R17 de vara, pe care l-am pus pe janta mea si ne-am intors dupa masina ca sa n-o las in benzinarie (solutie temporara).

Diametrul rotii este acelasi, fiind doar putin mai lata, dar urmeaza sa ma pun la un drum de 150km ca sa ajung acasa si sa-i pun setul de vara (pe 19"). Masina merge bine deocamdata, n-am observat probleme majore, la franare doar atunci cand urmeaza sa ma opresc de tot, parca simt ca imi da un mic sut, dar ma gandesc ca e din cauza ABS-ului, franarea fiind mai eficienta pe roata cu anvelopa de vara.

Credeti ca ar fi o problema pentru cutia de transfer daca fac acest drum de 150km cu viteza mica?

post-87123-0-42526200-1553856245_thumb.jpg

post-87123-0-04362800-1553856253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[...]Dunlop 225/60R17, [...]235/55/R17 de vara, pe care l-am pus pe janta mea si ne-am intors dupa masina ca sa n-o las in benzinarie (solutie temporara).

pentru solutie disperat de temporara, ar merge... altfel NU !!!

 

Diametrul rotii este acelasi, fiind doar putin mai lata, [...]

:nono:

diametrele sunt chiar diferite... rotile standard la X3 F25 au 27,6"... ceea ce ai pus tu pe masina are 27,2"...

 

implicit, si circumferintele difera: standardul are 86,8" iar roata "temporara" are 85,3".

 

din toate cifrele astea, rezulta o rotatie mai mare pentru roata "temporara" (742 rot/mila) decat standardul (730 rot/mila).

 

Credeti ca ar fi o problema pentru cutia de transfer daca fac acest drum de 150km cu viteza mica?

acum conteaza cel mai mult ce crezi tu... :console:

 

pentru documentare>

 

https://tiresize.com/comparison/

Link to comment
Share on other sites

M-am lamurit, nu o sa fortez lucrurile. O sa caut un cauciuc SH pe dimensiunea celorlalte trei inainte de a ma pune la drum, poate am noroc si gasesc tot ce am pe masina acum, daca nu, alta marca, dar aceeasi dimensiune.

In situatia in care am fost la momentul respectiv, chiar nu am avut incotro...nu doresc nimanui situatii de genul.

Drumuri bune sa aveti!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.