Jump to content

Ajutor in alegerea unui E90


cosminnn93

Recommended Posts

Sunt in cautare de E90 si as vrea sa aleg una din 2 masini pe care le am ca variante.

Treaba sta in felul urmator: una e benzina, una e motorina. Nu cred ca voi face mai mult de 15.000 KM pe an, deci as tinde mai mult spre cea benzina.

Singurul minus pe care il vad la cea pe benzina e ca nu are xenon, cea diesel are. Insa avem si aici un minus, cea diesel are navigatie business, cea benzina professional.

Din cate vad, benzinara pare sa aiba ~70k KM in bord, motorina ~200k. Am verificat istoricul pe bmwdecoder si mie nu mi s-a parut nimic suspect. Voi atasa poze cu ambele rapoarte, poate cineva din voi vede ceva dubios.

Inca un lucru ar fi faptul ca cea diesel are motorul N47 despre care nu am citit prea multe lucruri bune.

Din punctul meu de vedere castigatoarea e clar cea pe benzina. Nu cred ca lipsa xenoanelor si mica lovitura de pe bara fata(atasez poza) sa justifice alegerea celelilalte masini.

Totusi, as vrea niste pareri si din partea voastra, care sa imi intareasca sau nu convingerea ca cea benzina e cea potrivita.

 

Primele 4 poze 320i si urmatoarele 3 320d

post-79219-0-18749900-1478006018_thumb.png

post-79219-0-78916700-1478006027_thumb.png

post-79219-0-71062400-1478006075_thumb.jpg

post-79219-0-44870400-1478006080_thumb.jpg

post-79219-0-02568800-1478006084_thumb.jpg

post-79219-0-02934200-1478006088_thumb.jpg

post-79219-0-18229000-1478006092_thumb.jpg

post-79219-0-95728500-1478006094_thumb.jpg

post-79219-0-01991700-1478006156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautare de E90 si as vrea sa aleg una din 2 masini pe care le am ca variante.

Treaba sta in felul urmator: una e benzina, una e motorina. Nu cred ca voi face mai mult de 15.000 KM pe an, deci as tinde mai mult spre cea benzina.

Singurul minus pe care il vad la cea pe benzina e ca nu are xenon, cea diesel are. Insa avem si aici un minus, cea diesel are navigatie business, cea benzina professional.

Din cate vad, benzinara pare sa aiba ~70k KM in bord, motorina ~200k. Am verificat istoricul pe bmwdecoder si mie nu mi s-a parut nimic suspect. Voi atasa poze cu ambele rapoarte, poate cineva din voi vede ceva dubios.

Inca un lucru ar fi faptul ca cea diesel are motorul N47 despre care nu am citit prea multe lucruri bune.

Din punctul meu de vedere castigatoarea e clar cea pe benzina. Nu cred ca lipsa xenoanelor si mica lovitura de pe bara fata(atasez poza) sa justifice alegerea celelilalte masini.

Totusi, as vrea niste pareri si din partea voastra, care sa imi intareasca sau nu convingerea ca cea benzina e cea potrivita.

 

Primele 4 poze 320i si urmatoarele 3 320d

 

eu unul te-as sfatui sa mergi totusi pe benzina la nr de km care ii faci pe an, dar nici diesel-ul nu e mai prejos! daca iei benzinar-ul cea ce iti si recomand, dupa o sa poti sa faci si retrofit la aproape ce vrei si o sa devina exact ca diesel-ul din poza! cat despre probleme cu benzinar-ul nu am cunostinte poate mai vine vreun coleg cu vreo parere, iar diesel am eu si e motorul M47 care mi-a adus si mie o problema mai serioasa(DPF infundat) dar N47 deja se stie despre el!!! bine ca poate ala din poza a fost foarte bine intretinut si se prezinta ok, dar la 200k km deja vin cateva probleme cu care trebuie sa te confrunti! rog si alti colegi sa te indrume la ce e mai bine! stima si bafta in alegerea pe care o so faci!

Link to comment
Share on other sites

@iuly. benzinara are m47, fiind benzina nu poate fi vorba de dpf.

@octavian. incerc sa aflu despre ce a fost vorba. totusi, observ ca ulterior nu au mai existat intrari atat de lungi, ma gandesc ca daca ar fi fost ceva grav ar mai fi necesitat si alte reparatii, nu stiu.

 

inca un lucru pe care l-am observat acum, 2 intrari in ordine invers cronologica. noiembrie 2011 la 25k km si aprilie 2012 la 24k km. care ar fi explicatia?

Link to comment
Share on other sites

@toffefe. greseala mea. N46

Tot ce am putut sa aflu sunt cateva detalii din descrierea anuntului pe care le-am tradus cu google translate si avem:

Diverse Nachlackierungen - diverse elemente revopsite

Seintenteil hinten rechts instandgesetzt - partea laterala dreapta spate reparata.

E de rau tare?

Edited by cosminnn93
Link to comment
Share on other sites

@iuly. benzinara are m47, fiind benzina nu poate fi vorba de dpf.

@octavian. incerc sa aflu despre ce a fost vorba. totusi, observ ca ulterior nu au mai existat intrari atat de lungi, ma gandesc ca daca ar fi fost ceva grav ar mai fi necesitat si alte reparatii, nu stiu.

 

inca un lucru pe care l-am observat acum, 2 intrari in ordine invers cronologica. noiembrie 2011 la 25k km si aprilie 2012 la 24k km. care ar fi explicatia?

 

eu ma refeream la al meu ca e 320d M47 si de problemele care pot sa apara la km aia vis-a-vis de 320d N47 din poza atasata de tine!

Link to comment
Share on other sites

asta as vrea sa fac, insa acea reparatie spate de 53 de ore ma pune tare de tot pe ganduri...

 

acum am vazut si eu ce ai scris mai sus....treaba e ca te cam pune pe ganduri, ce a fost numai D-zeu stie, sigur un accident care dupa parerea mea nu a fost minor! daca nu o cumperi eu tot benzina iti recomand...! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

acum am vazut si eu ce ai scris mai sus....treaba e ca te cam pune pe ganduri, ce a fost numai D-zeu stie, sigur un accident care dupa parerea mea nu a fost minor! daca nu o cumperi eu tot benzina iti recomand...! :thumbsup:

tind si eu mai mult spre benzina, dar nu stiu daca merita riscul cu reparatia respectiva.

Link to comment
Share on other sites

am avut n42 pe e46....nu m.a dat pe spate,destule probleme cu senzorii plus consum marisor in oras.banuiesc ca nu e prea diferit de n46.cauta un 320d fara dpf daca mergi mult prin oras,dfp inseamna oarecum ceva batai de cap in plus daca nu esti atent cu bujiile/releu/termostate.

 

plus ca masinile din link.uri imi par cam scumpe.mai pune taxa la 320d si rar drum rca revizie si treci lejer de 9500 euro.oare merita?

Edited by bmwdreamer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.