Jump to content

Sfat achizitie seria 3 F30


ValentinConstantin

Recommended Posts

Salutare baieti,

 

Ma gandesc sa achizitionez masina din anuntul urmator

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GiGdN.html

Inca mai sunt probleme cu distributia la aceste modele ?

Imi puteti da sfaturi pareri ?

Se merita efortul financiar in plus pt asta

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gje4f.html

Voi atasa raporte separat pt amandouaf298286-report (1).pdf

 

dw46927-report(1).pdf

Edited by ValentinConstantin
Link to comment
Share on other sites

Sunt frumoase ambele, greu de ales, numai tu stii ce model te avantajeaza, o parere, eu as lua 5-arul. Pacat ca sunt manuale.

de ce este pacat ca sunt manuale ?! am tot auzit lumea spunand asta, dar eu caut cutie manuala, am ceva idei preconcepute, ma gandesc ca este mai fiabila si mai economica ? imi poti spune care ar fi avantajele cutiei automate, pe langa comoditate ?

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu am cautat cam de 4-5 luni o masinuta si luna asta am devenit fericitul posesor al unui F31 (varianta break).

 

Momentan sunt in drum spre munca dar o sa iti scriu.

 

Oricum, un sfat rapid, incearca sa te uiti in afara. Eu am renuntat rapid la ideea de a lua de aici dupa ce am inceput sa ma intalnesc cu lumea si sa aud povesti de adormit copii :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Eu nu m-as increde asa mult in ce spun vanzatorii din Romania. Incearca sa cauti afara.

De cateva luni am cumparat si eu un 320d f31 (touring), si sunt foarte incantat de masina. Am cautat neaparat automat, cutia cu 8 viteze e super in oras.

 

Neaparat sa mergi cu masina la test la reprezentanta bmw locala, in cazul in care cumperi din tara.

Sa verifici istoricul complet, sa verifici daca a avut accidente sau schimburi mari (gen defecte la distributie, cutie, turbo).

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Eu nu m-as increde asa mult in ce spun vanzatorii din Romania. Incearca sa cauti afara.

De cateva luni am cumparat si eu un 320d f31 (touring), si sunt foarte incantat de masina. Am cautat neaparat automat, cutia cu 8 viteze e super in oras.

 

Neaparat sa mergi cu masina la test la reprezentanta bmw locala, in cazul in care cumperi din tara.

Sa verifici istoricul complet, sa verifici daca a avut accidente sau schimburi mari (gen defecte la distributie, cutie, turbo).

 

Salutare,

 

M-am hotarat sa merg cu aceasta masina intr-un service pentru testare/diagnoza https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GiGdN.html

km par reali comform intrarilor in service, pe langa asta am gasit si un raport pe autodna.com cu masina si pozele facute pentru vanzare in Belgia precum si km cu care s-a vandut acolo. Din pacate la banii astia nu gasesc nicio automata cu ceva dotari mai consistente. Am atasat raportul'

O sa revin cu detalii despre cum au decurs lucrurile.

Report_autoDNA_WBA3E11000F298286.pdf

Edited by ValentinConstantin
Link to comment
Share on other sites

Masina asta vine din Belgia si ca toate masinile bine intretinute in Belgia, trebuie sa aiba CARPASS. Pe www.carpass.be poti verifica toate intratile in service, in orice service din Belgia, inclusiv garaje care nu tin de reprezentanta.

Salutare,

 

Am gasit raport cu intratrile in service pe BMWDECODER, pare ok numarul de km (am atasat raportul).

 

Motivul pentru care m-am orientat catre aceasta este dotarile pe care le are (mie nu imi par putine avand in considerare ce am mai vazut la acelasi pret, sunt listate si inraportul BMWDECODER), precum si rapoartele pe care le-am gasit pe baza VIN-ului si care imi ofera totusi un minim de siguranta in privinta nr. real de km.

 

Am vazut masina in persoana si am condus-o foarte putin intr-o curte, pentru ca nu se poate circula in oras cu aceasta.(a avut numere rosii care au expirat)

Din pacate nu am putut vedea masina ziua ci pe inserat insa am observat ceva defecte cosmetice, indicate si in pozele de pe AUTDNA, zic eu ca ar fi normale la o masina SH.

Mi-a placut faptul ca omul nu a spalat motorul, era asa cum a cumparat-o.

 

Am observat insa ca izolatia de sub capota, cea din burete si un material negru, care vine deasupra motorului, avea o gaura imensa in mijloc, chiar unde este pozitionat motorul, iar vanzatorul mi-a spus ca este ceva normal, se intampla din cauza caldurii degajate de motor. Mi-a confirmat un prieten aceast lucru dar inca nu sunt 100% sigur ca este ceva normal ?

 

Nu am mai condus BMW pana acum asa ca nu mi-am dat seama de niciun aspect dupa ce am condus-o, de aceea as vrea o diagnoza o opinie dintr-un service.

 

Ca un semn mare de intrebare ar fi faptul ca i-au expirat numerele rosii si nu se mai poate circula cu ea in Bucuresti, asta ma pune pe ganduri, de ce nu a reusit sa o vanda intr-o luna ? ca urmare va trebui sa folosesc serviciul unei platforme pentru a o aduce in service, pt testare.

f298286-report.pdf

Link to comment
Share on other sites

salutare, ma poate lamuri si pe mine cineva cu un lucru? ( daca exista amabilitate)

 

cum se face ca la noi in tara masinile aduse din germania sunt mai iefine pe siteuri-le noatre decat la nemti ?

 

voi urma sa cumpar un f30 din 2012-2013 in jur la 17-18000 si sunt curios cum de sunt mai ieftine la noi decat la ei

Edited by myhaydeny
Link to comment
Share on other sites

salutare, ma poate lamuri si pe mine cineva cu un lucru? ( daca exista amabilitate)

 

cum se face ca la noi in tara masinile aduse din germania sunt mai iefine pe siteuri-le noatre decat la nemti ?

 

voi urma sa cumpar un f30 din 2012-2013 in jur la 17-18000 si sunt curios cum de sunt mai ieftine la noi decat la ei

explicatia oficiala este ca se negociaza, discount la mai multe masini cumparate de la acelasi dealer, adevarul este ca se cumpara masini cu probleme tehnice, se dau km inapoi la greu, si se mai face si evaziune fiscala prin eludarea platii TVA(masinile se cumpara pe firme fara TVA, dar nici in Romania nu se plateste TVA, deoarece sunt de multe ori firme fantoma, se trec masinile pe persoane fizice, etc)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Le cumpara la licitatii, cate 3-4-5 masini odata si pret mai bun.

 

Le iau pe firme fantoma/dubioase si pierd TVA pe drum.

 

Majoritatea au km multi, pret mic, cosmetizate cu 100 eur si gata masina vanduta impecabila, iar dupa 2 sapt vezi topics cu check engine in bord :)

 

In orice business vrei sa faci profit, e la mintea cocosului, doar nu crezi ca iti faca ala un bine si iti da tie masina la super pret.

 

Nu zic ca sunt toti asa, dar 90% din ei fac asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa faci un efort sa mergi pana in Germania cu wizzair sau ceva ieftin, sa iti iei masina.

De o luna am luat si eu un F30 xdrive automat si sunt foarte multumit de ea, chestia e ca toti imi spun ca am dat mult pe ea, ca in locul meu si-ar fi luat seria 5, etc.

Dar, sincer, si eu am vazut masini asemanatoare cu a mea in tara la pret mai mic si cu dotari mai multe. Nu exista alta explicatie decat ca (majoritatea, sa nu zic chiar toate) sunt manarite, gandeste-te putin: sa mergi dus-intors in Germania te costa pe putin 200 euro avionul si/sau motorina, numerele rosii de Germania sunt si alea destul (eu pe numere rosii nemtesti pe 15 zile + asigurarea aferenta am platit 325 euro), mai ai taxele de drum din Austria si Ungaria vreo 30... ok, asta daca o aduci pe roti, pe trailer habar n-am cum sta treaba, o fi mai ieftin dar si acolo tre sa inchiriezi trailer-ul. Ce mama de discount poate cineva sa obtina pe o masina BUNA si sa o puna la vanzare in Romania la pret mai mic decat ce ai gasi in Germania?

Parerea mea e sa te uiti foarte bine pe mobile, autoscout (sa eviti dealeri/vanzatori turci), sa eviti 328i-uri aduse din SUA si sa verifici seria de sasiu la reprezentanta BMW inainte sa faci asa o achizitie. Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

da ma gandesc si la varianta sa plec in germania sa o cumpar, si mai am in gand k dak as lua masina din tara sa ma duc cu ea la reprezentanta sa ii faca un test din toate punctele de vedere (istoric service, km , vopsea originala etc) si dak s-ar gasi ok nu vad de ce nu as lua masina si de aici ( o parere),

P.S- Eugen B, MihaiCarunta, twodoor, VA MULTUMESC PT SFATURI

Edited by myhaydeny
Link to comment
Share on other sites

da ma gandesc si la varianta sa plec in germania sa o cumpar, si mai am in gand k dak as lua masina din tara sa ma duc cu ea la reprezentanta sa ii faca un test din toate punctele de vedere (istoric service, km , vopsea originala etc) si dak s-ar gasi ok nu vad de ce nu as lua masina si de aici ( o parere),

P.S- Eugen B, MihaiCarunta, twodoor, VA MULTUMESC PT SFATURI

 

Salutare,

 

Pt a scuti un drum pana la service pentru a verifica km intra pe https://www.bmwdecoder.com/ si pentru 3 euro ai istoricul service pe baza VIN-ului.

Eu am mai folosit si https://www.autodna.com/, unde tot pe baza VIN-ului, poti gasi eventuale listari ale masinii pe internet, chiar si imagini postate de firma care se ocupa de licitatii, daca a fost furata...

 

Mie mi-au fost ed folos cele 2 site-uri am gasit o gramada de masini cu km manariti (este interesanta reactia unor samsari cand le arati raportul) precum si masini care au fost lovite apoi scoase la vanzare retusate.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine cauti pe mobile.de sau autoscout24.de, si te uiti f bine pana stii listele pe de rost. Gasesti vreo 2-3 care sa-ti placa, suni neamtul si ii ceri seria de sasiu, apoi faci cumva sa afli un pic despre istoricul lor si daca totul e ok te duci dupa cea care ti se pare mai ok. Daca nu, eu stiu ca in Essen / zona Dortmund si pe langa sunt multi dealeri si piete auto.

 

 

Sau cauti direct pe site-ul BMW aici: http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Index

, unde sunt toate masinile listate de dealerii autorizati BMW. Ai si varianta sa mergi la cea mai apropiata reprezentanta BMW de aici, si ti-o pot aduce ei contra cost (cam 1500 euro).

Edited by twodoor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.