Jump to content

e90 320d - from ZERO to HERO


Theo42

Recommended Posts

Da,mi le-a legat adi(neo) . Merg si pe drive si pe sport,pe sport sunt super faine (doar ca inutile in traficul de zi cu zi) iar pe drive mi se pare foarte la indemana ca inainte de o depasire retrogradez o treapta inainte sa calc pedala,depasesc,iar la final trece singura inapoi pe drive. :)

Pe sport o data folosite masina ramane pe manual.

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu pe aici dupa o pauza. Cazanul merge bine,in curand ne asteapta o noua revizie + amortizoare/arcuri/flanse noi .

Intreb si eu pentru ca nu am gasit mai nimic despre asta si vreau cumva sa scap. De cand i-am facut primul soft masinii la cateva ore distanta a inceput sa "bata" ceva pe spate in accelerari puternice. Doar intre o anumita turatie si doar la o anumita pedala (niciodata la talpa) ceva baraie in spatele masinii. Am luat-o prin eliminare,am schimbat ambele flanse ale cardanului care erau semi-muci,uleiul in diff,acum urmeaza sa schimb bucsa de la grup.

Ce poate fi altceva? S-a mai confruntat cineva cu o situatie de genul? Sunetul e prezent acolo deja de 6 luni,s-a ameliorat putin cand am schimbat flansele insa nicio schimbare in rest. Nu m-a deranjat pana acum pentru ca e foarte rara situatia in care face si cred ca se intampla o data la 2 saptamani sa il aud. Repet,seamana cu o bataie,merg in 2000rpm si accelerez putin mai tare,din spatele masinii se aude un "brrrrrrrr" + o vibratie in caroserie.

 

E posibil sa fie suportii de la esapament...altceva nu-mi trece prin cap mai ales ca vorbim de spatele masinii..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum. Azi am fost la bĂŁieĂâşi la xenon tunning garage pentru piticul meu cu farul gĂŁlbejit pe dreapta si cel nou pe stanga . Postez aici ca nu cred ca e vreun secret. Mi-au cerut 950 RON pentru demontare + polish + vopsit partea de jos a farului neagrĂŁ (astĂŁzi vorbisem si de pleoapa ĂŽnsĂŁ m-am uitat pe net ĂŽntre timp si m-am rĂŁzgândit,va rĂŁmâne albĂŁ) + un set de led marker'uri albe . 500 pentru faruri,450 ledurile. Daca pentru faruri mi se pare decent preĂâşul,Ăâşinând cont ca trebuie sa le desfacĂŁ,vopseascĂŁ,monteze si am si garanĂâşie 1 an pe lucrare ca nu se aburesc sau fac alte prostii mi se par scumpicele ledurile Ăâşinând cont ca sunt 99% China. Vreo recomandare de unde sa le iau din alta parte/ce sa iau? Sau poate chiar o recomandare pentru alt loc unde sa ĂŽncerc sa fac farurile? Vine 250ron manopera/far + 200 un led,poate gĂŁsim mai ieftin. :))

Baietii pe de alta parte super ok,a rĂŁmas ca pe 20 ma duc la ei ĂŽnsĂŁ sun din timp daca o fi sa apĂŁra altceva (tot in perioada aia o las la Alex pentru amortizoare si nu stiu exact cat dureazĂŁ ca vreau sa ii curat si admisie,egr,mai schimb 2-3 chestii si poate nu se face totul intr-o zi).

Ceva de genul as vrea sa iasĂŁ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Theo42
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit pe eBay ceva generic led cree 120w. A testat cineva asa ceva? La 30$ setul nu ma aĂâ˘tept sa fie ceva wow,e primul rezultat peste care am dat.

Daca mai doreĂâ˘te cineva luni dau comanda de un set,mĂŁcar de curiozitate. :))

http://www.ebay.com/itm/2X-120W-Super-White-BMW-H8-LED-Angel-Eyes-Ring-Marker-Bulbs-For-1-3-5-Series-E92-/322379539509?hash=item4b0f516435:g:kKwAAOSw44BYbL8A&vxp=mtr

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Esti satisfacut de Corona Rings? Am vazut si modelul ala de f10, turtit la baza, nu ti-a placut mai mult ala, sau nu s-au potrivit?

 

Am citit ceva la topicul tau, e foarte interesant si incredibil, al meu cumparat anul trecut, in 30.000 de kilometrii nu a vazut decat un schimb de placute si ulei de motor. Nu as fi avut taria de a tine asa de mult de el daca as fi patit macar 30% din ce ai patit tu.

Edited by Elmo
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt super satisfacut cu masina,practic cazanul a devenit my baby. Si ma bucur ca stiu ca am salvat-o de la fier.

Corona rings? Eu am angel'urile de fabrica,lci cu xenon de fabrica au toate angel eyes,ce-i drept sunt puse pe un bec de h8 si nu pe led,dar sunt ok. Am vrut initial sa le fac turtite ca la F30 insa nu am gasit pe nimeni sa se bage sa imi faca modificarea iar daca o fac singur imi prind urechile mai mult ca sigur. Asa ca pur si simplu o sa le fac albe,insa nu stiu cu ce leduri.

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu pe aici dupa o pauza. Cazanul merge bine,in curand ne asteapta o noua revizie + amortizoare/arcuri/flanse noi .

Intreb si eu pentru ca nu am gasit mai nimic despre asta si vreau cumva sa scap. De cand i-am facut primul soft masinii la cateva ore distanta a inceput sa "bata" ceva pe spate in accelerari puternice. Doar intre o anumita turatie si doar la o anumita pedala (niciodata la talpa) ceva baraie in spatele masinii. Am luat-o prin eliminare,am schimbat ambele flanse ale cardanului care erau semi-muci,uleiul in diff,acum urmeaza sa schimb bucsa de la grup.

Ce poate fi altceva? S-a mai confruntat cineva cu o situatie de genul? Sunetul e prezent acolo deja de 6 luni,s-a ameliorat putin cand am schimbat flansele insa nicio schimbare in rest. Nu m-a deranjat pana acum pentru ca e foarte rara situatia in care face si cred ca se intampla o data la 2 saptamani sa il aud. Repet,seamana cu o bataie,merg in 2000rpm si accelerez putin mai tare,din spatele masinii se aude un "brrrrrrrr" + o vibratie in caroserie.

 

 

Ai gasit rezolvare la aceasta problema?

Si mie imi face la fel, verifica daca iti face in treapta a3a, mie asa imi face,sunt in a3a, accelerez putin mai violent si se aude ceva din spatele masinii, problema este super veche la mine, dar fara sa am un motiv, nu am avut chef sa aflu ce are.

Link to comment
Share on other sites

Verifica busca de amortizare a vibratiilor de la diferential. Eu m-am uitat la ea si e praf,pilaf. Costa 350lei,sunt 2 modele de prindere puse pe 320d.

Inca nu am schimbat-o sa vad daca de acolo e insa toti imi spun ca de la asta apare.

Te anunt saptamana viitoare cand cel mai probabil o sa o schimb,sa vedem daca se incadreaza si ea in bugetul de revizie. :)

piesa nr 6. http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=PN31-EUR-08-2008-E90N-BMW-320d&diagId=33_1261

edit: da,fix in a3a face insa doar in accelerare putin violenta,daca sunt pe sport si ii dau talpa din a2a- a3a in aceeasi turatie in care face in mod normal nu mai zice nimic. Ii trebuie un anumit dozaj sa faca.

Edited by Theo42
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Le schimb pentru ca am trecut la eibach,185k pe bord.

Cu amortizoare noi si arcurile de la eibach diferenta e de la cer la pĂŁmânt,masina sta mult mai bine pe sosea ĂŽnsĂŁ momentan nu ma avantajeazĂŁ caucicurile 205/55/16) rft dot destul de antic. UrmeazĂŁ jante pe 18 si vom vedea atunci cat ĂŽĂâ˘i schimba masina mersul. Momentan sunt foarte ok,confortul pierdut e minim.

Am luat ieri masina de la Alex,avem arcuri,amortizoare,bielete antiruliu,flanse,protecĂâşii,ulei diferenĂâşial schimbat,garnitura baie ulei + revizie. :)

Am constatat acum ca in curând o sa am nevoie de discuri noi pe spate (sunt cele originale),plãcute si spre surprinderea mea o planetarã :))

Tot nu ii dau de cap cu vibraĂâşia de care vorbeam mai sus in accelerare,nu ĂŽmi dau seama de unde vine..cred ca o las asa si o trec la categoria "asa face ea". E putin enervant ĂŽnsĂŁ nu stiu ce sa mai schimb sa scap de ea,am schimbat deja flansele cardanice,bucĂâ˘a de la diferenĂâşial,uleiul in diferenĂâşial,am verificat toate tampoanele,totul e la locul lui..

Legat de angel'uri. Mi-au ajuns cele albe din China,joi le ridic de la vama,o sa pun poze cu ele cand vor fi pe masina. 140ron cost total vs 450 cat voiau baietii de la xenon garage/350 cat sunt pe olx. Atat doar ca am aĂâ˘teptat 3 saptamâni dupa ele.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Theo42
Link to comment
Share on other sites

Cica fac. Fac inclusiv fade in-out la blocare/deblocare. Asta spune chinezul,o sa iti zic dupa ce le pun daca merita sau nu. Eu trec la albe pentru ca nu am gĂŁsit galbene mai puternice. De plĂŁcut ĂŽmi plac si cele OE,doar sa fi fost putin mai intense.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.