Jump to content

Tremurat puternic motor n47


slefbb

Recommended Posts

Salutare,

 

Ma confrunt cu o problema si sunt in pana de idei

 

Am plecat cu masina 520d N47 (200 000 km) soft si dpf off spre viena. Intr un final am si ajuns.

 

Dupa granita, am oprit pe autostrada intr o coloana de masini unde s a mers cativa km cu 1 a. La un moment dat a inceput sa tremure la plecarea de pe loc. In mers, nu se simtea nimic. Am mai mers ce am mai mers si isi revenise. Nu mai facea deloc. Iar coloana, iar a inceput sa faca, dar se data asta se simtea si in mers o trepidatie usoara.

 

Am mers asa cu vibratia care se tot accentua pana am ajuns in viena si am prin aglomeratie pana la hotel. Acum vibreaza precum un tractor si pe loc si cand mergi.

 

Considerati (desi e greu de dedus asa pe vorbe) ca ar putea fi volanta? Dar sa faca asa in mers?

Mai merge sa ma intorc cu ea?

Daca nu, ce variante as avea?

 

Vreo recomandare de service sau dau pe google?

 

Sau posibil sa fie mizeria aia de lant? Desi nu prea pare simtom de asa ceva?

 

Nu sunt nici eu atehnic, dar nu mi dau seama ce ar putea avea

 

Va multumesc anticipat celor ce va implicati

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vlad, merci de raspuns.

Nu prea iti dai seama de pe loc cand te uiti la ea; adica da, se vede o oarecare vibratie daca accelerezi, dar problema apare cand incepi sa te deplasezi pt ca incepe sa vibreze

Nu pare a fi fulia ca m am uitat..desi se vad pe ea urme uzura (cauciucul e crapat in cateva locuri)

Revin si cu video

 

 

Cutie manuala

E schimbat uleiul destul de recent

Nu se simte sa intre diferit in viteze sau sa agate

Edited by slefbb
Link to comment
Share on other sites

Am verificat

Fulia e ok

Acu ca era mai liniste am auzit la relanti un zgomot usor metalic care disparea daca apasam ambreiaju

La 1500 rpm vibreaza cel mai tare..vibreaza toata masina

Daca urci in ture, mai scade din vibratie dar tot se simte

Deci cel mai probabil e ceva pe la ambreiaj

 

 

Dar care ar fi scenariul nefericit daca as intentiona sa plec cu ea asa 1000 km? In mers se simte, dar nu atat de rau ca atunci cand incepi sa mergi bara la bara

 

Sa caut sa o fac pe aici? Sau sunt preturi mult mai mari?

Edited by slefbb
Link to comment
Share on other sites

E chiar langa mine un service Midas auto sofort

Nu mi dau seama daca e un fel de autosoft ca aveau doar cauciucuri

Sper sa aiba si mecanica

 

Nu e de constatare la bmw ca da, probabil e in cam 100€ ceea ce e ok

Doar ca ma gandeam daca sa fac reparatia aici

Plus ca probabil dureaza la bmw mai mult decat la un alt service

Link to comment
Share on other sites

La unguri e mai ieftin.

 

La nemti ,daca ajungi acolo,te rupe.La austrieci e putin mai ieftin ca la nemti.

 

Tine cont ca trebuie data cutia jos,deci manopera grea,si nici kitul volant ambreiaj nu e ieftin.

 

Cauta maine dimineata,st polten,e un orasel mai mic la 70 km de viena,service bmw,poate au preturi mai mici.

 

Pe A1

Edited by techila
Link to comment
Share on other sites

Volanta e SIGUR 500% acelasi simptome le am avut eu asta vara pe autostrada A2 la dus si la intoarcere am mers cu 80 km maxim am dat jos si a fost volanta si am inlocuit si kitul ambreiaj obligat e90 facelift 2010 4000 ron toata distractia pe LUK.

La orice schimbare a treptei trepida urat masina asa cand schimbam acceleram incet lin si am pacalito pana n bucuresti.

Poti merge linistit asa pana la primul service totul e sa nu o fortezi acceleratia si sa mergi cu 80 km maxim si sa eviti pe cat posibil de rar sa schimbi treptele.

Bafta

Edited by danwmb
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Schimba masina. E uzata de la km. Cu dpf off o sa-i lasi in ceata pe austrieci daca te duci la Viena. Sa nu-ti iei vreo amenda. :)

Termina ma. La F10 nu cade ambreiajul, cade orice.

 

Claudiu, variatia trepidatiei odata cu turatia ma duce oarecum cu gandul la problema de volanta. La oprire nu tremura mai tare?

Poate sa-ti cada in 100 de km sau sa mearga asa mult si bine.

Tine absolut de noroc.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.