Jump to content

Pregatire masina pentru drift


sorinSTS

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am deschis acest topic pentru ca nu am gasit nimic cum se pregateste o masina pentru drift in detaliu profi si am ceva nelamuriri. Ma tot documentez de ceva timp despre piesele necesare, in ce consta lucrul acesta, multi nervi, stres si multi bani investiti, dar satisfactia la final este maxima (am pielea de gaina si lacrimi in ochi cand vad un v8 de-a latul).

 

Ok, am de gand sa incep un proiect pe masina personala un BMW e46 318i fl, dupa sarbatori ma apuc sa caut motor in primul rand. Nu vreau sa duc masina la service si sa nu stiu exact ce vreau si ce voi face de aceea am apelat la sfatul si ajutorul vostru. Vreau sa am tot proiectul gandit si sa pun lucruri de calitate si in al doilea rand sa fie ceva unic.

 

Motorul:

 

M-am gandit mult la ce motor voi pune pe masina si am ramas la 1UZ-FE VVTI 4.0 v8, dar din ce am cautat nu stiu daca e unul in Romania. Sa zicem ca il aduc din USA, se pricepe cineva in Romania la acest motor? (refacerea de la 0,montarea pe masina pana la mentenanta lui)

 

Transmisia: lsd-ul, din ce am citit, se potriveste cel de Supra, dar nu stiu daca se potriveste pe bmw, sau merge facut custom in carcasa de bmw? Ce raport?

 

Stiu ca ma complic foarte mult cu acest motor, dar vreau sa fie unic. Doar in cazul in care nu gasesc pe cineva sa se priceapa si sa stie exact, voi merge pe m62b44

 

Puntea spate: Puntea spate de pe masina actuala sigur nu va rezista, eu m-am gandit la punte de pe 740 sau 540. Recomandari?

 

Siguranta: Se va monta un rollcage, atat pentru siguranta cat si rigidizarea sasiului, bara fata/spate de rigidizare.

 

Suspensie: La suspensie m-am gandit la D2 Racing varianta drift, am vazut ca au si flanse uniball, pentru comandarea suspensiei cu caroserie de e46 si motor de 4.x care ar trebui sa fie? sau suspensia e standard pentru orice e46 indiferent de motor? si aici vorbesc doar de varianta drift

 

Directia: cap de bara si bieleta directie, ai nevoie de unele speciale?

 

Basculele: pe fata m-am gandit la un kit SLR post-73998-0-94751700-1482485492_thumb.png este necesar sa fie schimbate si pe spate sau alte modificari la ele?

 

Franele: tot la D2 racing m-am gandit varianta drift si la astea aceasi dilema ca la suspensie, ma puteti lamuri cu niste cifre? nu stiu daca exista vreo diferenta intre ksports, xyz sau d2 (stiu ca toate sunt made in Taiwan).

 

Daca am omis ceva ce trebuia adaugat este bine venit.

 

Va multumesc si va rog sa nu veniti cu raspunsuri de genu: te dai la KOE, campionat? sau alte prostii, fac asta din pasiune pentru masini si drift.

 

Recomandari de baieti care au garaj si chiar se pricep la asta?

Edited by sorinSTS
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt constient de costuri si stiu ca nu e tocmai ieftin sa faci asa ceva. Proiectul il voi face in descursul anului viitor, urmand sa-l prezint imediat ce incep. Nu vreau sa cumpar una "ready for drift", masina se va construi de la 0.

 

Am enumerat ce vreau sa fac mai sus, pentru a cere si parerea unuia experimentat, mai ales in legatura cu motorul 1UZ-Fe vis-a-vis de montare, intretinere samd.

Edited by sorinSTS
Link to comment
Share on other sites

In speranta ca sti la ce te inhami vreau sa cred ca topicul nu este o scrisoare adresata lui Mos Craciun.

 

In principiu orice piesa de pe oricare continent se poate monta pe E46 cu modificariile aferente.

Dar un mecanic de rand nu o sa reuseasca sa realizeze proiectul tau ,trebuie sa te orientezi catre un garaj care face lucrari custom serioase nu doar lucrari cu fibra de sticla.

 

Bafta cu proiectul si sa ne ti la curent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.