Jump to content

Anvelope e60 530xd


kevinn14

Recommended Posts

Salut . Am și eu o problema legatĂŁ de anvelope la un 530xd 2007 . Acum vreo 2 sapt mi-am comandat 2 cauciucuri noi pentru fata , cele de pe spate fiind ok . Am comandat Firestone 225/50/17 și le am pus pe fata . Pe spate rĂŁmĂŁseserĂŁ Pirelli aceeași dimensiune 225/50/17.

De când le-am montat mi s-a pĂŁrut ca mașina merge mai prost - parca ĂŽmi brusca câteodatĂŁ cutia și ĂŽntre 1500 - 2500 ture pĂŁrea câteodatĂŁ ca patineaza f puțin . Deja ĂŽncepusem sa caut convertizor ...

DupĂŁ câteva zile m-am gândit sa pun cele 2 anvelope noi pe spate . DupĂŁ ce le-am montat pe cele 2 noi pe spate problemele au dispĂŁrut , mașina merge perfect .

Știe cineva , pentru xdrive am ĂŽnțeles ca trebuie sa fie aceeași uzura și aceeași marca / profil la cauciucuri ? Citisem pe un forum din De , și nu ĂŽnțeleg exact ... nu știu ce sa fac , as mai comanda 2 noi dar mi-e frica ca dacĂŁ le pun pe fata ĂŽncepe iar ... poate mașina nu dorește cauciucuri noi pe fata . Help pls

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Eu le cumpĂŁr pe toate odatĂŁ cu aceeasi dimensiune si marca (acum am Debica Frigo 2 225/50/17) si nu am avut probleme. Stiu ca dacĂŁ este o diferentĂŁ prea mare de uzura intre spate si fata e posibil sa se uzeze mai repede ambreiajul din cutia de transfer, posibil si alte pagube pe termen lung ĂŽn tot sistemul de transmisie.

Ăn teorie ar trebui sa fie ok sa pui mĂŁrci diferite de producĂŁtori fata/spate atâta timp cat au aceeasi dimensiune dar exista posibilitatea ca dimensiunea actuala sa difere putin intre ele ( diferenta cauzata de procesul de fabricatie) de asta cred ca e mai sĂŁnĂŁtos sa folosesti acelasi producĂŁtor pentru toate 4.

Iar la xdrive ĂŽti trebuie aceeasi lungime totala pe o rotatie completa a rotilor pentru toate 4 pe care cel mai simplu o obtii folosind anvelope cu aceeasi dimensiune sau combini fata/spate ĂŽn asa fel incat la o rotatie completa sa ai aceeasi distanta acoperita pe toate 4. De exemplu daca ai pe fata 225/50/17 poti pune mai late pe 18 pe spate dar cu balon mai mic.

Edited by oda111
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.