Jump to content

F10 525d M-pack+ Black Saphire


flavius.paul

Recommended Posts

Corect !

 

Proiectul f10 pe 2017 la putere!frantics.gif

 

Astazi mi-a sosit difuzorul din bara spate pentru evacuarea dubla (desgin m5), ma gandesc inca ce fel de tips-uri sa-i pun si mai ales ce culoare sa dau la difuzor.

 

Mai urmeaza... foarte curand si jantele pe 19'' , caut si anvelope de vara pentru ele + Arcurile Eibach.

 

Alte maruntisuri de detaliu interior + exterior (pleoape carbon, oglinzi carbon) sunt ajunse, trebuie sa-mi fac timp sa le montez.

 

 

La capitolul mecanica, as vrea sa mai schimb aspectele din timomenrie ce sa ma ajute sa am maneta mai stransa, precisa. A facut cineva operatiunea aceasta, sa ma ajute mai concis ce piese sa cumpar si ce nu?

 

Mai vreau sa schhimb lichidul servo / frana / grup / cutie. Pe unde pot gasi care-s specificatiile necesare din fabrica?

 

Vreau sa-i schimb inca o data kit-ul de ambreiaj (fara volanta), dar am o nelamurire. Pe codul meu oem de cod de ambreiaj, corespunde un kit de sachs, valeo si 2 de luk. Nu inteleg de ce 2 de luk, unul ieftin si unul scump?

 

Kit-uri ambreiaj pentru motorul in cauza.

 

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Multam fain Andrei - va fi o adevarata placere :D

 

Raman in continuare valabile nedumeririle mele:

 

1.Ambreiajul, nu stiu ce ce sunt diferente de cod pe aceeasi serie de sasiu?

 

2. A schimbat cineva piese din timoneria unei cutii manuale pentru a stii precis ce piese sa-mi comand ?

 

3. Unde gasesc ce fel de fluide am nevoie si cantitatile lor?

 

4. A montat cineva un subwoofer pe un f10? (tot ce lipseste din linia de auditie Harmank (l7) este frecventa joasa de bass plin)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Super, multam fain baieti! Foarte tare plafforma de la liqui-moly , de real folos.

 

La motor, voi pun la urmatoarea revizie cred Motul 300v 5w-40. La cutie tot Motul am vazut ca merge 75w90 , n-am idee cat intra in cutia manuala? 2l? Este acelasi ulei cred si pentru diferential, deci sa iau 2+1 l?

 

La lichidul de frana cred ca voi merge pe ATE 5.1 iar la servo, ce ar.... a stai e electrica. La voi cum merge servo de pe f10? In cazul meu doar cand sta pe loc sau la parcari o simt prea grea, mi se pare ciudat pentru o directie electrica sa mearga greu pe loc.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca atunci cand te axezi pe un ulei, mai ales la motor, sa mergi pe aceasi marca.

o singura data am schimbat uleiul si asta cand am trecut de la Castrol BMW la Shell BMW.

Asa am facut si eu ... pana acum am mers pe BMW Castrol, daca tot au schimbat uleiul cu Shell am trecut pe Liqui Moly.

Link to comment
Share on other sites

Notat. Cutie + diferential, oem bmw, frane - ate, iar pe motor voi merge in continuare pe motul din motive personale acumuate in ultimii 5 ani de zile cu experientele favorabile avute cu acest ulei. Checked - saptamana viitoare ma voi ocupa de fluide.

 

Astazi a fost zarva mare cu rotile. Jantele pe 19 cu 8,5J pe fata & 9,5J spate au ajuns, mi-am comandat 2 X 245/40/19 Landsail pe fata si 2 X 285/35/19 Goodyear Eagle F1 pe spate.

 

Am fost la vulcanzire sa dau jos senzorii si sa-i pregatesc pentru noul set de jante. Ar mai trebui sa comand un set de distantiere pe spate de 10mm de la Ta-Tehnix (recomand calitate pret).

 

Aaaaa... a sosit si difuzorul pentru evacuarea spate, ce cred ca-l voi face intr-o nuanta speciala pentru a-l asorta cu jantele :D (Difozuroul a fost achizitionat prin ebay.de si a costat 700lei inclusiv curier)

 

Rămâneți aproape ^_^

 

http://i1298.photobucket.com/albums/ag59/Flavius_Paul/20170126_155404_zpswnukj9b6.jpg

 

http://i1298.photobucket.com/albums/ag59/Flavius_Paul/20170126_105319_zpsmia0igrx.jpg

 

http://i1298.photobucket.com/albums/ag59/Flavius_Paul/20170126_105314_zpsjg55qm5c.jpg

Edited by flavius.paul
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.