Jump to content

Ca veni vara! Ce ziceti merita in RO un cabrio?


Spiky

Recommended Posts

eu unul n-as folosi hardtopul. in schimb mi-as lua cabrio ca a 2-a masina. urasc hardtopul pliabil gen 206cc. singurul compromis, e slk-ul, care totusi e un roadster cu o forma destul de placuta. Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

nu, doamne fereste, e preferata mea. dar cabrio e cabrio, coupe e coupe.... orcium, cabrio cu hardtop, nu arata asa de bine ca si un coupe. (vb de e46).....

masinile cabrio au farmecu' lor asa cum sunt ele, cu prelata. nu degeaba nu gasesti jaguar, aston martin, bentley, rolls cabrio sa aibe si hardtop.

Link to comment
Share on other sites

nu, doamne fereste, e preferata mea.    dar cabrio e cabrio, coupe e coupe....  orcium, cabrio cu hardtop, nu arata asa de bine ca si un coupe.  (vb de e46).....

masinile cabrio au farmecu' lor asa cum sunt ele, cu prelata.  nu degeaba nu gasesti jaguar, aston martin, bentley, rolls cabrio sa aibe si hardtop.

240506[/snapback]

cred ca esti prima persoana care zice asta :blink: parerea mea e ca e46 cabrio cu hardtop arata cu mult mai bine decat un coupe :)

Link to comment
Share on other sites

Ce  ziceti de cabrio? adik e rezistent materialul acela sintetic? M ar interesa si la noi in Ro sunt multi "dusmani" ma gandesc dk s ar taia usor? Merita la noi un cabrio?

240268[/snapback]

sigur ca merita,dar cred ca un coupe s-ar preta mai bine,e o parere :blink: ,oricum tu hotarasti....

Link to comment
Share on other sites

cred ca esti prima persoana care zice asta :blink: parerea mea e ca e46 cabrio cu hardtop arata cu mult mai bine decat un coupe :)

240558[/snapback]

 

are dreptate si el, capota textila are farmecul ei, si mie hardtop-ul add-on (nu gen de 'cc' care iese din portbagaj) imi place mai mult. asa e, e46 cabrio cu hardtop arata superb pentru ca, fata de coupe, lipsesc stalpii.

 

si ontopic: despre taiat - depinde pe unde stai si ce 'prieteni' ai. noi am avut cabrio 3 ani de zile si n-am avut nici o problema mai putin cea ca e greu de curatat iar la noi e mult praf (o sa te dispere si cand o sa mergi cu ea decapotata - dupa destul de putini km o sa constati ca tot interiorul e acoperit de o pelicula mai mult sau mai putin subtire de praf). daca nu stai intr-o zona cat de cat centrala nu prea poti s-o lasi parcata si decapotata si uneori chiar e enervant sa stai dupa ea sa isi puna prelata (chiar si daca are mecanism rapid de <30s). ce sa mai spun... daca n-ai garaj depinde de mai multe lucruri, daca ai garaj e placere garantata. clima s-a tot imblanzit in ultimii ani si poti merge cu ea decapotata ~7-8 luni / an.

Link to comment
Share on other sites

ah mici dezavantaje ar mai fi nivelul de siguranta un pic mai scazut (defapt depinde ce anume vrei sa cumperi), mecanismul de decapotare care mai cedeaza si costa ceva si faptul ca sunt gurmande rau decapotabilele - greutate mai mare (ramforsari) + ceva mai mare rezistenta a aerului cand e decapotata.

 

 

le. la casco iarasi te taxeaza multicel mai ales daca nu ai garaj.

Edited by teddy
Link to comment
Share on other sites

Asta am si vrut sa spun mai sus , ca un cabrio cu hard-top , un e46 coupe cabrio cu hard top e mai frumos decat un coupe normal !

240884[/snapback]

ai dreptate-ambele variante sunt viabile pana la urma,important e sa te hotarasti mai repede :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ar merita un cabrio daca ai sta intr-un oras unde nu sunt rable de Roman care sa te afume cand trec pe langa tine si mai putin praf de pe drum.

 

In afara orasului as lua un cabrio...dar sa nu intalnesc carute "imputite"..sau o fumigena in fata sa nu o pot depasi...in concluzie daca faci drumuri dincolo se merita...sau plimbari vara mai spre apus cand traficul e mai lejer...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.