Jump to content

o bataie ciudata ...


Recommended Posts

..azi am simtit o bataie la msina ..nici nu stiu cum sa o descriu .. .,,aparea de pe la 30 si parca la inceput am simtit in volan ..Am crezut ca e vreun rulment spart ceva .....sau o roata slabita ..le-am strans bine ..si apoi parca simteam bataia in spate .....am intors sa plec spre casa ..hotarat sa ma duc in service ...si bataia a disparut dupa ce am forjat putin .....parca ulteriior a mai aparut dupa vreo ora ..timp de cateva sec ..dar nu sunt sigur poate e Placebo ...

Maine ma duc la constatare .....ce sa verific ?..roti ..flansa cardan ..planetare ?

 

din tot ce cunosc eu bataia a sunat ca de rulment sau ca o roata nestransa .. :blink:

Am tot citit pe forum treburile cu noroi si pietre infiltrare prin sistemul de rulare ....dar m-a pus pe ganduri ....

Link to comment
Share on other sites

..azi  am simtit o bataie  la msina  ..nici nu stiu cum sa o descriu .. .,,aparea de pe la 30  si  parca la inceput am simtit in volan ..Am crezut ca e vreun rulment spart ceva .....sau o roata slabita ..le-am strans  bine ..si apoi  parca simteam bataia in spate .....am intors sa plec spre casa ..hotarat sa ma duc in service ...si  bataia a disparut dupa ce am forjat putin .....parca ulteriior a mai aparut  dupa vreo ora  ..timp de cateva sec ..dar nu sunt sigur poate e Placebo ...

Maine ma duc la constatare .....ce sa verific ?..roti ..flansa cardan ..planetare ?

 

din tot ce cunosc eu bataia a sunat ca  de rulment sau ca o roata nestransa .. :blink:

Am tot citit pe forum  treburile cu noroi  si pietre infiltrare prin sistemul de rulare ....dar  m-a pus pe ganduri ....

240412[/snapback]

 

presupunand ca e acelasi sistem mecanic (doar n-au inventat intre timp teleportarea) este vorba de flansa de cardan... verifica suruburile in care e stransa si daca cauciucul ala de la prinderea in cardan nu cumva a putrezit... :)

Link to comment
Share on other sites

am urcat masina pe rampa ..rulmenti ok ..flansa se pare ca e ok .dar .are ceva semne de uzura mi-au zis ..mai exact la unul din suruburi se vede o crapatura pe cauciuc ..deci o schimb ....Cat costa la AB ?

 

 

LE am aflat preturi la augsburg , preturi fara TVA

BMW e46,316i,

 

1 Buc. Flansa elastica cardan pentru cutie 348,12

348,12

viteze manuala D=110mm

original,termen mediu livrare 4-5 zile

 

sau

 

1 Buc. Flansa cardan 177,22

177,22

Producator Meyle,termen mediu livrare 4-5 zile

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

..azi  am simtit o bataie  la msina  ..nici nu stiu cum sa o descriu .. .,,aparea de pe la 30  si  parca la inceput am simtit in volan ..Am crezut ca e vreun rulment spart ceva .....sau o roata slabita ..le-am strans  bine ..si apoi  parca simteam bataia in spate .....am intors sa plec spre casa ..hotarat sa ma duc in service ...si  bataia a disparut dupa ce am forjat putin .....parca ulteriior a mai aparut  dupa vreo ora  ..timp de cateva sec ..dar nu sunt sigur poate e Placebo ...

Maine ma duc la constatare .....ce sa verific ?..roti ..flansa cardan ..planetare ?

 

din tot ce cunosc eu bataia a sunat ca  de rulment sau ca o roata nestransa .. :blink:

Am tot citit pe forum  treburile cu noroi  si pietre infiltrare prin sistemul de rulare ....dar  m-a pus pe ganduri ....

240412[/snapback]

verifico pe dedesupt,vezi undeva sub tobe sunt niste traverse,e posibil sa ai niste pietricele pe acele traverse care sunt exact sub linia de tobe,e posibil sa atinga si sa intre in vibratie si sa-ti dea senzatii de bataie,ceva de genul asta am patit si eu,iar daca bataia e pe spate verifica bucsele ce vin deasupra telescoapelor spate,in timp se uzeaza si bat la denivelari

Link to comment
Share on other sites

am urcat masina  pe rampa ..rulmenti ok ..flansa se pare ca e ok .dar .are ceva semne de uzura mi-au zis ..mai exact la unul din suruburi se vede o  crapatura pe cauciuc ..deci o schimb ....Cat costa la AB ?

LE  am aflat preturi la augsburg ,  preturi fara TVA

      BMW e46,316i,

             

    1 Buc.    Flansa elastica cardan pentru cutie              348,12     

348,12

              viteze manuala D=110mm

              original,termen mediu livrare 4-5 zile

             

              sau

             

    1 Buc.    Flansa cardan                                    177,22     

177,22

              Producator Meyle,termen mediu livrare 4-5 zile

240629[/snapback]

eu am schimbat flansa,am luat-o de la FEBI=165 RON,incearca o comanda pe FEBI

Link to comment
Share on other sites

FEBI nu mai e ce-a fost odata. Am auzit numai lucruri proaste despre piese facute de FEBI in ultimul timp. Sper sa nu fie cazul si aici, dar eu unul o sa evit piesele de la ei.

240664[/snapback]

in decursul timpului am detinut mai multe bmw-uri,normal ca am mai schimbat unele piese la ele,in general le-am luat pe FEBI,am fost foarte multumit si la pret si la calitate,n-am avut probleme,acu ce sa zic?spun ce stiu..si vreau sa zic ca fac anual in jur de 50-60 de mii de km,acu trageti voi concluzii,eu mi-am dat doar cu parerea...voi hotarati :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mai nou, am impresia ca FEBI e doar impachetator pentru alte marci no-name, ca sa zic asa. Ia sa va uitati pe piese sa vedeti ce marca e stantata...

240683[/snapback]

in ultima perioada am schimbat bucsele de la bascule si flansa de la cardan,scrie pe ele doar FEBI-made in germany,nu am observat ceva dubios,uite ca pe viitor ma voi interesa sa vad care e treaba dar sper sa nu fie probleme,oricum nemtii nu-s romani din ce stiu eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
am urcat masina pe rampa ..rulmenti ok ..flansa se pare ca e ok .dar .are ceva semne de uzura mi-au zis ..mai exact la unul din suruburi se vede o crapatura pe cauciuc ..deci o schimb ....Cat costa la AB ?

 

 

LE am aflat preturi la augsburg , preturi fara TVA

BMW e46,316i,

 

1 Buc. Flansa elastica cardan pentru cutie 348,12

348,12

viteze manuala D=110mm

original,termen mediu livrare 4-5 zile

 

sau

 

1 Buc. Flansa cardan 177,22

177,22

Producator Meyle,termen mediu livrare 4-5 zile

 

a trecut ceva timp. flansa a fost de vina? dupa ce ai schimbat piesele alea si-a revenit?

si io am o bataie. nu mereu. cand accelerez intr-a 2a si a 3a intre 1200 si 2000 de ture. ma gandesc ca e acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.