Jump to content

e60 vs e65


BBO2025

Recommended Posts

Salut ,

 

detin un e60 520i-2004, masina este in stare buna , 150tkm reali

sunt multumit de ea , nu mi`a facut mari probleme, dar a venit momentul in care necesita o investitie mai serioasa..

trebuie sa`i schimb volanta si ambreajul in viitorul apropiat, o asigurare ,un set de placute, o bucsa , un cap de bara si deja ajung pe la 1000e..

 

dar de ceva vreme imi sclipesc ochii la un e65 facelift , s-ar merita sa o dau pe a mea cu 5000e , sa mai pun 5000, si sa achizitionez un 730d din germania cu carte service si in jur la 200.000km ?

pana la urma ar fi o diferenta de 2-3 ani de fabricatie + alte costuri de intretinere , si "faimoasa" electronica de pe e65

s-au sa o pun pe a mea la punct si sa o tin.. repet ca masina arata foarte bine , fara uzura la interior dar stiti bine ca e cam lenesa si gurmanda ..

sunt in dubii .. daca m`ati ajuta cu o parere ar fi de folos.

Va multumesc!

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

fa-o pe a ta, in plus e60 e mai frumos decat e65. cel putin fata la e65 e chiar urata. un avantaj il ai la varsta masinii care nu e cu mult mai noua. mai ai si diesel in loc de benzina, dar daca nu mergi mult cu ea nu e mare chestie. daca treceai la seria F da. la e65 ai si motorul mai mare, impozit, asigurare mai mari, sau nu e pb?
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca nu cresc banii in copac, dar sa zicem ca m-as impaca cu taxele si asigurarea

cum ai zis si tu pt 2-3 ani de fabricatie sa mai pun 5 mii peste e ceva , dar e cu totul alta masina

am m`ai avut un e39 tot benzina si l`am tinut 5 ani , mi`e oarecum "frica" de diesel

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

chiar e mare diferenta intre E60 si E65, am avut E60 540i M-pack si E65 750Li, crede-ma ca sunt complet diferite si asta in favoarea lui E65, daca ceea ce cauti este confort, liniste la interior la orice viteza, senzatie de siguranta si stabilitate sporita si intregul sentiment de masina de clasa high-end. Doar ca, ia-ti un E65 cat mai bine intretinut, problemele cu electronica au fost foarte putine le facelift, eu am tinut-o 1 an si nu am avut vreo problema cu ea si nu avea km putini, vreo 250k km cand am dat-o eu si o luasem la vreo 230k km. Dupa parerea mea merita diferenta, mai ales ca E60 520i e slab ca performante si foarte gurmand.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand e60-ul din toate punctele de vedere... Poate daca era vorba de un 520 vs 730 din cel putin 2012 atunci da merita un upgrade la seria 7.

Eu am avut de ales intre seria 5 si seria 7 si am ales e60-ul dupa ce le-am condus pe ambele. Nu stiu de ce spun unii ca seria 7 e mai sigur, dar daca se bazeaza pe mai multa caroserie se inseala amarnic.

Ramai cu asta, da-i o mie si cand mai strangi ceva mai multi bani, faci un upgrade cu adevarat frumos. :)

Link to comment
Share on other sites

La fel cum spune ryoraul, daca pentru e60 te sperie sa bagi 1000 de euro atunci la e65 ce mai faci? Numai impozitul pe 2017 si 2018 o sa fie 1000euro, iar intretinerea la seria 7 este destul costisitoare. Cred ca la e65 ca sa il pui la punct o sa fii nevoit sa platesti mai mult de atat inca din primele 3-4 luni de utilizare.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mersi de raspuns ,

Tocmai asta caut , comfort.. cand am avut ocazia sa conduc un 730,

parca am gasit la el tot ce'i lipseste la a mea..

Ai mentinat ca ai detinut masini oarecum scumpe si poate mai greu de vandut , cum se dau masinile astea ? Cash sau mai mult la "combinatii"?

 

Nu neaparat ca ma sperie , dar in primavara aveam de gand sa'i pun un pachet m si alte jante cu cauciucuri noi , deci se aduna incet incet ..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu-nteleg de ce nu te limitezi la masina care iti permiti s-o intretii.

In viata nu conteaza doar masina. Mai vrei si un concediu, vrei si sa iesi cand si unde vrei fara sa bagi combustibil de 50 de lei, etc.

Cand detii un E65, nu-ti faci probleme de cheltuieli. Altfel masina aia ajunge o cazatura in 2-3 ani si nici nu te bucuri de ea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.