Jump to content

KTN Primul meu BMW


ctn97

Recommended Posts

Mi-au ajuns si splitterele si pedalele M (chiar daca nu sunt originale mie imi plac si zic ca o sa arate ok) care erau comandate mai de mult . O sa pun poze si saptamana viitoare probabil dupa ce le montez . Sunt programat joi sa curat si egr-ul si admisia . Am incercat sa merg cat mai putin cu masina pana o sa-i fac si injectoarele ...

 

http://i.imgur.com/9s8Ujgy.jpg

 

http://i.imgur.com/Q5baRaP.jpg

 

http://i.imgur.com/ycM9g3D.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mda baga tu inpa pe masina ta si ia valorile la injectoare la rece. Injectoarele pana nu le pui pe banc sa le verifici poti sa bagi tu 1000 de testere.

 

Ma indoiesc ca un injector care pe tester are valori peste 2.0 mai functioneaza corespunzator.

 

Si eu sunt de parere ca tremuratul de pe loc nu este de la injectoare. Mai poti amana putin pana ajunge la valori putin mai mari si sincer sa fiu eu as inlocui injectorul cu unul nou. Decat sa dai 2000+ lei sa le reconditionezi pe toate 4, in conditiile in care doar unul este cu adevarat problematic, mai degraba dai 1000 lei si il schimbi doar pe ala.

Nu am experiente cu reconditionatul injectoarelor, dar nu am o parere foarte buna si nu stiu exact daca e o solutie buna pe termen lung. Chiar sunt curios sa aud parerile unor persoane care au facut asta si cum a iesit.

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca un injector care pe tester are valori peste 2.0 mai functioneaza corespunzator.

 

Si eu sunt de parere ca tremuratul de pe loc nu este de la injectoare. Mai poti amana putin pana ajunge la valori putin mai mari si sincer sa fiu eu as inlocui injectorul cu unul nou. Decat sa dai 2000+ lei sa le reconditionezi pe toate 4, in conditiile in care doar unul este cu adevarat problematic, mai degraba dai 1000 lei si il schimbi doar pe ala.

Nu am experiente cu reconditionatul injectoarelor, dar nu am o parere foarte buna si nu stiu exact daca e o solutie buna pe termen lung. Chiar sunt curios sa aud parerile unor persoane care au facut asta si cum a iesit.

 

 

Nici eu nu stiu ce sa fac exact , doar ca eu tind sa cred ca nu e doar unul de vina si daca o sa fie 2 sau 3 , mai greu sa le cumpar noi ...

Link to comment
Share on other sites

Injectoarele alea la 1000 lei sunt tot reconditionate :) un injector nou e peste 2000 lei. Eu daca eram in locul tau le dadeam jos si mergeam cu ele sa le probez direct pe banc si imi luam si o compresie la motor. Daca stai si astepti pareri fara sa misti un deget nu o sa rezolvi problema niciodata.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Injectoarele alea la 1000 lei sunt tot reconditionate :) un injector nou e peste 2000 lei. Eu daca eram in locul tau le dadeam jos si mergeam cu ele sa le probez direct pe banc si imi luam si o compresie la motor. Daca stai si astepti pareri fara sa misti un deget nu o sa rezolvi problema niciodata.

 

Nu astept nimic, asta am hotarat sa fac dinainte sa postez aici simptomele , doar ca nu am timp .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Nu am mai postat de foarte mult timp , masina e tot la mine si ii este foarte bine :frantics: . Am mai schimbat una alta la ea :

-ambele termostate

-bujii + releu

-reconditionat injectoare (doar 2 aveau probleme)

-curatat admisie

-schimbat parbriz (Pilkington)

 

Astea pe partea tehnica + estetic :

-ceasuri 335d

-ornamente praguri M

 

https://i.imgur.com/b1T50R8.jpg

https://i.imgur.com/tRw0IbU.jpg

 

 

Pe viitor urmeaza :

-arcuri eibach

-jante 18 in 2 latimi (nu stiu exact ce model , nu tine neaparat sa fie OEM)

-soft (daca se poate cu dpf on , daca nu o sa-i fac dpf off + evacuare)

-lux angel eyes (pt ca acum le am pe cele galbene originale si nu se vad mai deloc)

-eleron luneta (dupa ce o sa schimb chederul de la luneta)

 

2 interbari as avea :

Ce baterie recomandati ? O am inca pe cea originala si trebuie sa o schimb neaparat.

Unde sa schimb si eu chederul de la luneta pt ca ce-i de la parbrize mi-au spus ca doar la reprezentanta , dar mi-e greu sa cred ca doar acolo . :))

Edited by ctn97
Link to comment
Share on other sites

Aia de la parbrize sunt niste nesimtiti exact ca cei de la mine din oras, domne ei schimba decat parbrize, nu le dai lucrari din astea la care oricum nu se pricep si nu pot sa-ti ceara multi bani...la e60 se gasesc tutoriale pe youtube, destul de simplu se schimba, sunt pe forum cativa colegi care au schimbat singuri.
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles calinus, mie imi spui? Eu nu mai pot schimba chederul din cauza eleronului, iar de schimbat se schimba fara sa dai luneta jos si ma gandeam ca clar au mai multa experienta cei de la parbrize si ar face asta foarte usor fata de nimeni care nu a facut niciodata si dupa sa vad ca imi zic si astia de la parbrize ca chederul e bagat pe sub parbriz si nu stiu ce, logic l-am crezut ca asa este la unele masini. Dupa am vazut ca au spus unii colegi ca l-au schimbat singur si au pus filmuletele de pe youtube cum se schimba fara sa dai luneta jos...

 

In principiu stiu de ce nu vor sa-ti schimbe, ca nu castiga nimic, asa te pun sa dai luneta jos, mai platesti manopera-materiale in plus,tot marketing.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.