Jump to content

Cum verific nivelul uleiului


CatalinR

Recommended Posts

Am si eu o problema si sper din tot sufletul ca ma putei ajuta. Am un e90 2006 320d. il am de 3,4 luni Ieri am fost pecat prin Bucuresti si cand am parcat masina, am oprit motorul si mi-a aparut in computerul de bord becul de la ulei. in bord becul nu sa aprins. In navidatie scrie nivelul uleiului la minim. Am dat la check control, nu a aparut nici-o eroare. Am zis sa cumpar 1 litru in drum spre casa ca completez pana fac schimbul. Pe drum am uitat sa cumpar, cand am ajuns acasa nu a mai aparut. Azi am ajuns la munca toate bune si frumose, iar cand am auns acasa iar a aparut. Acum... marea mea nelamurire, de cand am cumparat masina nu am rausit sa gasesc nivelul uleiului. Am tot cautat pe net dar nu ii gasesc. Nu imi apare nici in computerul de bord nici in navigatie. Am vazut pe Youtube ca dai la service in meniul de servce ai nivelul uleiului. Arata motorul si uleiul este colorat cu verde. La mine in acel loc am check control message. Edited by CatalinR
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai mergi o luna asa pana ramai fara ulei si ulterior fara motor. Au pus aia de la Bmw saracii senzor de nivel ulei, nivel antigel etc.ca sa scuteasca lumea de un stres si vad ca e la moda sa mai mergi cu masina vreo 1000km cu martorii in bord. Ai joja, e asa greu sa o scoti sa verifici? Lasi masina intr.un loc drept, o lasi sa se raceasca 15min daca tocmai ai mers cu ea si poti sa verifici pe joja nivul.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am zis sa cumpar 1 litru de ulei in drum spre casa ca completez pana fac schimbul. Pe drum am uitat sa cumpar :LMAO: , cand am ajuns acasa nu a mai aparut.

 

Pai daca tu uiti sa cumperi ulei, cand masina te anunta ca ai ulei putin si mai si mergi cu ea in continuare, atunci tu nu meriti sa mergi cu masina.

 

Nu te supara pe mine, dar esti fata sau baiat. Ca numai fetele nu stiu nici macar unde este clapeta care deschide capota la motor si nu stiu sa verifice uleiul..

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am obervat si eu joja de dimineata. Faza e ca este intre min si max, la mijloc. Nu am martor in bord. Apare doar cand opresc motorul si nu mereu

 

Pai daca tu uiti sa cumperi ulei, cand masina te anunta ca ai ulei putin si mai si mergi cu ea in continuare, atunci tu nu meriti sa mergi cu masina.

 

Nu te supara pe mine, dar esti fata sau baiat. Ca numai fetele nu stiu nici macar unde este clapeta care deschide capota la motor si nu stiu sa verifice uleiul..

 

Da am uitat ca nu folosesc masina doar ca sa vada pi....le ca am bmwu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.