Jump to content

Becuri Xenon F30


CatalinAlecsandru

Recommended Posts

Salutare !

 

Am observat ca la masina mea ( bmw F30 /2013 ) unu dintre becuri este mai spre galben decat celalalt care e albastru. Citisem pe undeva ca atunci cand becul xenon bate spre galben , cam trebuie inlocuit. Ce becuri imi recomandati sa iau ? AS dori o lumina cat mai puternica pentru condusul in conditii de noapte. CE imi recomandati ? Philips sau Osram de 5000 k si 100W este ok sau imi va topi plasticile pe la far?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

un bec e spre sfarsit de viata cand incepe sa se faca rosiatic, la fel e si la mine si eu am pus becuri philips originale saptamana trecuta si becul de pe stanga e mai galben decat cel de pe dreapta care e mai albastrui, am schimbat becurile intre ele si la fel, deci au ramas doua cauze , una ca ridicatorul de tensiune nu mai furnizeaza la fel curent ca si celalalt sau efectiv lupa din far sa afumat sau de la temperatura sia schimbat nuanta.

 

eu iti recomand sa pui philips sau osram dar originale, eu am avut pana saptaman trecuta osram de 5000k dar china de pe alie express, nu stiu dc pe original gasesti nuanta asta, problema era ca atunci cand ploua cu aceste becuri dc le dadeam drumul imi abureau farurile in colt, am schimbat garnituri si capace degeaba, am pus becuri originale si problema a dipsparut cum a aparut.

 

vezi ca parca dc vrei philip e marca ultrabright mi se pare care e posibil sa fie de 5000k.

Link to comment
Share on other sites

un bec e spre sfarsit de viata cand incepe sa se faca rosiatic, la fel e si la mine si eu am pus becuri philips originale saptamana trecuta si becul de pe stanga e mai galben decat cel de pe dreapta care e mai albastrui, am schimbat becurile intre ele si la fel, deci au ramas doua cauze , una ca ridicatorul de tensiune nu mai furnizeaza la fel curent ca si celalalt sau efectiv lupa din far sa afumat sau de la temperatura sia schimbat nuanta.

 

eu iti recomand sa pui philips sau osram dar originale, eu am avut pana saptaman trecuta osram de 5000k dar china de pe alie express, nu stiu dc pe original gasesti nuanta asta, problema era ca atunci cand ploua cu aceste becuri dc le dadeam drumul imi abureau farurile in colt, am schimbat garnituri si capace degeaba, am pus becuri originale si problema a dipsparut cum a aparut.

 

vezi ca parca dc vrei philip e marca ultrabright mi se pare care e posibil sa fie de 5000k.

 

 

 

Multumesc pentru raspuns, Cristian !

Deci spui ca ar trebui sa merg la un electrician sa vad care este exact cauza pentru care se vede asa? Se pot schimba lupele ?

Link to comment
Share on other sites

De vreo 2 zile caut becuri :)). Care sunt mai luminoase, cu care as putea vedea mai bine noaptea ( ma prinde des noaptea la volan si as dori o lumina cat mai puternica pentru a vedea cat mai bine drumurile scumpei noastre patrii )

Asa ca am ajuns la 3 modele de becuri :

 

- Philips XtremeVision;

- Osram Night Breaker Laser;

- Philips WhiteVision.

 

A folosit cineva unu dintre ele ? Imi poate spune cineva ce as putea alege intre ele?

Si inca o intrebare, aveti idee daca pot inlocui xenoanele de pe F30-ul meu cu becuri laser?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cu ochelari vezi mai bine noaptea, nu cu becuri MAI LUMINOASE. Cele standard sunt de ajuns, cat sa nu ai frigiderul plin de carne pentru ca bat dupa fazani prin copaci si nu trezesti locatarii de la etajul doi cand aprinzi faza scurta :) Edited by camdigital
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu ochelari vezi mai bine noaptea, nu cu becuri MAI LUMINOASE. Cele standard sunt de ajuns, cat sa nu ai frigiderul plin de carne pentru ca bat dupa fazani prin copaci si nu trezesti locatarii de la etajul doi cand aprinzi faza scurta :)

 

 

Amuzant comentariul tau insa deloc util. Ti`ai pierdut timpul scriindu`l. Am nevoie de sfaturile unora care au folosit becurile mentionate mai sus si care sunt capabili sa ma indrume catre ceva de care as putea fi mai multumit decat cele standard. Lasa frigiderele cu carne sa fie problema mea. In mod sigur farurile se pot regla cat sa nu bata la " etajul doi cand aprind faza scurta". Daca tie farurile iti bat prin balcoanele oamenilor , mai bine ti`ai dedica timpul rezolvand problema nu sa umpli topicul cu mistouri.

 

Am rugamintea ca cei care nu`mi pot da un raspuns strict la ce am intrebat sa`si indrepte atentia spre topicuri unde pot fi de ajutor. Presupun ca toti stim cate ceva ce ar putea fi de ajutor pentru altii. Pana la urma pentru asta este aceasta comunitate , nu ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

De vreo 2 zile caut becuri :)). Care sunt mai luminoase, cu care as putea vedea mai bine noaptea ( ma prinde des noaptea la volan si as dori o lumina cat mai puternica pentru a vedea cat mai bine drumurile scumpei noastre patrii )

Asa ca am ajuns la 3 modele de becuri :

 

- Philips XtremeVision;

- Osram Night Breaker Laser;

- Philips WhiteVision.

 

A folosit cineva unu dintre ele ? Imi poate spune cineva ce as putea alege intre ele?

Si inca o intrebare, aveti idee daca pot inlocui xenoanele de pe F30-ul meu cu becuri laser?

 

Multumesc!

 

Ce ai enumerat tu acolo sunt halogene? Eu le-am folosit pe cele albatre de la Philips (am impresia ca se chemau BlueVision Plus). Din pacate sunt degeaba pe ceata, lumina fiind prea alba si te cam orbesti.

 

Iar ce spunea colegul, cantitatea de lumina din ochii colegilor de trafic tine strict de orientarea becului/farului, nu de cantitatea de lumina aruncata pe sosea. Un bec de calitate, chiar daca va fi mai puternic va avea aceeasi distributie luminoasa. Nu discutam de kituri HID China ca alea sunt alta poveste (bat in toate directiile).

 

Pe F30 ai ca optiuni la faruri: Halogen, Xenon sau LED. Se poate face retrofit la ce poftesti.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai enumerat tu acolo sunt halogene? Eu le-am folosit pe cele albatre de la Philips (am impresia ca se chemau BlueVision Plus). Din pacate sunt degeaba pe ceata, lumina fiind prea alba si te cam orbesti.

 

Iar ce spunea colegul, cantitatea de lumina din ochii colegilor de trafic tine strict de orientarea becului/farului, nu de cantitatea de lumina aruncata pe sosea. Un bec de calitate, chiar daca va fi mai puternic va avea aceeasi distributie luminoasa. Nu discutam de kituri HID China ca alea sunt alta poveste (bat in toate directiile).

 

Pe F30 ai ca optiuni la faruri: Halogen, Xenon sau LED. Se poate face retrofit la ce poftesti.

 

A.

 

Multumesc pentru raspuns!

 

Nu sunt Halogene, sunt becuri xenon .

Uite

http://www.aspad-shop.ro/bec-xenon-d1s-philips-xtreme-vision-gen-2-150-85v-35w-1-bec#

 

Ai idee unde pot face retrofit ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Multumesc!

 

Am cumparat doua becuri xenon Philips XtremeVision si sunt foarte multumit !

 

Salutare!

 

Tot din astea vreau sa mi le schimb si eu la F31 meu. Ale originale sunt praf pe langa ce am avut inainte pe alte masini.

Vad ca pretul pe site-ul ala e la fel ca in germania cu transport cu tot.

 

https://www.lichtex.de/en/philips-d1s-85415xv2-xtreme-vision-gen2-xenon-bulb-lampe-lampara/a-854158/

 

Zici ca esti multumit de ele? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.