Jump to content

inmatriculare


Recommended Posts

salut

numerele de zoll cat sunt maxim valabile?

in romania, cat se poate circula cu numere provizorii?

 

mai exact cum se procedeaza cu donatia masinii? (k sa scap de taxa....)

mai detaliat daca se poate...

persoana din germania treb sa plateasca ceva pentru a dona masina

adica poate sa o cumpere azi si maine sa mi-o doneze mie? cam ce costuri implica?

merci

Link to comment
Share on other sites

salut

numerele de zoll cat sunt maxim valabile?

in romania, cat se poate circula cu numere provizorii?

 

mai exact cum se procedeaza cu donatia masinii? (k sa scap de taxa....)

mai detaliat daca se poate...

persoana din germania treb sa plateasca ceva pentru a dona masina

adica poate sa o cumpere azi si maine sa mi-o doneze mie? cam ce costuri implica?

merci

244754[/snapback]

 

 

numerele de zoll sunt valabile cat vrei tu... 15 zile, o luna, 3 luni, 6 luni, 1 an.... bineinteles, totul depinde de costuri.

 

in ro , poti circula teoretic 3 luni cu nr provi, dar practic, o luna. adica pt urmatoarele 2 luni, tre sa ai TPI platita....

 

iar cu donatia, nu cred ca e asa usor, donatia se face unei fundatii, sau probabil unei institutii de stat, nu unei pers fizice.... asa si mie mi-ar dona cineva un 760il, si n-as mai plati taxa......

Link to comment
Share on other sites

numerele de zoll sunt valabile cat vrei tu...  15 zile, o luna, 3 luni, 6 luni, 1 an....  bineinteles, totul depinde de costuri. 

 

in ro , poti circula teoretic 3 luni cu nr provi, dar practic, o luna. adica pt urmatoarele 2 luni, tre sa ai TPI platita....

 

iar cu donatia, nu cred ca e asa usor, donatia se face unei fundatii, sau probabil unei institutii de stat, nu unei pers fizice....    asa si mie mi-ar dona cineva un 760il, si n-as mai plati taxa......

244785[/snapback]

 

care sunt costurile pentru numerele de zoll?

 

cat de greu...

mai detaliat stie cineva? ce fel de fundatie? oricum nu cred ca ar fi mai scump decat taxa...care in cazul meu e cam 2000euro

Link to comment
Share on other sites

nr de zoll costa la fel pt 15 zile, sau pt 1 an, adica aprox 20-30 e tablele, pana in 50e taxa la serviciul inmatriculari.... asigurarea difera de la o perioada la alta. in cazul a 15 zile, poate sa fie intre 60-90 euro, la 1 luna 90-120e, depinde si de asigurator/locul de unde-ti iei asigurarea
Link to comment
Share on other sites

nr de zoll costa la fel pt 15 zile, sau pt 1 an, adica aprox 20-30 e tablele, pana in 50e taxa la serviciul inmatriculari....  asigurarea difera de la o perioada la alta.  in cazul a 15 zile, poate sa fie intre 60-90 euro, la 1 luna 90-120e, depinde si de asigurator/locul de unde-ti iei asigurarea

244811[/snapback]

 

 

adica singura diferenta e de asigurare...

si asigurarea pe un an cam cat e?

sper k nu inmultim cu 12 asigurarea pe o luna...:blink:

Link to comment
Share on other sites

adica singura diferenta e de asigurare...

si asigurarea pe un an cam cat e?

sper k nu inmultim cu 12 asigurarea pe o luna...:)

244850[/snapback]

 

Cum sa inmultesti cu 12 ? Ce anu are 12 luni ? Inmultesti cu 3 :blink: E mai avantajos :)

Link to comment
Share on other sites

nu prea poti sa faci ceea ce ti-ai propus, cu nr. din alta tara nu prea ai voie legal decat vreo 60 de zile, iar cu donatia fffff greu :

Art. 2143. - Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:

A: incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

B: provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.*

 

mai asteapta pana la 1 ian 2008 ca atunci intra in vigoare noua formula de calcul a taxei de inmatriculare.............sau nu , plateate-o si ai cu ce sa te dai :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ca tot este deschis aici un topic cu ceva de genul va rog sa imi spuneti si mie cam ce acte primesti din germania in momentul in care cumperi o masina, fie ea si cu nuemre de toll, vreau amine dim sa imi cumpar o masina cu nr de germania, pana acuma avut numere de toll si acum "cica" ar fii inmatriculat-o baiatul de la care o cumpar. Va rog sa imi spuneti si mie pt ca nu vreau sa ma mai ard o data, daca trebuie brif mare, brif mic sau cum se numesc + cum trebuie sa arate acele acte. va multumesc anticipat pnetru info. Bafta
Link to comment
Share on other sites

nu prea poti sa faci ceea ce ti-ai propus, cu nr. din alta tara nu prea ai voie legal

244926[/snapback]

 

 

nu te mai obliga nimeni sa-ti inmatriculezi masina. poti circula cat vrei tu cu ea. mai ales daca e pe numele tau (contract de vanzare/cumparare), si ai si numere valabile (de zoll), tot pe numele tau.... poti circula cat te tine buzunaru'.....

Link to comment
Share on other sites

Ca tot este deschis aici un topic cu ceva de genul va rog sa imi spuneti si mie cam ce acte primesti din germania in momentul in care cumperi o masina, fie ea si cu nuemre de toll, vreau amine dim sa imi cumpar o masina cu nr de germania, pana acuma  avut numere de toll si acum "cica" ar fii inmatriculat-o baiatul de la care o cumpar. Va rog sa imi spuneti si mie pt ca nu vreau sa ma mai ard o data, daca trebuie brif mare, brif mic sau cum se numesc + cum trebuie sa arate acele acte. va multumesc anticipat pnetru info. Bafta

245039[/snapback]

 

 

trebuie brief mare/mic, si contract de vanzare cumparare. brieful mic nu e chiar necesar, dar te pun astia la politie sa dai o declaratie notariala cum ca nu l-ai primit de la handler/fostul proprietar. pe brief-ul mare scrie BRIEF, iar pe cel mic scrie zullasungschein, si arata la fel cu cel mare, dar e mic :blink: de marimea unui talon RO.

Link to comment
Share on other sites

e aceeasi legislatie ca si la noi......trebuie doar brieful mic......e strict necesar pt a circula pe drumurile publice cu nr de germania, pentru inmatriculare e necesar si cel mare..........a avut nr de zoll , unde a inmatriculat-o ??
Link to comment
Share on other sites

intrebare: cine are dreptul legal sa acorde imprumuturi nerambursabile?

 

oare un neamt oarecare are dreptul sa-mi dea un imprumut nerambursabil?

 

 

 

chiar nu stie nimeni?

 

 

pana la urma cat pot sa merg cu numere de zoll?...si daca pot cat vreau cam cat e asigurarea pe un an?

merci

Link to comment
Share on other sites

aici cred ca e o paine de mancat....

 

intrebare: cine are dreptul legal sa acorde imprumuturi nerambursabile?

 

oare un neamt oarecare are dreptul sa-mi dea un imprumut nerambursabil?

245020[/snapback]

 

Nu e valabil pentru persoane fizice. E vorba doar de institutii publice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.