Jump to content

Bec Xenon


CostiBogdan

Recommended Posts

Trebuie sa fie tare naiva acea persoana care sa creada ca o piesa ce costa 10 USD e similara ca performante cu una care costa 200 EUR.

Sigla unui brand poate sa dubleze pretul, nimic de spus, dar chiar sa il mareasca de 20 ori...

 

Dacia Duster e la fel cu BMW X1, iar diferenta de pret e data de brand si marketing, nu?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am avut pe un caldillac osram originale d1s, si am avut masina 5 ani de zile, timp in care am avut si un accident usor cu ea (unul din faruri a trebuit sa fie inlocuit, miraculos becul a supravietuit) si nu au fost schimbate niciodata.

Eu am luat masina la 80 de mii de km, si am mers cu ea pana la 160 de mii, si acele becuri nu au fost schimbate niciodata.

 

Mai bine dai 300-400 de lei pe un bec de calitate, decat 100 de lei pe unul slab si sa stai sa le schimbi in fiecare an sau mai rau

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fara nu am bani sa cumpar OEM BMW cu stanta pe el.

 

Dar o sa cumpar Osram original.

Cautam alternativa mai ieftina a originalului nu fakeuri sau alte prostii.

 

stiu ca nu tot ce ii scump tre sa fie neaparat bun sau tot ce ii ieftin ii de proasta calitate.

 

Asa ca o sa merg pe D1S Osram

 

Eu zic ca daca le iau dintr-un magazin autorizat is Osram originale.

Le iau de pe epiesa.ro

Link to comment
Share on other sites

Nush cine a incpeut topicul, dar il sfatuiesc sa nu-si mai cumpere becuri de niciun fel deoarece toate costa bani. Daca ai smart phone Samsung sau iPhone, lumineaza cu lanterna si aia e. Daca nu, cumpara o lanterna si gata! Ce atatea chinezarii, Osram si Hella. Atata risipa, nu bagam 50 euro intr-un bec la 2 ani intr-o masina de 50K euro la poarta fabricii. Eu zic sa pui un dinam la roti sa alimentezi becurile ca sa nu mai consumi nici curent....solutii exista! T
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ba six in line te-ai bagat si tu fix ca si chilotii-n cur.

Eu am inceput topicul

Toata treaba o inceput ca am intrebat de la ce producator are becul cand pleaca din fabrica. sa cumpar de la acelasi producator dar fara stanta BMW pe el. ca daca are stanta se tripleaza pretul. si fara stanta BMW tot la fel lumineaza.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bai Costele, eu ti-am dat solutia cand ti-am raspuns serios la intrebare. Intre timp vad ca s-a ajuns la chinezarii si alte balarii. Ia Osram sau Phillips D1S de pe ebay cu 100 euro setul si ai incheiat balciul. Daca vrei chinezarii care sa-ti topeasca farul pe interior si sa-ti arta instalatia electrica, ia din alea cu 40 de ron cum zic unii pe aici. Se poate discuta si fara jigniri, vezi ca e usor sa injuri, mai k*t bolnav ce esti!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.