Jump to content

Jante F30 xdrive


ss.sorin

Recommended Posts

As vrea sa achizitionez un set de jante R17 pentru un F30 xdrive din 2012, ca sa pot monta anvelopele de vara pe ele.

Nu stiu caracteristicile stiu doat ca trebuie sa fie 7 1/2J

 

Are cineva poze de pe interiorul ajntelor cu inscrisurile respective, ca sa nu mai dau eu roata jos.

 

Multumesc!

 

cred ca ai nevoie de et 37 pentru 17 inchi. Deci cauti un model care sa fie 7,5 j, et/is 37.

Sau daca gasesti in 2 dimensiuni iti trebuie pe fata et 37 si pe spate 8,5 J et 47

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

vezi aici modelele de jante originale pt F30; pt xdrive e de preferat sa iei jante cu aceleasi dimensiuni si pe fata si pe spate.

 

http://www.bmwstylewheels.com/3/F30+

 

 

MS!

 

cred ca ai nevoie de et 37 pentru 17 inchi. Deci cauti un model care sa fie 7,5 j, et/is 37.

Sau daca gasesti in 2 dimensiuni iti trebuie pe fata et 37 si pe spate 8,5 J et 47

 

Ms!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa detaliezi de ce? Unele vin echipare de fabrica x drive cu jante mai late pe spate, deci de ce?

 

Pt functionarea optima a xdrive, rotile fata si spate (jante + anvelope) trebuie sa aiba dimensiunea aproape identica; cu jante mai late pe spate exista o diferenta intre ele (e adevarat - sub 1%, care cica ar fi toleranta xdrive); orice diferenta de tractiune fata-spate e gestionata prin cutia de transfer - care va fi solicitata mai mult cu roti de dimensiuni diferite. Diferenta de greutate intre o roata 255/40 R17 si una 225/45 R17 e de aproximativ 3kg.

 

Din experienta personala: am avut pe E91 xdrive jante mai late pe spate, si doar cu ele aveam o mica smucitura din cutia de transfer intr-un anumit scenariu; nu mi-as mai pune pe xdrive jante de latimi diferite, chiar daca producatorul nu interzice asta; reparatiile cutiei de transfer eu le platesc, nu producatorul.

 

Pe F10 xdrive jantele sunt exclusiv de dimensiuni egale - chiar exista cateva modele de jante care sunt in dubla specificatie: pt xdrive - egale, pt tractiune spate - mai late pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti prosti, toate serile F 3/4/5/6/7 fie cu xdrive sau fara si care au pachet M in general vin cu jante mult mai late pe spate pentru stabilitate... Avand anvelopele in general 275 spate si 245 fata.

Problema la xdrive este atunci cand roata/rotile in ansamblu sunt mai mari ca diametru fata de celelalte.

Ex ok f01:

245/45/19 275/40/19

245/40/20 275/35/20

 

 

La f10 talonul anvelopelelor sunt cu 0.5 inchs mai mici.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Cred ca totusi faci o confuzie. Asa cum spunea si colegul mai sus, diametrul total (janta + anvelopa) trebuie sa fie acelasi pe fata si pe spate. Nu latimea. Pe X5 si X6, majoritatea (daca nu toate) jantele mai mari de 20" vin cu anvelope mai late pe spate. De pe configuratorul BMW.ro, acestea sunt dimensiunile exacte pentru un set de jante de 20" (ca exemplu):

FațĂŁ - 275/40 R20 106W 10Jx20

Spate - 315/35 R20 110W 11Jx20

Link to comment
Share on other sites

Nu este nici o problema sa pui jante in doua latime, implicit gume mai late pe spate, la xdrive, atata timp cat respecti dimensiune verificate si certificate de producator pe modelul respectiv de masina.

La vechiul E90 lci cu pachet M si xdrive, cat si la actualul F10 lci pachet M si xdrive, am jantele originale, in doua dimensiuni, si nu am, nici nu am avut vreo problema. E90-ul l-am vandut la aproape 200k km, fara nici o smucitura sau alte nebunii.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti prosti, toate serile F 3/4/5/6/7 fie cu xdrive sau fara si care au pachet M in general vin cu jante mult mai late pe spate pentru stabilitate...

 

M-am documentat acum mai bine, si ai dreptate - exista jante de F10 in 2 dimensiuni si pt xdrive, DAR doar pt F10.

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA11-EUR-02-2013-F10-BMW-525dX&diagId=36_1527

 

Pt F11 (cum am eu) exista doar in dimensiuni egale, poate nu incap cauciucuri de 275 pe spate din cauza suspensiei diferite fata de F10.

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XB91-EUR-02-2013-F11-BMW-525dX&diagId=36_1527

 

Eu imi mentin opinia - nu o sa mai pun jante diferite pe masina cu xdrive.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.