Jump to content

Instalare modul tv e60


Recommended Posts

Se da urmatoarea situatie (tot se discuta de modulul tv):

Stiu ca exista retrofit pt nightvision la e60, ce are ca cerinte SA 601 TV function si SA 609 Navigation system.

Merge codat sa functioneze permanent, adica sa nu se mai inchida peste o anumita viteza?

Retrofitul se poate face si la alta serie (e90 spre ex) care are exact aceleasi optiuni?

 

nu

nu

 

Modulul de nightvision e facut de FLIR si este extrem de scump, chiar si din dezmembrari. Iti trebuie VM (Video Module) care in cazul lui E60 este modulul de TV, nu stiu cum este la E90 dar cred ca poate fi adaptat

 

NU

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg frate ce zice lumea aici,dar omu de la care am luat modulu tv mi-a zis ca l-a dat jos tot de pe un e60 din 2006 CCC, si ma gandesc ca cel care l-a dat jos nu l-a tinut de bibelou pe masina montat.In alta ordine de idei a exsistat vreun model mai jmecher de 2006 lci cu CiC pe el de tot imi spuneti ca doar pe cic merge?Zau ca ma doare capul nu mai inteleg nimic,numai experti si experti care isi dau cu parerea,pe bune daca mai inteleg ceva sunt total in ceata.....o sa dau codul maine de pe modul sper sa-l mai pot descifra.Acest modul tv hibrid nehibrid pare mult prea batran pt pretentii de CiC mie asa mi se pare.

Sau voi imi spuneti ca merge doar pe CiC ca sa ma descurajati din start?Altfel spus chiar am facut o poza urmarind un videoclip pe cu un M5 din 2006 pe youtube si la min 15:52 spune clar ca e din 2006 iar interfata care o are este de CCC ce mama naibii sunt io tampit ?era Cic atunci?

 

post-86223-0-95177200-1521757741_thumb.jpg

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

 

 

intrebare. dupa ce ti a codat colegul, ai in meniul navigatiei rubrica TV? acolo unde ai radio si aux

nu tocmai asta ma chinui si eu sa fac.Nu apare in meniu acel tv.dar refuz sa cred ca merge doar pe cic.o sa incerc sa citesc maine codul,ca e foarte sters Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

daca nu apare inseamna ca nu merge pe MASK si iti trebuie CCC

 

LE: m am uitat in NCS Dummy si nu ai nicio linie de TV in fisierul de MASK .

 

in concluzie nu poti pune pe MASK, iti trebuie navi mare (CCC sau CIC)

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

daca nu apare inseamna ca nu merge pe MASK si iti trebuie CCC

 

LE: m am uitat in NCS Dummy si nu ai nicio linie de TV in fisierul de MASK .

 

in concluzie nu poti pune pe MASK, iti trebuie navi mare (CCC sau CIC)

asa imi trebuie daca sunt tampit si m-am luat dupa multi ca ar merge si pe mask,inclusiv tu skw mi-ai zis ca ar merge sipe mask pe un alt topic,probabil ca ai fost ironic,dar ma rog vina tot a mea este.o sa ma indrept catre CCC,daca nici pe CCC nu o sa mearga vand masina asta si nici ca vreau sa mai aud de marca asta bmw in viata mea.Nici pe cic nu dau 4000 ron cu cat se vinde,ma pis pe el de cic

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/182486-tuner-tv/page__p__2431443__fromsearch__1#entry2431443

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Acum ii vede VM in ISTA dar nu poate comunica cu el din cauza problemei explicate mai sus. Daca mergea fibra optica ii faceam o recodare rapida la tot ce tine de CCC / MASK / TV si o sincronizare a configuratiei MOST (e desincronizata dupa ce spune ISTA+).
Link to comment
Share on other sites

asa imi trebuie daca sunt tampit si m-am luat dupa multi ca ar merge si pe mask,inclusiv tu skw mi-ai zis ca ar merge sipe mask pe un alt topic,probabil ca ai fost ironic,dar ma rog vina tot a mea este.o sa ma indrept catre CCC,daca nici pe CCC nu o sa mearga vand masina asta si nici ca vreau sa mai aud de marca asta bmw in viata mea.Nici pe cic nu dau 4000 ron cu cat se vinde,ma pis pe el de cic

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/182486-tuner-tv/page__p__2431443__fromsearch__1#entry2431443

 

nu mai tin minte, poate oi fi zis, caz in care am gresit.

 

Acum ii vede VM in ISTA dar nu poate comunica cu el din cauza problemei explicate mai sus. Daca mergea fibra optica ii faceam o recodare rapida la tot ce tine de CCC / MASK / TV si o sincronizare a configuratiei MOST (e desincronizata dupa ce spune ISTA+).

 

degeaba vede modulul in ista, nu aveai ce codare sa faci. daca ai codat mask si nu apare TV in meniu, totul e inutil

Link to comment
Share on other sites

am de gand sa fac trecerea la navi mare CCC,si cu ocazia aceasta sa corectez si instalatia modulului tv sa-l pot lega si pe acela sa-l activez.Exsista cineva care stie si poate sa ma ajute la asa ceva??

Dacqa se baga cineva sa ma ajute imi poate spune si cat m-ar costa operatia?

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

am reusit sa citesc codul de pe modul,aproape sterse.

Codul este: BMW 9130922,Hinschamn 108 19610 Germany

920045039 VideoModule Hybrid Fbas

A01 4.1.07 2039601600711702

HCV 0.10.32,OSV 330, FSV 7.92 si RES 6.17.1

 

Am vreo sansa sa-mi mearga pe navi mare CCC conform acestor coduri?Multumesc

post-86223-0-34977000-1521896883_thumb.jpg

post-86223-0-93640200-1521896887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

omu care mi-a vandut modulul mi-a zis ca l-a dat jos de pe un E60 CCC din 2006 si a functionat,ori CIC-ul a fost lansat dupa 2008.De ce m-ar minti omul?Fbas-ul ar trebui sa mearga pe CCC profesional

M-ati bagat toti intr-o ceata totala.ori ala e un mare mincinos ori voi nu stiti 100%

L-am sunat pe om adineauri,are firma de vandut piese din dezmembrari,m-a asigurat 100% ca a fost dat de pe CCC si a fost functional,nicidecum CIC.Mi-a zis ca daca nu merge pe CCC i-l pot trimiteinapoi ca-mi da banii inapoi.De ce m-ar minti omul repet?

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Ala care ti-a vandut modulul te-a pacalit!

In pagina 2 a acestui topic ai printscreen din ista cu schema,cu ccc.

Sa zicem ca eu nu sunt 100% sigur ca nu merge, insa Neo e "doctor" in asa ceva. Daca el ti-a spus ca nu merge, nu are sens sa te mai chinui.

Link to comment
Share on other sites

Ala care ti-a vandut modulul te-a pacalit!

In pagina 2 a acestui topic ai printscreen din ista cu schema,cu ccc.

Sa zicem ca eu nu sunt 100% sigur ca nu merge, insa Neo e "doctor" in asa ceva. Daca el ti-a spus ca nu merge, nu are sens sa te mai chinui.

poate nici el nu stie 100%,poate mai are si lipsuri ca orice om, asa doctor cum il consideri tu.Eu tot nu sunt 100% sigur.Modulu asta "nu are fata de CIC,pare prea batran pt moft de CIC",mie asa mi se pare.CIC-ul s-a lansat dupa 2008 asta stiu sigur.Oricum e irelevant ce cred eu.Va multumesc anyway, Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar CCC-ul are suport FBAS, mai mult un tuner hibrid are iesire atat FBAS cat si RGB. Materiale de lecturat:

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e92-325i-cou/repair-manuals/52-seats/1zzikjt

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e91-318i-tou/repair-manuals/84-communication-systems/222iuXl

E posibil sa ai dreptate: The Car Communication Computer is able to process FBAS or RGB signals

Ce mi se pare interesant e ca modulul stie si de intrare auxiliara, pe langa camera

Victor sa presupunem ca modulul o sa mearga, trebuie sa schimbi si ecran, iti mai trebuie si emulator. Mai bine te orientezi catre cic. Parerea mea

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa ai dreptate: The Car Communication Computer is able to process FBAS or RGB signals

Ce mi se pare interesant e ca modulul stie si de intrare auxiliara, pe langa camera

deci se pare ca nu e asa de doctor mister neo?
Link to comment
Share on other sites

deci se pare ca nu e asa de doctor mister neo?

Nu pot sa afirm 100 % ca merge. Din punctul meu de vedere nu merita riscul sau investitia. Cum spuneam si in postul anterior, mai bine treci direct la cic si nu mai pierzi timp si bani pe ceva ce nu e 100% sigur

Link to comment
Share on other sites

am cautat dupa cod pe internet si-mi spune ca modulul este de E61.M-a mintit si vanzatorul sau nu astiut.Prin urmare daca e de E61,nu are cum sa mearga si pe E60 nu?

 

https://www.ebay.com.au/itm/BMW-5-SERIES-E61-03-07-CONTROL-UNIT-VIDEO-VIDEO-MODULE-TV-SAT-9130922-/132465744340

 

si am gasit tot dupa cod la catalog bmw part ca ar avea usage doar pt seria 3.O my god

 

http://bmwfans.info/parts-catalog/65509130922/

Nu mai inteleg nimic,jur

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.