Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Sorry, am fost ocupat si n-am mai apucat sa mai spun nimic.

Consumul pe care l-am scris la inceput (post #2) este un consum mediu pentru aproape 36000 km, in nici un caz pentru consumul in oras. E greu de zis acuma cati din cei 36000 km au fost in oras si cati in afara. Mai mult ca sigur ca au fost cam 2/3 in afara. Deci probabil ca un consum de 6 in afara este destul de realist si unul de 9 in oras este iarasi realist.

 

Pe de alta parte computerul la masina arata mai putin. Niciodata nu a trecut pentru un rezervor de 6-6,2 la suta, ori calcului e undeva pe la 15 KPL (adica cam 6,7 la suta).

 

Am sa fac un test saptamana asta cand plec la Bucuresti, pun plin in Iasi si apoi in Bucuresti si am sa va spun rezultatul: consumul raportat de computer si cel real. :blink:

Pentru consumul de oras e mai dificil dar sa vad cati km fac in Bucuresti si poate am un rezultat si pentru consumul in oras.

Salut! Am un 318d din 2004, 116cp...pana sa vina sezonul rece aveam un consum extraurban de 5,5-6,0 la o viteza de 120-130km/h. Aseara am facut un drum de bucuresti si la 120km/h imi arata un consum de 6,5-6,9l/100. Sa fie din cauza temperaturii scazute? Nu-mi dau seama....in vara pe autostrada am scos 6,1 la o viteza constanta de 140-150km/h si cu clima. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio legatura,traim in ro.

 

 

Crede-ma, are legatura. Mie imi pupa consumul cu ce e pe spritmonitor.de

In Focsani v-am zis, cu N47 am undeva la 8-8,5 in oras. 4,5-4,8 extraurban si cam 6-6,2 mixt, adica asta am pe bord acum dupa cateva mii.

Cu Matizul am 7,5 consum exclusiv urban in Focsani.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Da, o singura data am scos consumul asta, iarna trecuta, cand era si ghetus, si foarte aglomerat.

 

Pe zapada,cand se circula f greu,320d sare de 12,poate ajunge si la 13 in oras,daca o tinem asa ajungem la concluzia ca 2.5-ul este cam la fel de economic ca 2.0d.

 

Crede-ma, are legatura. Mie imi pupa consumul cu ce e pe spritmonitor.de

In Focsani v-am zis, cu N47 am undeva la 8-8,5 in oras. 4,5-4,8 extraurban si cam 6-6,2 mixt, adica asta am pe bord acum dupa cateva mii.

Cu Matizul am 7,5 consum exclusiv urban in Focsani.

 

Daca ai compara si vit. medie,mai ales ex.urban ai vedea ca sunt dif. mari.

Link to comment
Share on other sites

Pe zapada,cand se circula f greu,320d sare de 12,poate ajunge si la 13 in oras,daca o tinem asa ajungem la concluzia ca 2.5-ul este cam la fel de economic ca 2.0d.

 

Ttunci ajung si eu la 15-16, dar doar cand se circula f f greu, si e si zapada.

Link to comment
Share on other sites

Pe zapada,cand se circula f greu,320d sare de 12,poate ajunge si la 13 in oras,daca o tinem asa ajungem la concluzia ca 2.5-ul este cam la fel de economic ca 2.0d.

Cel mai mare consum pe care l-am vazut la a mea a fost 11.5, asta-iarna in Bucuresti, bara la bara si ger cat cuprinde. Viteza medie a fost ~20km/h

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Chestia cu consumul e foarte relativa, conteaza f mult stilul de mers, intretinerea masinii, pt un consum cat mai optim in functie de fiecare motorizare in parte. Mie in oras (CT) imi ia in jur de 10, dar in exterior am reusit performanta de 5.4,bine la un stil de mers cat mai economic posibil.Masina in cauza fiind 320i E46 :)
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de consumul asta la masina ?

Mie mi se pare cam mare, dar deh ... am vrut automata ...

 

Timisoara - Sibiu - Timisoara: 660km pana la bec rezerva => consum de 8,3%

Oras: ~12% (depinde de stilul de mers, cu un plin fac cam 450-500 km pana se aprinde becul de rezerva)

BC-ul arata oricum un consum mult mai mic. Il resetez la fiecare plin si acum de exemplu am un consul real de 12% si BC-ul imi arata 8,6%.

 

Masina este un 320d Touring din 12/2001 cu motor de 150CP si cutie automata.

Sa nu fie ceva in regula ? Am rotile originale pe 16 cu anvelope de iarna la dimensiunea data in carte.

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de consumul asta la masina ?

Mie mi se pare cam mare, dar deh ... am vrut automata ...

 

Timisoara - Sibiu - Timisoara: 660km pana la bec rezerva => consum de 8,3%

Oras: ~12% (depinde de stilul de mers, cu un plin fac cam 450-500 km pana se aprinde becul de rezerva)

BC-ul arata oricum un consum mult mai mic. Il resetez la fiecare plin si acum de exemplu am un consul real de 12% si BC-ul imi arata 8,6%.

 

Masina este un 320d Touring din 12/2001 cu motor de 150CP si cutie automata.

Sa nu fie ceva in regula ? Am rotile originale pe 16 cu anvelope de iarna la dimensiunea data in carte.

 

Toate cele bune !

 

La fel consuma si a mea.Mers numai prin Bucuresti si in general drumuri scurte.Oricum cam mult este 320d 2004 150 manuala...

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de consumul asta la masina ?

Mie mi se pare cam mare, dar deh ... am vrut automata ...

 

Timisoara - Sibiu - Timisoara: 660km pana la bec rezerva => consum de 8,3%

Oras: ~12% (depinde de stilul de mers, cu un plin fac cam 450-500 km pana se aprinde becul de rezerva)

BC-ul arata oricum un consum mult mai mic. Il resetez la fiecare plin si acum de exemplu am un consul real de 12% si BC-ul imi arata 8,6%.

 

Masina este un 320d Touring din 12/2001 cu motor de 150CP si cutie automata.

Sa nu fie ceva in regula ? Am rotile originale pe 16 cu anvelope de iarna la dimensiunea data in carte.

 

Toate cele bune !

 

 

De 2 saptamani sunt in Germania si am trecut de la un E36 la un E46, 318 mai exact, din 2002 140 CP cutie automata.Masina este FULL,nu am ce sa ii reprosez doar ca mi se pare cam mare consumul..Adica pe computerul de bord imi arata 10 % .Mentionez ca doar pe autostrada am mers cu ea,deci asta fiind un consum extern...in oras inca nu am testat...dar nici nu vreau sa ma gandesc...totusi am uitat sa precizez ca tot timpul car dupa mine 4 roti de iarna(nu am unde sa le tin,asa ca 3 sunt in portbagaj si una in spate pe bancheta) oare sa influenteze chiar atat de mult consumul? Ce parere aveti? mie mi se pare un consum cam marisor..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.