Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

320I 2.2 170 CP

In oras/trafic 14.0-14.5

In afara 8.1-8.5

 

Am facut plinul intr-o zi pana aproape sa curga din ea benzina am mers 900KM in afara orasului, bineinteles am mers si mai mult dupa ce sa aprins becul care este numai sa te atentioneze si NU ca nu mai ai beznina in rezervor.

In cazul meu dupa ce se aprinde becul merg exact 100KM stiu fiindca am ramas si pe drum <_< noroc ca am avut o sticla de 2l in portbagaj.

 

Deci 65L/900KM*100 =7.22

 

 

 

E46, 316i, motor 1.9, 14 % urban, Buc. m-a disperaaaat!! Am instalatie cu filtru de aer sport (conic),oare sa influenteze atat? Nu mai stiu ce sa-i mai fac..sugestii?

 

 

316I 14% ??????

Imposibil poate din greseal ti-au pus aia motor de 320 altfel nu imi explic

Verifica debimetrul

Link to comment
Share on other sites

yes my friend, se poate

daca te uiti in carte, consumul normat este de cca 6,8 in oras

deci 12 este like hell !!!! <_<

 

nu mi se pare un consum exagerat.. daca ai odata 7 nu zici ca iti consuma 7...

mie imi ia in medie in jur de 11 si mai sunt si altii care au acest consum.

 

nu vad de ce am ascunde realitatea .. doar avem aceste masini si ne bucuram de ele.

 

 

am avut si eu diesel si consuma mult dar aveam probleme cu senzorul care comanda turbina si termostat...deci masinile care iar peste 8-9 maxim in bucuresti au o problema...

Link to comment
Share on other sites

Adica...vreau sa merg pana in Freiburg, si resetez OBC, ca sa vad consumul si viteza medie. El o sa arate eronat dupe cei 1500km [sa zicem]...NU ? Cand sa il resetez ? Daca pe mine ma intereseaza consum pe distanta dintre A si B ???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pai teoretic mai putin, cel putin la drum intins, pt ca accelereaza exact cat are nevoie pt a ajunge la viteze aleasa, si mentine turatia constanta mai eficient decat piciorul tau pe pedala.

Plus ca de dimineata la Brainiacs au "dovedit" baietii ca cel mai eficient pt consum e sa accelerezi incet si sa mergi constant cu o viteza medie...

 

Am mers cu persoane care si la drum lung accelerau si decelerau cu 5-10Km la ora la fiecare 10 secunde. O fi mai eficient asa in "valuri"?

 

In aceeasi nota: de ce consumul e mai mare pe un drum de 10Km drept decat pe un drum cu 5Km urcat, 5Km coborat?

Link to comment
Share on other sites

si erau vremuri cand mergeam la Olimpiada la fizica...

eu ma gandeam ca atunci cand sunt in tempomat, daca franez si apoi apas butonul de revenire accelereaza destul de tare si s-ar putea sa consume mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai care-i treaba ca o tine mai turata? Tempomatul schimba si vitezele? Sau se vorbea doar despre automate?

 

Eu stiu de la mine (manuala) ca vad pe acul de la consumul instantaneu: de ex pe autostrada cand vreau sa o tin cativa km fix cu 140, consumul ala instantaneu variaza: cand e 5%, cand e 8%. Pentru ca nu esti robot, nu poti tine piciorul chiar nemiscat; faci mici ajustari.

 

da, consum de bc. oricum, destul de exact.

 

nu vinzi masina ? iti dau 20.000 euro pe ea !!!

 

Te miri de consum? La mine (benzina) la 60km/h cu a 4-a sau a 5-a, este 4, maxim 5, consumul.

Link to comment
Share on other sites

In aceeasi nota: de ce consumul e mai mare pe un drum de 10Km drept decat pe un drum cu 5Km urcat, 5Km coborat?

 

OFF: E mai mare consumul pe drum drept probabil din cauza ca pe cei 5km de coborare folosesti frana de motor, moment in care consumul e 0 (ZERO) si normal ca media de consum e mai mica.

 

Eu acuma de 1 mai, cand am venit de la mare, eram in masina cu cineva care nu credea/nu stia faptul ca, in frana de motor, consumul e 0. I-am aratat pe ecranul de navigatie. Eram pe Dealul Negru, coboram inspre Valcea. Am resetat "consumul 2" si, fiind in frana de motor, in cateva zeci de metri, OBC-ul indica 0L/100km/. Am mers cateva sute de metri, doar in farana de motor si un pic pedala de frana cand a fost cazul. Consumul ramasese pe 0.

 

ON: pe pilot automat, consumul e mai mic. Chiar daca masina e turata tot timpul, chiar daca accelereaza cand da de o panta, chiar daca franezi si apoi apesi "recall" (sau cum ii zice) si accelereaza destul de brusc ca sa ia din nou viteza prestabilita.

 

Pe pilot automat, la 50km/h intr-a 4a, 525d, acul de consum instant statea sub 4L. Din picior, nu am reusit niciodata asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.