Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

nu am apucat sa fac poza la 230 (nu eram pe autostrada). uita-te la RPM si crede-ma pe cuvant ca se duce in 230. este un 320D 150 CP in 6 trepte.

250157[/snapback]

 

Dap, dar cu 6 trepte. A mea e la fel dar e cu 5 trepte si, probabil, e corect ca viteza maxima constructiva sa fie mai jos adica la 216. Nu mai tin minte exact dar la 200 am 4000 daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

@RedCap: cred ca tu te referi la primul drum care face stanga spre Medgidia. Ala era blocat de politie, nu mai lasau pe nimeni s-o ia pe el.

 

Am mers un pic mai inainte cativa km si se mai facea un al doilea drum la stanga, spre un satuc nu mai stiu cum se cheama...dar dedesubt scria si Medgidia mai mic asa :blink: E un drum de vreo 22-25 km parca. Am zis sa risc si am luat-o pe acolo...sub 120 nu a vazut decat in sate :)

Link to comment
Share on other sites

Un experiment care confirma ce am spus cand am inceput topicul (consum mediu de 7 si ceva):

Traseu: Iasi-Bacau-Buzau-Urziceni-Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Bacau-Iasi = 902 km

Consum la pompa: 60,4 l => 6,67 l/100km

Conditii: Media de viteza (fara Bucuresti) 80.2 km

Consum indicat de BC (doar pe traseul Otopeni-Iasi): 4.9 l/100km

 

Mi se pare cam mare totusi diferenta intre consumul indicat de BC si cel real.

Si inca o problema, am alimentat cu 60,4 litri iar pe BC spunea ca mai merg inca 142 km, in carte spune ca rezervorul are 60l, sa inteleg ca de fapt are undeva la 65 (am pus plin pana sus si la plecare si la sosire)?

Link to comment
Share on other sites

Reply rapid pt un e46, facelift, 318d: l

a 220 kmh consum indicat 12%

la 90 kmh pe autostrada consum indicat 3% !!!!

Medie la pompa in jur de 7%, oricum mult mai bine decat fostul Ford Focus cu motor de capacitate mult mai mica(1,6 l benzina) si consum de 9% la pompa.

Link to comment
Share on other sites

merge 240 km daca ii scoti sistemele adica pachetul dsc

250821[/snapback]

 

La masina cu 5 trepte nu are cum sa ajunga la viteza asta. Chiar am testat ieri, turatia la motor la viteza de 150 km/h in treapta 5 este 3000 iar la 200 este 4000. La 4500 e rosu si taie electronic. La 4500 ar avea 225 km/h, asta tine de raportul de demultiplicare al cutiei (vorbesc de 320D model 2002, 150cp, cutie manuala cu 5 trepte).

Si nu cred ca are legatura DSC-ul cu raportul de demultiplicare al cutiei, poate alta masina...

Link to comment
Share on other sites

baieti io nu stiu despre voi dar despre mine stiu ca fac plinul si merg 2 saptamani cu masina prin bucuresti si fac in medie cu tot cu iesiri sambete si duminici 40km pe zi..mie unu imi convine fata de vectra(1.6 16v 101cp/98) pe care am avut-o si cu care daca ii faceam plinul imi ajungea, in aceleasi conditii de mers de luni pana sambata..(cei drept masina statea cu turometrul cam tot timpul pe rosu) :blink:
Link to comment
Share on other sites

La masina cu 5 trepte nu are cum sa ajunga la viteza asta. Chiar am testat ieri, turatia la motor la viteza de 150 km/h in treapta 5 este 3000 iar la 200 este 4000. La 4500 e rosu si taie electronic. La 4500 ar avea 225 km/h, asta tine de raportul de demultiplicare al cutiei (vorbesc de 320D model 2002, 150cp, cutie manuala cu 5 trepte).

Si nu cred ca are legatura DSC-ul cu raportul de demultiplicare al cutiei, poate alta masina...

250824[/snapback]

am 6 trepte :blink: :) :)

1-a 40km

2-a 80km

3-a 110km

4-a 170km

a 5-a pana la 210km :)

a 6-a 240km

repet cu dsc-ul scos..!!!!

 

fara nu sari de 220km

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am 6 trepte :blink:  :)  :)

1-a  40km

2-a  80km

3-a  110km

4-a  170km

a 5-a pana la 210km  :)

a 6-a  240km

repet cu dsc-ul scos..!!!!

 

fara nu sari de 220km

250827[/snapback]

 

cu 6 trepte cred. Vreau si eu :))

Link to comment
Share on other sites

nu merge cu 240, pe testate, poate daca scoti scaunele :)) si bate vantul din spate.

mai multe de 230 nu am putut si crede-ma am incercat (nu am calculat  :blink: )

250833[/snapback]

 

tu ai automata, e mai lenta a ta

 

ii dau dreptate, cand scoti dsc mashina trage altfel, chiar de la plecarea dupa loc

 

asta shi in cazul meu, vit max nu am incercat, am ajuns cu a mea pana la 210 normal, 5900 rot/min

 

alt factor, depinde enorm de cauciucurile care le ai pe ea, presiunea din ele...

Link to comment
Share on other sites

ce consum instant ai la 230?

250837[/snapback]

pt ca esti cu"tzaranu" (adica cu shpitzu in podea) consumu instant este la 20

la 200km cu in momentul in care intri in constant ,adica sa o ti la 200 fara sa te duci mai in sus sau mai in jos cu consumul instant pe care mi-l arata este de 11

 

de mentionat masina este ultimul an de fabricatie 2004/09 este facuta in Germania

si luata de la Bavaria Romania in 2005/01 si are multe piese de pe seriile noi (e90) ca de exemplu debitmerul , sau epuratorul de gaze il am de motor de 3.0 diesel ..masina oricum e un hibrid nu e ca una din 2002-2003 la piesele de motor :blink:

Link to comment
Share on other sites

tu ai automata, e mai lenta a ta

 

ii dau dreptate, cand scoti dsc mashina trage altfel, chiar de la plecarea dupa loc

 

asta shi in cazul meu, vit max nu am incercat, am ajuns cu a mea pana la 210 normal, 5900 rot/min

 

alt factor, depinde enorm de cauciucurile care le ai pe ea, presiunea din ele...

250843[/snapback]

 

la plecarea de pe loc se simte diferenta dsc on/off mai exact a tcs eu in oras merg cu dsc off aproape tot timpul si se simte.

 

cauciucuri am dunlop sp sport 7000 225/45/17 si 235/45/17 si presiunea o fac de fiecare data cand merg la pompa

Link to comment
Share on other sites

apropo mi se infunda masina la turatii constante de 2mii cand aveam freo 60 de mii de km facuti cu ea numai de mine :) (ma mandresc)

si mi-a zis ala de la Bavaria ca domne e de la catalizatorul de mijloc si nu il mai am in momentul de fata si logic nu era de la el.. :blink:

era de la debitmetru(am aflat multumita baietilor de la filaret) si cand l-am cumparat baietii de la Bavaria mi=au adus dupa date din talon debitmetru cu 5 fire care e la masinile de pana in 2004 eu am cu 4 fire si cica ca scuza d-asta au seriile noi...ca si epuratoru de gaza am patit la fel(e de 3.0d) mi-e si frica sa imi mai comand freo piesa la ei..ca ma cert mereu cu ei ca nu e buna

 

deci numai am catalizatorul de mijloc am evacuarea mai usoara..si de la 1cal -5cai putere castigati pt ca masina nu are sonda lambda ca la benzina si dupa catalizatorul de mijloc si nu o deranjeaza cu nimik ca numai il are... :)

 

decat ca numai e euro 4 logic :)

insa astia la omologare mi=au omologat=o euro 3 ca asa sunt de destepti cei de la rar si nu ma doare asa de rau:)

Link to comment
Share on other sites

la plecarea de pe loc se simte diferenta dsc on/off mai exact a tcs eu in oras merg cu dsc off aproape tot timpul si se simte.

 

cauciucuri am dunlop sp sport 7000 225/45/17 si 235/45/17 si presiunea o fac de fiecare data cand merg la pompa

250856[/snapback]

 

 

bune gume

dar si la carte contructorul ne da vit max mai mica la cutie automata, oricum, se stie ca din aia 240km/h reali sunt vreo 220 cred, poate mai putzini, deci tot la carticica ajungi :blink:

 

eu am 206 constructiv, m`oi duce 220, dar sigur real 206 am :)

 

am bmw din `92 incoace, urs primul, cunosc brandul mai bine decat multzi altzii, daca vroiam viteza mai mare luam un 320i si gata, dar eu am avut un buget si m`am dus dupa optiuni cand am ales 316, pana una alta alea itzi fac condusul mai placut... si e voinicel shi prapaditul asta, m`am dat cu 320d de 136cp si am stat egali pana in 180 cand am franat, de fapt 1,2 am fost in fatza lui, in a 3-a a recuperat el, shi la 180 am franat unu langa altu, se terminase zona libera de strada, el 170 000 km, eu 39 000 :) ( la final a zis ca nu i`a scos asc, ca trebe sa`i schimbe filtrele, uleiul shi nush ce mai zicea acolo, eu eram multumit )

 

de alergat sunt satul... i`am dat la urs de schimbam un set de pneuri / vara

 

inca`l mai am, daca am pofta de drift ma asteapta cu portiera deschisa :)

 

P.S scz de atat offtopic..

Link to comment
Share on other sites

bune gume

dar si la carte contructorul ne da vit max mai mica la cutie automata, oricum, se stie ca din aia 240km/h reali sunt vreo 220 cred, poate mai putzini, deci tot la carticica ajungi :)

 

eu am 206 constructiv, m`oi duce 220, dar sigur real 206 am :)

 

am bmw din `92 incoace, urs primul, cunosc brandul mai bine decat multzi altzii, daca vroiam viteza mai mare luam un 320i si gata, dar eu am avut un buget si m`am dus dupa optiuni cand am ales 316, pana una alta alea itzi fac condusul mai placut... si e voinicel shi prapaditul asta, m`am dat cu 320d de 136cp si am stat egali pana in 180 cand am franat, de fapt 1,2 am fost in fatza lui, in a 3-a a recuperat el, shi la 180 am franat unu langa altu, se terminase zona libera de strada, el 170 000 km, eu 39 000 :) ( la final a zis ca nu i`a scos asc, ca trebe sa`i schimbe filtrele, uleiul shi nush ce mai zicea acolo, eu eram multumit )

 

de alergat sunt satul... i`am dat la urs de schimbam un set de pneuri / vara

 

inca`l mai am, daca am pofta de drift ma asteapta cu portiera deschisa :)

 

P.S scz de atat offtopic..

250862[/snapback]

 

pai nici nu am zis ca merg mai mult decat viteza constructiva..din contra ziceam ca nu prea ai cum.

 

ps: ma bucur ca te-ai tinut de el :blink: , off-topic total

Link to comment
Share on other sites

eu am 206 constructiv, m`oi duce 220, dar sigur real 206 am :)

 

250862[/snapback]

 

 

posibil sa ai dreptate insa asta imi zice kilometrajul si am jantele si cauciucurile din fabrica...

acuma nu stiu ..

am sa incerc cu un tovaras sa mergem paralel sa vedem ce zice km meu cu al lui

 

cica km/h din bord nu e luat dupa roti sau din cutie e luat dupa alternator :blink:

la masinile astea mai noi in general.. :) :)

Link to comment
Share on other sites

apropo cica 320d de 136cp consuma mai putin decat 320d de 150cp....

250871[/snapback]

 

ma indoiesc .. ala de 150 are commonrail deci tehnologie mai noua consum mai mic :blink:

diferenta dintre ele e majora ca si feeling; le-am condus pe ambele si ala de 150 e net superior

Link to comment
Share on other sites

salut

 

am gasit un site foarte interesant

 

http://www.spritmonitor.de/en/

 

va faceti cont, introduceti date despre masina, si in cateva luni de introducere date (plinuri de benzina, reparatii, consumabile) veti avea o valoare reala a costurilor de exploatare la 100 km. se pot introduce orice costuri...inclusiv asigurarea si impozitul

 

e foarte tare.... e folositor si pentru cei care vor sa-si cumpere masina, pentru ca datele de pe site sunt publice, si daca vrei sa vezi cam ce costuri au proprietarii de bmw 320i... poti sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

salut

 

am gasit un site foarte interesant

 

http://www.spritmonitor.de/en/

 

va faceti cont, introduceti date despre masina, si in cateva luni de introducere date (plinuri de benzina, reparatii, consumabile) veti avea o valoare reala a costurilor de exploatare la 100 km. se pot introduce orice costuri...inclusiv asigurarea si impozitul

 

e foarte tare.... e folositor si pentru cei care vor sa-si cumpere masina, pentru ca datele de pe site sunt publice, si daca vrei sa vezi cam ce costuri au proprietarii de bmw 320i... poti sa vezi.

251394[/snapback]

 

Cam asa face softul meu de pe PDA despre care vorbeam la inceputul topicului. Daca vreti detalii si despre reparatii si cost per 100 km, am disponibil :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.