Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Pentru o mai mare lamurire...ce ma dezavantajeaza e drumul pe care-l fac aproape zilnic pana la serviciu 5km...e benzina se incalzeste relativ repede...dar tot consider ca masina consuma un pic mai multa ca asta vara. bafta

 

ti se pare 10.3 % un consum mare pt un 325Ci?

eu am consumul asta la 318i :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru o mai mare lamurire...ce ma dezavantajeaza e drumul pe care-l fac aproape zilnic pana la serviciu 5km...e benzina se incalzeste relativ repede...dar tot consider ca masina consuma un pic mai multa ca asta vara. bafta

 

 

 

Nu consuma mult 10.3 litri/100km! Al meu 320d indica, de cand a venit frigul 5,7-5,8l/100km, pe BC, la care adaug eroarea de 1,0 - 1,5L data de computer si rezulta cam 6,8-7,3L/100km. Nu ai de ce sa te vaiti daca al tau 325i consuma cu 3 litri mai mult in medie. Cat ai vrea sa consume? E vorba totusi de un motor de 2.5 litri!

Link to comment
Share on other sites

De ce?

Sunt primul care foloseste 225, si nu stiam eu?

nu, cand am spus ca e prima data cand aud asa ceva m-am referit ca inca nu am auzit ca cineva sa aibe anvelopele de iarna mai late ca cele de vara :)

Pai eu nu mai am anvelope de vara :lol:

S-au dus...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am si eu un 316i din 1997 (il am de vreo 2-3 luni) si imi papa cam:

-6-6,5 in afara (la mers destul de economic, minim am reusit sa vad un 5.8 pe computer :lol: )

-9 in BC dar mers de weekend sau seara dupa nebunie

-11.5-12 in BC cand merg la servici bara la bara

 

In general am tendianta sa merg destul de economic...dar nu reusesc sa ma stapanesc mereu :)

 

P.S: am verificat consumul la pompa dar si cel de pe computer si pot sa zic ca imi indica cam la fel, singura problema pe care o am este cu partea in care imi zice cati KM pot sa mai merg cu benzina pe care o am, desi indicatorul este aproape de 0 si becul aprins deja de vreo 40-50Km computerul tot imi indica ca mai am vreo 50-60 km ramasi...da alimentez ca sa nu am probleme :) ( imi e frica ca nu indica bine si nu vreau sa imping la ea)

Link to comment
Share on other sites

ieri am facut iar plinul.....47 de litrii la 680 de km parcursi = 6, 91 %......incet, incet ma apropii de M3 :)

conditiile au fosturmatoarele: din totalul de km am facut cam 35 % oras si restul autostrada.....pe autostrada am urcat la 140-150 constant pe o portiune de vreo 30 de km ( am vrut sa incerc ca nu ii dadusem niciodata atit :lol: ) in fiecare zi

 

ps: v-am spus mai demult ca fac in jur de 80 de km in fiece zi ( la job)

Link to comment
Share on other sites

at b , mersi pentru raspuns :) imi iau atunci gandul de la 320i :lol:) poate va fi un 318cd sau 320cd .

 

 

mai cerceteaza...nu te descuraja...al meu e si automat si mai greu ca e cabrio...daca am vazut bine, un user mai sus zicea ca al sau 325ci ii papa 10 si un pic in bucuresti...afara cat i-o lua? mie consumurile astea mici mi se par SF :)

Link to comment
Share on other sites

Uite o idee pentru economisirea combustibilului :

http://www.4tuning.tv/xv10MHmlfi9/Cum_se_e...in_Bangkok.html

:)

Un 320i daca va uitati pe site-urile din afara se spune ca ar consuma intre 7-8 in afara si cam 11 in oras , DAR in Bucuresti ajungi la 12-13 % consum , pt ca Bucuresti-ul NU este oras , este un iad al traficului . Ar trebui in acele consumuri date de producator sa mai apara inca o rubrica alaturi de extern/mixt si intern si anume Bucuresti :lol: .

Eu am inteles ca motoarele pe benzina 16V ar consuma mai putin decat cele 8 V , iar daca mai au si vanos , mai scade putin consumul . Totusi intre 316 si 320 la benzina intre motoarele de 1600 - 1900 cmc , nu am observat o diferenta mare de consum nici in afara si nici in oras . Daca faci o comparatie intre diesel si benzina , DA , este aproape dublu la capacitati cilindrice mari , dar altfel , intre acelasi timp de combustibil cred ca mai mult conteaza experienta soferului decat consumul masinii .

Intrebare : si-a pus vreunul cu seria 3 vre-o instalatie de gaz ? Exista astfel de instalatii pt BMW ? Merita investitia ? Eu nu stiu decat pe seria 5 de GPL , dar pe 3 nu am aflat .

Link to comment
Share on other sites

Uite o idee pentru economisirea combustibilului :

http://www.4tuning.tv/xv10MHmlfi9/Cum_se_e...in_Bangkok.html

:)

Un 320i daca va uitati pe site-urile din afara se spune ca ar consuma intre 7-8 in afara si cam 11 in oras , DAR in Bucuresti ajungi la 12-13 % consum , pt ca Bucuresti-ul NU este oras , este un iad al traficului . Ar trebui in acele consumuri date de producator sa mai apara inca o rubrica alaturi de extern/mixt si intern si anume Bucuresti :lol: .

Eu am inteles ca motoarele pe benzina 16V ar consuma mai putin decat cele 8 V , iar daca mai au si vanos , mai scade putin consumul . Totusi intre 316 si 320 la benzina intre motoarele de 1600 - 1900 cmc , nu am observat o diferenta mare de consum nici in afara si nici in oras . Daca faci o comparatie intre diesel si benzina , DA , este aproape dublu la capacitati cilindrice mari , dar altfel , intre acelasi timp de combustibil cred ca mai mult conteaza experienta soferului decat consumul masinii .

Intrebare : si-a pus vreunul cu seria 3 vre-o instalatie de gaz ? Exista astfel de instalatii pt BMW ? Merita investitia ? Eu nu stiu decat pe seria 5 de GPL , dar pe 3 nu am aflat .

 

 

da. exista.

23 milioane.

merita. masina trage la fel de bine.

Link to comment
Share on other sites

daca te-ai uita la pozele mele...intr-o poza arata km pe care ii pot rula cu combustibilul pe care-l mai am...acei km nu sunt calculati in functie de consumul mediu de 10.3% ci in functie de consumul pe care-l ai in momentul respectiv care la mine e undeva 11-12% spre 13%. :) 10.3% reprezentand media a celor 6000km parcursi de cand am masina...la 120km/h imi ia 7-8%.
Link to comment
Share on other sites

ba da' lasa-ma cu ''atat arata pe BC'' <------ egal cu 0 [zero]

fa plinul si discutam peste 600 de km.

s-o crezi tu ca merge 600km cu un plin prin bucuresti :)

 

10.3% reprezentand media a celor 6000km parcursi de cand am masina...la 120km/h imi ia 7-8%.

aaa.. pai zii asa, si eu am 10.7 pe BC media pe ultimii 5700km din care 5000 au fost facuti prin europa... dar in bucuresti.. crede-ma.. sub 16 nu prea mai vrea(consum la pompa) :lol:

 

spune-ne STRICT consumul _in_ bucuresti, fa plinul, mergi minim 2-300 km apoi fa pliinul iar, regula 3 simple si vezi rezultatul... asta e consum real in bucuresti :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Masina mea e un E46 318 din 2003, 143 CP.Consumul real(la pompa) prin oras e undeva la 12-13%(Deva si Timisoara) si in afara e in jur de 7-8%. Mersul nu e foarte sportiv, e normal. Vi se pare ca e foarte mare consumul, mie mi se pare cat de cat normal pentru puterea masinii?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.