Jump to content

Codare 8HP45 din 205 ĂŽn 2TB - socuri Sport + Sport?


Recommended Posts

Stiu ca incerci sa ma convingi sa-ti arat pagina oficiala de la ZF, ca este greu de cautat. Iti spun cu siguranta ca este.

 

Acolo scrie clar; Schimbarea uleiului cu pompa flush se face numai in cazul cand uleiul la cutie NU a fost schimbat in termnul prevazut de documentatia tehnica.

 

In Viena, este reprezentanta ZF, care schimba cu pompa flush, in conditiile mentionate mai sus.

 

Adica, doar daca uleiul NU a fost schimbat la timp. Daca uleiul a fost schimbat la timp ( 80-120.000 km ), atunci se face prin metoda gravitationala.

Cu prima ocazie o sa-ti pun poze sa te convingi.

 

E fix pe dos, dovada ca nu intelegi nimic. Este contraindicat schimbul cu pompa flush in cazul in care s-a depasit cu mult cei 120 de mii de km de schimb ulei, tocmai pt ca exista riscul major sa strici mecatronica, adica exact asta am si pe email confirmat de la Zf. Eu nu mai insist cu tine pentru ca nu vii cu argumente.

Si nu inteleg de ce tot bolduiesti, ma dor ochii.

ps: nu incerc sa te conving de nimic, iar pe site ul oficial zf nu scrie nimic din ce sustii tu, cu siguranta nu ai ce sa arati pentru ca nu exista. Nu suntem copii de 12 ani aici, sa stii.

 

Acum am vazut, uite ce postai in alt topic :

 

"Si atentie, in motor baga ulei bmw twin power turbo ll-04, 0w-30, merge mult mai bine masina, nu baga 05w30. Daca vrei sa ai un motor bun, baga ce spun eu si schimba-l la 15-20.000 km. nu te lua dupa ce spun altii".

Adica tu esti ceva mecanic, te pricepi mai bine decat astia de la Bmw care pun in n47 5w30 cam peste tot. Propozitia "nu te lua dupa ce spun altii" confirma cat de bine te pricepi.Qed.

Nu m-ar mira sa lucrezi chiar la vreun service cu pompa flush ( exemplu bimmer), ceea ce explica de ce recomanzi pompa peste tot.

 

Edited by cavaliere
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si tu citesti printre randuri? :rolleyes: Am spus ca reprezentanta NU repara nimic la cutie, ei schimba cutia complet. Si din ce am inteles, masina nu este in garantie.

 

Pai eu am scris destul de clar ca update-ul il face reprezentanta. Am scris eu altceva?

 

Doar programul de adaptari configurari pentru a se face update-ul este facat de ZF Germania, dupa aceea este dat la fiecare reprezentanta.

 

Inainte sa schimbe si reprezentanta trebuie sa de-a un verdict in baza unei verificari, DA, exact se fac verificari la cutie la reprezentanta, nu se desface cutia sau se da jos, dar se poate diagnostica.

Tot insisti aici cu ZF Germania si reprezentantele ZF, masina este bmw, da in cazul in care reprezentanta spune ca trebuie inlocuita sau iti da un diagnostic, o sa te orietenzi sa vezi unde o repari ca normal ca nu o iei noua de la reprezentanta, dar daca cei de la reprezentanta spun ca este ok, nu te mai duci niciunde.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut! Stiu ca e cam vechi topic-ul dar recent am cumparat un f36 pe care am cutia sport( masina are 160k, revizia la cutie facuta la 120k), si mergand pe un drum virajat cu masina in sport am observat acelasi comportament pe care l-ai descris si tu. Intre timp oare te-ai mai lamurit daca smuciturile respective sunt expected? Mi se par destul de deranjante mai ales pe un drum virajat... as merge cu ea masina la un service, dar atat timp cat pe drive se comporta fara probleme... nu mi-as face de lucru singur.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.