Jump to content

BMW 318d 150cp sau BMW 320d 184cp


pedro_nr1

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Sunt intr-o dilema de cateva zile si nu stiu ce sa aleg :

 

BMW 318d model 2016 150cp, 26000Km versiune Sport ( nu M Sport ) in jurul a 23.500E sau 320d 184cp model 2015 versiune Luxury full option cu trapa, 58000KM in jurul a 24500E ?

Problema e ca prima are EUR 6, mai putini Km dar si mai putini cai putere si numai un an de garantie, iar a doua este generatia mai veche cu EUR 5 dar e 320d full option cu km fiabili si 2 ani garantie BMW Premium !

 

Nu am suma necesara pentru a procura modelul 320d 190cp din 2015/2016 care ajunge undeva la 30000-29000E cu km fiabili !

 

Mentionez ca masinile sunt de la reprezentanta BMW cu certificate originale de BMW .

 

Astept raspunsurile voastre, multumesc !

 

EDIT :

 

Nu stiu cat de adevarata mai este povestea cu ruptul lantului, dar o reprezentanta BMW imi ofera spre exemplu un BMW 318d 143cp model 2013 cu 62000KM la un pret de 19600E cu doi ani Garantie BMW Premium ( aceasta incluzand si kilometri nelimitati ) !

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la mașină. Totuși cea de 150CP este model LCI și are și noul motor B47. Cea de 184cp e cu vestitul N47 (chair dacă N47T în cazul ăsta) Având garanție, stresul scade 2 ani totuși :)

Diferența pe hârtie este de 7.6s până la 100kmh pentru 320 184CP vs 8.4s până la 100kmh pentru 318 150CP. Nu mi se pare colosală.

 

Cum ziceam, depinde ce vrei.

Eu aș alege mașina mai nouă și cu km mai puțini dacă dotările sunt similare. Doar trapa diferă? În rest și cum îți plac interioarele Sport vs Luxury?

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la mașină. Totuși cea de 150CP este model LCI și are și noul motor B47. Cea de 184cp e cu vestitul N47 (chair dacă N47T în cazul ăsta) Având garanție, stresul scade 2 ani totuși :)

Diferența pe hârtie este de 7.6s până la 100kmh pentru 320 184CP vs 8.4s până la 100kmh pentru 318 150CP. Nu mi se pare colosală.

 

Cum ziceam, depinde ce vrei.

Eu aș alege mașina mai nouă și cu km mai puțini dacă dotările sunt similare. Doar trapa diferă? În rest și cum îți plac interioarele Sport vs Luxury?

 

 

Multumesc pentru raspuns !

 

Actual sunt posesorul unui Opel Astra 2007 1.9CDTI 88kw ( 120cp ) - nu am avut/condus BMW pana acum niciodata ...

 

Referitor la dotari, modelul din 2016 vine si cu optiunea Black Panel inclusa, are tot GPS Profesional si nu poseda nici un logo la exterior ( 318d or Sport ) ... dar versiunea 320d 2015 are ceva mai multe dotari, dar nu pot spune ca sunt chiar esentiale ...

 

Ma nemultumeste totusi garantia oferita de cei de la reprezentanta BMW de numai un an .... asta ar fi cam singurul motiv pentru care inca nu sunt convins intre ce sa aleg, chiar daca are numai 26000KM reali asigurati de reprezentanta BMW .

 

As dori totusi si o parere a unui posesor de model 2016 cu noul tip de motor ... din cate am inteles sunt ceva mai selentioase ..

 

O zi buna !

 

EDIT :

 

Am uitat sa specifica, ca doresc aceasta masina pentru o perioada mai mare circa 10-15 ani ...

 

Iata aici o lista cu modificarile tehnice la F30 :

 

Janvier 2009 : vilebrequin

Janvier 2011 : pignon d’entraînement de l’arbre à cames

Février 2013 : chaîne de distribution inférieure

Août 2013 : guides de chaîne inférieure

Juin 2014 : chaîne de distribution supérieure

Janvier 2015 : tendeur de chaîne (pièce développée spécifiquement dans le cadre de la campagne technique de janvier 2015).

 

Modelul 320d 184cp este pus in circulatie la 27/08/2015, fabricat din cate se pare dupa Ianuarie 2015, deci nu ar trebui sa mai stau cu griji nici dupa exppirarea garantiei de 2 ani !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Ei, la 10-15 ani de zile tot va trebui să umbli la lanț, totuși :) - Doar dacă nu faci foarte mulți KM, dar chiar și așa, vârsta are o amprentă puternică.

 

Hmmm... multumesc, sper sa se ridice macar la nivelul actualului vehicul pe care-l detin, sau BMW se strica mai repede ca un Opel ??

 

Vreau sa mentionez ca am luat masina in 2008 cu 53000KM si acum am 176000KM ... motorul trage si acum ca in prima zi, o masina pe care as recomanda-o cu cea mai mare placere . In afara de consumabile nu am schimbat absolut nici o garnitura la masina cu o singura exceptie : acum cativa ani s-a ars din senin ? alternatorul ... l-am inlocuit cu unul nou si de atunci nu am mai avut si nici nu am probleme cu masina !

 

Sper ca si urmatoarea masina BMW fiind sa se ridice macar la acest nivel :)

Edited by pedro_nr1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ ar avea mai puțini KM, an mai nou și cu garanție, LCI, da. Tocmai mi-a ieșit azi din garanție :)

 

Ok, multumesc pentru ajutor .

 

Am sa optez pana la urma pe mai nua versiune 318d 150cp, asta si din lipsa de fonduri pentru un 320d 190cp ( diferenta este totusi de 5000E ) nu chiar neglijabila ... sper sa nu regret in timp alegerea facuta !

 

Pentru mine ar insemna un salt de 30cp venind de la Opel cu 120cp la BMW 150cp, practic pare destul de mult . Si daca stau si ma gandesc bine cat de puternica mi se pare actuala masina, atunci 150cp ar fi mai mult decat suficient .

Link to comment
Share on other sites

Eu am mers destul de mult cu F30-ul unui amic ce are ED cu 163cp și sincer n-am observat mare lucru diferență față de mine - cuplul fiind identic.

 

Din punctul meu de vedere 140-150cp la caroseria asta sunt mai mult decât decenți pentru drumurile noastre. Să te gândești totuși bine dacă nu îți place excesul de putere :frantics: . Dacă eu nu observ diferența majoră nu înseamnă că e general valabil. Poate să faci un test drive cu ambele să vezi cum simți?

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers destul de mult cu F30-ul unui amic ce are ED cu 163cp și sincer n-am observat mare lucru diferențĂŁ fațĂŁ de mine - cuplul fiind identic.

 

Din punctul meu de vedere 140-150cp la caroseria asta sunt mai mult decât decenți pentru drumurile noastre. SĂŁ te gândești totuși bine dacĂŁ nu ĂŽți place excesul de putere :frantics: . DacĂŁ eu nu observ diferența majorĂŁ nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ e general valabil. Poate sĂŁ faci un test drive cu ambele sĂŁ vezi cum simți?

 

Vezi ca tu faci confuzie intre 320 d ed care practic e acelasi motor de 184 de cai doar putin limitat la 163 de cai si cel de 150 de cai care practic e 318d ul. Eu nu am vazut absolut nicio diferenta intre n47 184 de cai si b47 190 de cai. Ma rerfer la performante, ca la sunet e ceva mai gutural n47-le insa pe mine nu ma deranjeaza.

Depinde foarte mult si de la masina la masina, mai ales ca multe motoare abia scot 160 de cai pe dyno, ma refer la cele 184 declarate.

Parerea mea e ca pe caroseria de 3-ar, optim este 320d. E decent si 318d, dar 320d e ce trebuie pe masina asta.

Eu daca eram in situatia lui luam n47-le cu 184 de cai, pentru ca te obisnuiesti repede cu masina si va ajunge sa regrete ca a luat 318d ul care desi e lci are doar 150 de cai.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca tu faci confuzie intre 320 d ed care practic e acelasi motor de 184 de cai doar putin limitat la 163 de cai si cel de 150 de cai care practic e 318d ul. Eu nu am vazut absolut nicio diferenta intre n47 184 de cai si b47 190 de cai. Ma rerfer la performante, ca la sunet e ceva mai gutural n47-le insa pe mine nu ma deranjeaza.

Depinde foarte mult si de la masina la masina, mai ales ca multe motoare abia scot 160 de cai pe dyno, ma refer la cele 184 declarate.

Parerea mea e ca pe caroseria de 3-ar, optim este 320d. E decent si 318d, dar 320d e ce trebuie pe masina asta.

Eu daca eram in situatia lui luam n47-le cu 184 de cai, pentru ca te obisnuiesti repede cu masina si va ajunge sa regrete ca a luat 318d ul care desi e lci are doar 150 de cai.

 

Nu fac nicio confuzie, m-ai ĂŽnțeles greșit :) Știu cĂŁ ED e același motor. Ce am spus face referire la puterea propriu zisĂŁ. Consider cĂŁ 150 sunt suficienți pe drumurile noastre.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te gandesti de 10 ori inainte de a da 25.000 de euro pe o masina cu motor diesel. Tu vrei sa o pastrezi 15 ani dar peste cativa ani nu vei mai putea circula din cauza interdictiilor de circulatie impuse de marile orase (nici benzinarele nu sunt departe). De ce crezi ca vechii proprietari le vand la 25/50.000 de km, in stare perfecta de functionare (cu garantie)? Tu faci ce vrei cu banii tai, eu doar zic sa te gandesti bine...
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te gandesti de 10 ori inainte de a da 25.000 de euro pe o masina cu motor diesel. Tu vrei sa o pastrezi 15 ani dar peste cativa ani nu vei mai putea circula din cauza interdictiilor de circulatie impuse de marile orase (nici benzinarele nu sunt departe). De ce crezi ca vechii proprietari le vand la 25/50.000 de km, in stare perfecta de functionare (cu garantie)? Tu faci ce vrei cu banii tai, eu doar zic sa te gandesti bine...

 

Ok, nu neg faptul ca ai dreptate ... acum unde locuiesc eu vor sa interzica masinile cu motoare termice incepand cu 2024, acum ce sa fac ? sa nu-mi mai cumpar masina ? sau sa astept sa cumpar una electrica ?

 

Pe autostrada nu cred ca le vor interzice prea curand deoarece cu electrica ramai repede in pana, ori sa stai cateva ore la incarcat la fiecare 500Km , iar nu e o afacere :)

Link to comment
Share on other sites

Eu daca eram in situatia lui luam n47-le cu 184 de cai, pentru ca te obisnuiesti repede cu masina si va ajunge sa regrete ca a luat 318d ul care desi e lci are doar 150 de cai.

 

Ok, dar tot asa pot ajunge sa regret ca mi-am luat n47 cu 184cp cand va trece un Audi cu 200+ cp pe langa mine !

 

Sincer, sunt foarte multumit cum trage un motor de 120cp pe o caroserie de 1370Kg ( Opel ) , nu vad de ce nu as fi multumit cu 150cp la o caroserie de 1430 kg.

 

Stiu, tu s-ar putea sa ai dreptate ... dar eu nu am condus un 320d de 184cp pe autostrada ca sa pot face o comparatie intre ce ar insemna 150 sau 184 !

 

 

As fi vrut modelul 320d 184cp pentru ca e chiar full options, lipseste doar Black panel si poate echiparea cu camera pentru recunoastere a semnelor ... si tot citind in stanga si in dreapta, mai toti spun ca ala nu e BMW daca nu e modelul 320d ( not ED ) !

 

Pana la urma cred ca voi da banii pe tehnologie mai noua in detrimentul performantei putin invechite :)

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Ori ii full options ori ii full options fara aia ,fara aia , inseamna ca nu e full options. Cam greu cu full options ca sunt putine.

 

Corect !

 

Echipare 320d :

 

Finition Luxury, Climatisation automatique trois zones, Radars de stationnement avant et arriere PDC, Retroviseurs rabattables electriquement, Retroviseur conducteur antieblouissement, Info Trafic TMC, Jantes en alliage leger 17 style 414 a rayons multiples, Touches multifonctions sur le Volant, Appel dUrgence Intelligent, Choix Radars de stationnement avant arriere, Projecteurs bi-Xenon, Pneumatiques RSC permettant le roulage a plat, Direction Servotronic a assistance variable en fonction de la vitesse, Kit Fumeurs, Airbag passager desactivable via la cle, Detecteur de pluie et allumage automatique des projecteurs, Inserts decoratifs en bois precieux Fineline Anthrazit, banquette arriere rabattable 40/20/40, Baguette en chrome perle soulignant linsert decoratif, Volant Sport gaine cuir, Accoudoir central avant coulissant, Cuir Dakota Schwarz avec lisere contrastant exclusif, Kit Eclairage, Regulateur de vitesse avec fonction freinage en descente, Lave-projecteurs avant, Services Apres-Vente connectes BMW TeleServices, Retroviseur interieur anti-eblouissement, Pack BMW Connected, DriveConciergerie (3 ans), Connectivite avancee, Ecran dinformation haute resolution pour le combine dinstrumentation, Fonctions Ma BMW a distance, Information Trafic en Temps Reel RTTI (3ans), Navigation multimedia Professional, Services ConnectedDrive (BMW Online 3 ans + BMW Apps), Pack Innovation, Affichage Tete Haute HUD couleur, Camera de recul, Surround View, Options Ciel de pavillon anthracite, Boite de vitesses automatique Sport avec palettes de changement de rapport, Appuie-tete arriere rabattables, Saphirschwarz metallise, Toit ouvrant en verre coulissant et entrebaillable electriquement

 

 

Echipare 318d :

 

Finition Sport, Jantes en alliage leger 17 style 413 turbine, Shadow Line brillant, banquette arriere rabattable 40/20/40, Omission du badge exterieur, Projecteurs avant Full LED, Climatisation automatique bi-zone, Regulateur de vitesse avec fonction freinage en descente, Omission coques de retroviseurs exterieurs noires avec Finition Sport, Retroviseur interieur anti-eblouissement, Ciel de pavillon anthracite, Omission sigle, Pneumatiques RSC permettant le roulage a plat, Kit Eclairage, Kit rangement, Ligne Sport, Sieges Advanced pour conducteur et passager avant, Pack BMW ConnectedDrive, Navigation multimedia Professional, Info Trafic TMC, Information Trafic en Temps Reel RTTI (3ans), Services ConnectedDrive (BMW Online 3 ans + BMW Apps), Fonctions Ma BMW a distance, Conciergerie (3 ans), Connectivite avancee, Tableau de bord avec Technologie Black Panel

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

318 le e cam kel

 

Francezii sunt cam handicapați la mașini,mai bine cautĂŁ in Germania

 

Ok, am gasit si altele cu optiuni mai bune, dar depaseste bugetul !

 

Am gasit de asemenea un model 320d 190cp din 2015 cu 79000KM, la 22000E, dar e chiar kel ... nu are nici macar automata, in schimb are piele alba/bej ceva jenant pentru mine, iar de manuala m-am saturat dupa 13 ani de condus numai cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te gandesti si la un buget de intretinere a masinii dupa ce termini cu achizitia si actele.

 

Ok, cam la ce buget sa ma astept ??? Inca mai am timp sa-mi scimb optiunea daca un BMW este mai sensibil decat un Opel !

 

Asa cum am spus la masina pe care o detin din 2008 ( Astra H 1.9 CDTI 120cp ) nu am avut de schimbat in 10 ani decat alternatorul si consumabilele regulat in fiecare an ... bine am mai schimbat distributia de 2 ori, discurile fata & spate dar astea sunt tot consumabile !

 

Deci, daca la BMW iti trebuie buget de intretinere, in afara de consumabile, ma intorc instantaneu la Opel Insignia ultimul model Sport !

 

Sincer m-ai c-am speriat, sper sa revii cu detalii ... foarte bizar ca pentru o masina relative noua (2016) si pe deasupra BMW sa apara din senin probleme, cel putin nu ma astept in primii 5 ani de la data fabricatiei, sa schimb nici macar o garniture in plus ....

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit sa ai un buget pt ca ai zis ca vrei sa o ti 10 ani sau mai mult, nu e neaparat acuma sa pice ceva, ca e 2016 masina, dar sa fie acolo 1.000- 2.000 euro pt orice eventualitate.Ma gandesc ca iti da doar cauciucuri de vara si cand vine iarna sa ai niste bani sa cumperi de iarna, ii mai faci CASCO . Daca stai in Romania sau treci prin tara in concedii probabil sa iei o dauna datorita gropilor se duce un cauciuc , alti bani , alta distractie. Edited by ryoraul
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit sa ai un buget pt ca ai zis ca vrei sa o ti 10 ani sau mai mult, nu e neaparat acuma sa pice ceva, ca e 2016 masina, dar sa fie acolo 1.000- 2.000 euro pt orice eventualitate.Ma gandesc ca iti da doar cauciucuri de vara si cand vine iarna sa ai niste bani sa cumperi de iarna, ii mai faci CASCO . Daca stai in Romania sau treci prin tara in concedii probabil sa iei o dauna datorita gropilor se duce un cauciuc , alti bani , alta distractie.

 

Multumesc pentru sfaturi, deja respir mai usurat :)

 

Unde stau eu nu avem zapada iarna, sau rareori se asterne foarte putin pentru doar cateva zile, cred ca all seasons ar fi OK !

 

Sigur ii voi face full CASCO, in jur de 86E/luna cu tot cu asigurarea obligatorie.

 

Dupa parearea ta cauciucurile runflat sunt mai proaste decat celelalte normale ? Nu am avut ocazia sa testez asa ceva pana acum, de aceea intreb, multumesc !

 

1000-2000E nu ar fi o problema majora, sa nu fie mult mai mult si mai des, atunci chiar ca ar fi o "t""eapa"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.