Jump to content

520 F10 2015


ceoby

Recommended Posts

 

sa stii ca am vazut si noi Tesla, si nu am fost chiar asa impresionati de calitatea materialelor. Momentan, in interior cred ca Tesla e mai aproape de Logan decat Bmw. In rest, Doamne ajuta.

 

Hai ca macar comenzile de geamuri de pe usa soferului sunt preluate de la Mercedes! thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Promovarea in exces a masinilor electrice in ultimi ani a fost lucru de care musk si tesla au profitat din plin, facilitatile de care au beneficiat producatori de masini electrice nu au fost chiar mici si companii precum tesla au profitat de ele

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Intrucat e destul de clara soarta topicului, eu as fi interesat despre opiniile tale legate de Tesla, @Romulus.

Sunt relativ neutru, ma lasa rece tehnologia electrica si, cumva, gasesc agasanta propaganda spre ea, insa Elon Musk mi se pare un profesionist pe partea de marketing, un fel de Thomas Edison - prin aceea ca a reusit sa vanda o tehnologie existenta deja mai bine decat altii.

Despre colegul nostru OP m-am lamurit cand a spus ca prefera CVT-ul in fata unei cutii automate cu dublu ambreiaj...

Edited by MikeOnline!
Link to comment
Share on other sites

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5957895/British-diver-helped-save-Thai-cave-boys-sue-Elon-Musk-pedo-attack.html

 

Profesionist? In marketing? Cu asa tweets? Eu cred ca e un bou ingamfat si plin de bani facuti din promisiuni neindeplinite. Nu am idee ce rol a avut in Paypal dar cred ca nicidecum unul tehnic sau marketing. S-a trezit ca vrea sa calareasca orice stire de senzatie si cand a ramas fara argumente, l-a facut pe unul pedofil. O fi, nu am idee, dar sigur nici el nu are.

 

Cat despre Tesla, cred ca industria auto e intr-o criza extrema. Clar trebuie trecut la altceva, dar nu asa. Promisiunile astea electrice duc doar la adancirea in criza, bani aruncati pe o infrastructura care nu are sanse sa devina economic viabila, nu atata timp cat nu exista metode de producere a energiei electrice curate dar nici un fel de breakthrough in tehnologia de stocare a energiei electrice.

 

Cu acumulatori R6 tesla nu a inventat nimic si cu totii stim ce tehnologie proasta aven in orice fel de baterii la ora actuala. Nu reusim sa facem un smartphone sa ne tina de dimineata pana seara, dar avem vise si polutii nocturne relativ la transport electic generalizat.

 

Iar tesla ca masina e din punctul meu de vedere ceva ce nu va fi adoptat de adevaratii producatori auto, oricat se chinuie Musk sa strige in gura mare ca si tesla e un producator adevarat. Pana si asta e penibil.

 

DSC05357.JPG

Link to comment
Share on other sites

da, si mie mi s-a paruta ciudata prima postare inca din primele randuri si apoi am mai citit un pic pe sarite.

 

sunt niste contradictii imense in ce spune.

omul fie este un sarac dar vrea sa para altfel, fie a avut un pic de noroc si vrea sa se laude pe forum. dar chiar de ar fi ultima varianta, alegerile nu-i sunt consecvente etc. remarcasem si eu ca lauda CVT, cea mai lenta si gurmanda cutie automata.

are si deviatii comportamentale, anumite nemultumiri interioare, sechele din copilarie, respingeri ale societatii, daca simte nevoia sa discute aberatii aici pe forum cu chestii care nu au nicio legatura cu bmw sau cu masinile in general.

 

 

amuzant

 

 

PS

 

acum am citit cu atentie postarile lui.

 

omul vrea sa ne comunice ca a plecat in Irlanda, a reusit, si-a cumparat case, masini si gadgeturi in casa.

 

ce penibil.

 

cunosc pe cineva care a dat 280k pe o casa si apoi inca 180k pe renovare(bani munciti). e pe aici pe forum. dar sta cu capul la cutie.

 

cat de penibil sa vii sa arati ca te-ai ajuns

Edited by edit
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5957895/British-diver-helped-save-Thai-cave-boys-sue-Elon-Musk-pedo-attack.html

 

Profesionist? In marketing? Cu asa tweets? Eu cred ca e un bou ingamfat si plin de bani facuti din promisiuni neindeplinite. Nu am idee ce rol a avut in Paypal dar cred ca nicidecum unul tehnic sau marketing. S-a trezit ca vrea sa calareasca orice stire de senzatie si cand a ramas fara argumente, l-a facut pe unul pedofil. O fi, nu am idee, dar sigur nici el nu are.

 

Cat despre Tesla, cred ca industria auto e intr-o criza extrema. Clar trebuie trecut la altceva, dar nu asa. Promisiunile astea electrice duc doar la adancirea in criza, bani aruncati pe o infrastructura care nu are sanse sa devina economic viabila, nu atata timp cat nu exista metode de producere a energiei electrice curate dar nici un fel de breakthrough in tehnologia de stocare a energiei electrice.

 

Cu acumulatori R6 tesla nu a inventat nimic si cu totii stim ce tehnologie proasta aven in orice fel de baterii la ora actuala. Nu reusim sa facem un smartphone sa ne tina de dimineata pana seara, dar avem vise si polutii nocturne relativ la transport electic generalizat.

 

Iar tesla ca masina e din punctul meu de vedere ceva ce nu va fi adoptat de adevaratii producatori auto, oricat se chinuie Musk sa strige in gura mare ca si tesla e un producator adevarat. Pana si asta e penibil.

 

DSC05357.JPG

 

Recunosc ca nici eu nu stiu in detaliu ce a facut la PayPal si, asa cum am zis mai devreme, nu sunt fan al electricelor (din motive subiective - lasand la o parte mijloacele de transport in comun / marfa / etc., dpmdv masina trebuie sa gadile si alte simturi, nu doar urechea interna atunci cand accelerezi) dar consider ca Musk a promovat foarte agresiv (insa si foarte bine) masinile electrice - pentru inceput, alternative electrice pentru Model S nu prea existau. A determinat o cerere crescuta a acestui tip de produs, motive pentru care brand-urile consacrate au investit (prea) mult in R&D iar acum...suntem unde suntem. Iti impartasesc opinia privind obtinerea energiei electrice in prezent.

 

In niciun caz nu e vreun model de urmat, dar nu ii pot contesta unele merite pe care le are (poate conjunctural).

 

Cautam informatii suplimentare si speram sa ai ceva detalii picante :D. “Stirea” cu apelativul pe care l-a folosit referindu-se la salvatorul acela...nu am digerat-o inca, astept sa treaca doua-trei zile :).

Edited by MikeOnline!
Link to comment
Share on other sites

Azi am ridicat mașina. Ăntre timp vĂŁd ca mi-am fĂŁcut prieteni :good: . Trebuie sa recunosc ca am scris ușor la nervi :wacko: . Ideea e ca 2 sĂŁptĂŁmâni m-am tot uitat pana m-au luat durerile de cap și am ales o mașina mai ieftinĂŁ și gata. Am fĂŁcut câtva poze dar vĂŁd ca nu pot atașa bmwclub.ro Driver Error.

Azi m-am plimbat un pic sa vedem ce și cum, merge frumos, seara târziu, drumuri libere. M-am uitat un pic prin iDrive nimic nu pare a fi up to date, navigația dar și sistemul in sine. Mașina e import UK, nu cred ca are nici o subscripție activa, tot ĂŽncearcĂŁ sa se conecteze in UK și chiar și pentru ceea ce par a fi prezentĂŁri de servicii da eroare de ĂŽncĂŁrcare. La BMW mi-au zis ca nu se poate schimba pe Irlanda dar odatĂŁ activate serviciile ar trebui sa meargĂŁ. Pe contul de ConnectDrive vĂŁd o grĂŁmada de subscripții și nu știu care merita. Sincer cred ca dacĂŁ ai Apple Carplay e mai mult decât suficient dar se pare ca nu am. Am vĂŁzut ceva prin Store 300€ 3 ani, BT, mișto wireless dar prin cablu USB, ceva opțiuni?. Voi ce servicii v-ați luat, care merita?

As vrea sa aduc mĂŁcar la zi mașina cu software-ul, bĂŁnuiesc ca nimic nu e free și trebuie plĂŁtit la reprezența. Printre acte am și un certificat cu cheia de la harta dar bĂŁnuiesc ca nu are nici o valoare, pentru update-uri fiind necesare altele noi.

Deja fratele ĂŽmi sugera jante, dar nu m-a gândesc sa bag bani mai mult decât consumabile de calitate și service la zi și poate ceva subscripții pentru connect dacĂŁ meritĂŁ.

 

PS, dacĂŁ nu cer prea multe :) poate un admin sa curețe un pic acest topic inclusiv ce am scris eu :LMAO: ?

Edited by ceoby
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.