Jump to content

Ce am schimbat pana acum la BMW E90 318d din 10/2005; la ce sa ma mai astept?


Goethe

Recommended Posts

Am un BMW E90 318d din 10/2005. L-am cumparat second in 2009 cu 115,000 km (dar cred ca avea mai mult cu 50,000), iar acum are 300,000.

 

Pana acum, in afara de mentenanta anuala: schimb ulei, filtre, lichid de frana, placute de frana, etc. am mai schimbat urmatoarele:

 

- amortozoare fata (140,000km)

- curele la motor (150,000km)

- discuri de frana (200,000km)

- ambreaj (200,000km)

- bateria (200,000km)

- amortozoare spate (250,000km)

- alternator si electromotor (280,000km)

 

Serviceul nu mi l-am facut la vreo reprezentanta BMW, deci nu stiu daca ar mai fi trebuit sa schimb ceva sau la ce sa mai astept.

 

Imi puteti spune va rog, din experienta voastra, ce ar mai fi trebuit sa schimb sau la ce sa ma astept sa pice in perioada urmatoare?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Poate sa stea si in parcare masina. Bucsele, burdufurile etc. imbatranesc si se crapa in atatia ani. Nu cred ca exista niciun proprietar de e90 care sa fi folosit masina de la 100k (cand inca nu avea schimbat aproape nimic) pana la 300k si sa nu i se fi stricat absolut nimic pe articulatie. Mai ales ca vorbim de Romania unde drumurile sunt cum sunt si cei de la reprezentanta sigur s-ar fi legat de orice piesa uzata.
Link to comment
Share on other sites

Poate sa stea si in parcare masina. Bucsele, burdufurile etc. imbatranesc si se crapa in atatia ani. Nu cred ca exista niciun proprietar de e90 care sa fi folosit masina de la 100k (cand inca nu avea schimbat aproape nimic) pana la 300k si sa nu i se fi stricat absolut nimic pe articulatie. Mai ales ca vorbim de Romania unde drumurile sunt cum sunt si cei de la reprezentanta sigur s-ar fi legat de orice piesa uzata.

 

 

Asta cu schimbul la articulatii nu este o regula, spre exemplu la fostul meu Opel Astra 1.9 CDTI 120cp din 2007, nu am schimbat nici o piesa legata de articulatii si am tinut-o pana acum cateva luni ( timp de 10 ani ) avand 176500km reali ! Acum partea adevarata e ca am si rulat cu ea din 2008 mai mult in strainatate ... dar bucsele chiar daca au imbatrinit erau inca in stare buna.

 

Acum am un F30 LCI din 2015, sper sa tina articulatiile cel putin ca la vechea masina, doar nu putem compara calitatea de la Opel cu BMW !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.